کد خبر: ۴۰۱۰۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۲
در آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی؛

آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با رقابت 491 هزار و 261 نفر 15 و 16 تیر ماه برگزار می شود، البته تعداد شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته 13 درصد کمتر است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران؛ دکتر سجادی جاغرق، رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری که امروز برگزار شد در خصوص آزمون دانشگاه آزاد افزود: آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی  15 و 16 تیر ماه در 4 نوبت امتحانی در تهران و 247 حوزه در سطح کشور برگزار می شود در این آزمون مجموعا 491 هزار و 261 نفر شرکت کردند که از این تعداد 49 درصد زن و 51 درصد مرد ها هستند که این آمار نسبت به سال گذشته کاهش 13 درصدی داوطلبان را نشان می دهد.

وی گفت: در آمون امسال 439 رشته تحصیلی در 385 واحد و یا مجری آزمون و برای 7 هزار و 477 رشته محل وجود دارد.یک نکته مهم در آزمون امسال انتخاب هفتم است که هر ساله به دانشگاه اجازه داده می شد که رشته متناسب با نمره را برای داوطلب اعلام کند که در این نوع انتخاب مطلوبیت بالایی نداشتیم و ریزش زیادی هم اتفاق می افتاد ، امسال برای اینکه مطلوبیت راافزایش و ضریب ریزش را کاهش دهیم شرایطی ایجاد کردیم تا داوطلبان در مهلتی که تعیین می شود با مراجعه به پایگاه مرکز آزمون نسبت به ثبت نام مجدد خود اقدام کنند و رشته مورد علاقه خود را در شرایطی که امکان دارد انتخاب کنند.از این طریق بومی گزینی را هم تقویت کردیم.

سجادی تصریح کرد: در این آزمون 84501 نفر متقاضی دوره پاره وقت هستند که این آمار نسبت به سال گذشته 15 درصد کاهش داشته است.

بالاترین متقاضیان در رشته ریاضی مردها هستند

رئیس مرکز آزمون با اشاره به بیشترین  تعداد داوطلبان در گروه های مختلف گفت: بالاترین داوطلبان ما در گروه ریاضی با تعداد 250 هزار و 817 نفر هستند که از این تعداد 39 درصد زنان و 61 درصد مردان هستند بعد از آن گروه علوم انسانی 4 با تعداد 97 هزار و 564 نفر که از این تعداد 55 درصد زن و 45 درصد مرد هستند گروه بعدی گروه علوم انسانی 3 با تعداد 51 هزار و 912 نفر که 47 درصد زن و 53 درصد مرد هستند در گروه علوم تجربی 72 هزار و 241 نفر که از این تعداد 69 درصد زن و 31 درصد مرد هستند ، در گروه زبان 12 هزار و 63 نفر که از این تعداد 75 درصد زن و 25 درصد مرد هستن و گروه آخر که هنر می باشد 6 هزار و 664 نفر شرکت کردند که از این تعداد 67 درصد زن و 33 درصد مرد می باشند.

وی گفت: الان بیش از 40 روز است که همکاران ما در قرنطینه آزمون هستند و ارسال محموله سوالات از 2 ساعت پیش شروع شده. محموله ها در بسته بندی های امنیتی پلمپ گردیده و پس از ارسال به مخزن های امنیتی در واحد های دانشگاهی نگداری می شوند و از لحظه شروع آزمون با حضور تمام عوامل اجرایی و امنیتی از مخازن خارج و در دسترس داوطلبان قرار می گیرد.برای راحتی داوطلبان تاکید کردیم که حوزه های امتحانی از نظر نور و تهویه و سایر شرایط مطلوبیت لازم را داشته باشد.

تاکنون 312 هزار و 725 نفر کارت خود را دریافت کردند

سجادی جا غرق در ادامه افزود: تاکنون 312 هزار و 725 نفر کارت خود را دریافت کردند که این رقم معادل 64 درصد داوطلبان است، داوطلبان می توانند تا یک ساعت قبل از آزمون از کارت خود پرینت تهیه کنند البته بهتر است دریافت کارت خود را به لحظه های پایانی موکول نکنند تا اگر مغایرتی در کارت وجود داشت با مراجعه به باجه های رفع نقص آن را اصلاح کنند.

وی گفت: داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی مثلا انواع ماشین حساب ،تلفن همراه و کیف یا جزوه خودداری کنند زیرا به عنوان تخلف محسوب شده و می تواند تا 10 سال محرومیت از شرکت در آزمون را به دنبال داشته باشد.

 وی خاطر نشان کرد: نتایج هفته دوم شهریور ماه اعلام میشود و مجموعا امسال 400 هزار نفر برای رشته های پزشکی و غیر پزشکی ظرفیت در نظر گرفتیم.

در آزمون پزشکی 14 درصد رشد تعداد ثبت نام کنندگان را داریم

رییس مرکز آزمون با اشاره به برگزاری آزمون پزشکی گفت: آزمون پزشکی 29 تیر ماه در 2 نوبت امتحانی در تهران و 74 حوزه در سطح کشور برگزار می شود .کارت ورود به این آزمون 25 تا 28 تیر ماه توزیع می گردد که در این آزمون 245 هزار و 299 نفر شرکت کردن و از این تعداد 68 درصد زن و 32 درصد مردان هستند.که این آمار نسبت به سال گذشته 14 درصد رشد را نشان می دهد.

وی افزود:ظرفیت پذیرش حدود 3 هزار نفر است که 500 نفر بدون آزمون هستند  شرایط بدون آزمون نیز شامل معدل بالای 18 برای علوم انسانی و 17 برای فنی مهندسی و حسابداری و همچنین خدمات بهداشت و درمان است علاوه بر آن سن داوطلب زیر 30 سال باشد و پایان نامه با 18/5 داشته باشد./ح
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر