کد خبر: ۴۰۱۰۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۶

دستیار معاونت حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: تا کنون 4 هزار واحد هم برای آنها احداث شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ؛ علیرضاچگینی، با بیان اینکه اکنون نزدیک به 8/1 میلیون خانوارتحت پوشش خدمات مستمرکمیته امداد هستند که از این تعداد تقریبا 1میلیون خانوارشان سرپرست زن هستند،گفت:این افراد به دلیل مشکلات و موانع موجود در جامعه دچار مشکلات معیشتی هستند و نیاز جدی به حمایت دارند تا بتوانند زندگی خود را تامین کنند؛از این رو کمیته امداد به عنوان بزرگترین نهاد حمایتی با تحت پوشش قرار دادن این زنان خدماتی را به آنان ارائه می دهد تا بتوانند زندگی خود را اداره کنند.
 حدود60 درصد از جمعیت خانواده های تحت پوشش راخانواده های باسرپرست زن تشکیل می دهند
وی با بیان اینکه حدود60 درصد از جمعیت تحت پوشش را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند،افزود:این افراد با احتساب عائله شان حدود 2 میلیون نفر هستند که بخش عمده ای از جمعیت مددجویی را تشکیل می دهند، با توجه به آمار زنان سرپرست خانوار کشور ، بیش از 55 درصد از قشر جامعه تحت حمایت این نهاد قرار دارند که بر این اساس کمیته امداد امام(ره)به عنوان بزرگترین دستگاه حمایتی زنان سرپرست خانوار در کشور مطرح است.
چگيني درباره افرادبی سرپرست،اظهار داشت:زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کسانی هستند که مسولیت اداره خانه و خانواده با آنهاست و در واقع علاوه بر مادری نقش مرد را درخانه ایفاء می کنند که یکی از مشکلات این افرادتعدد نقشها و وظایف مختلف اقتصادی،تربیتی واجتماعی خانواده است .
دستیار معاونت حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه اضطراب و نگرانی نسبت به زندگی وآینده فرزندان یکی از دغدغه های  زنان سرپرست خانوار است، یادآورشد: این موارد در کارکرد خانواده ها تاثیر گذار است،آنها اصولا برای کار اقتصادی و نقش پدر تربیت نمی شوند و در این زمینه خلاء وجود دارد که نیازمند آموزش  هستند وکمیته امداد نیز سعی می کند از طریق توانمند سازی، زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی و تثبیت جایگاه خانواده را در جامعه فراهم کند.
وی با اشاره به اينکه اکنون 9 بیمه مختلف در کمیته امداد فعال است،خاطر نشان کرد:امروز در دیگر کشورها نیز به منظور فقر زدایی بیمه ها را خرد می کنند و در اختیاراقشار آسيب پذير قرار می دهند تا ریسک فقر را کاهش دهند که امداد نیز در رویکرد تحولی به این موضوع پرداخته است. 
توانمندسازی از طریق پوشش بیمه ای

دستیار معاونت حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام (ره) ادامه داد: بیمه تامین اجتماعی برای زنان سرپرست خانوار، بيمه عشاير و زنان روستايي ، بيمه عمر كه توسط استانها انجام شده است، بيمه سرمايه براي خانواده هايي كه وام دریافت کرده اند، بيمه مانده بدهكار،بيمه خدمات درمان و تامين درمان،بيمه حوادث و سوانح از جمله بیمه های فعال ودرحال شکل گیری  در امداد است تا افراد تحت پوشش از این طریق به يك توانمند سازي واقعي برسند.
اشتغال 120 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش امداد
چگيني با اشاره به اینکه دولت در برنامه پنج ساله پنجم سالي 10 درصد خروجي را براي کمیته امداد تعريف كرده است،عنوان کرد: در این راستا به منظور توانمند سازي،یکی از گروههایی که کمیته امداد می تواند روي آن كار كند، زنان سرپرست خانوار هستنند،اکنون حدود 120 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد هستند كه  در عرصه اشتغال فعاليت می کنند.
دستیار معاونت حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره)  با بیان اینکه اكنون حدود 55 درصد زنان سرپرست خانوار این نهاد بالای 60 سال سن دارند،افزود:این تعداد از افراد برای ورود به عرصه اشتغال مشکل دارند،70 درصد نیز بالای 50 سال هستند و مابقي بيش از 300 هزار نفر در سن اشتغال  و ازدواج قرار دارند که برای اشتغال آنها برنامه های مختلفی طراحی شده است.
وی با اشاره به مزیت ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار ،تصریح کرد:برای این قشر نیز بسته حمایتی ازدواج تعریف شده و در این بسته خدمات حمایت مانند تامين جهيزيه کامل خدمات مشاوره،وام اشتغال براي آنان يا همسرانشان و خدمات بیمه درمانی در نظر گرفته شده است تا تشويق به ازدواج شوند در مجموع بيمه هاي اجتماعي ، تشويق به ازدواج و اشتغال مسائلي است كه موجب کاهش نگرانی زنان سرپرست خانوار می شود و باعث تعادل روحي و اعتماد به نفس و تحکیم نهاد خانواده می شود.
چگيني با بیان اینکه اکنون 115 هزار زن سرپرست خانوار از محل هدفمند كردن يارانه ها بيمه شده اند،گفت با همانگی های به عمل آمده  با سازمان مدیریت بحران کشور مقرر شد.تمامی خانواده های تحت پوشش کمیته امداد تحت پوشش بیمه حوادث و سوانح  قرارگیرند در ضمن  140 هزار زن روستايي تحت پوشش بیمه عشایر و روستاییان قرار گرفتند ومقرراست با توجه به سهمیه اعلامی  270 هزار زن سرپرست خانوار را در طرح تامین اجتماعی از محل هدفمند كردن يارانه ها بیمه شوند.
وی ادامه داد:52 هزار خانوارکه بخش  عمده آنها با سرپرست زن هستند قبل از اجراي طرح هدفمند كردن یارانه ها،از محل مصوبات دولت و کمیته امداد بیمه شده اند.با اجرای طرح بیمه های اجتماعی، درمان اين افراد بعد از بيمه به سازمان تامین اجتماعی منتقل و برایشان دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی صادر مي شود و يكسري خدمات پايدار و موثر در کاهش فقر در كميته امداد برای آنان طراحي شده است.
دستیار معاونت حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره)  در ارتباط با برنامه جديد این حوزه در حمایت از زنان سرپرست خانوار یادآورشد:این حمایتها در سبد خدمات درمان وجود دارد و به خصوص در بحث بيمه، افراد دفترچه خدمات درمان مي گيرند.
تامین 85 هزار مورد جهیزیه در سال گذشته
وی با اشاره به تامین 85 هزار جهیزیه در سال گذشته افزود:ازدواج بنیان نهاد خانواده ها را شکل می دهد و موجب شادابی ونشاط جامعه وخانواده می شود؛ به خصوص در خانواده هایی که آسیب پذیرتر هستند ازدواج جوانان یک اقدام بسیار موثر در حفظ سلامت وتقویت نهاد خانواده است؛اگر دولت و مجلس حمایت بیشتری از کمیته امداد انجام دهد،این نهاد می تواند در عرصه ازدواج پایدار جوانان کشور نقش تاثیرگزارتری ایفا کند و اقدامات مناسبی انجام دهد.
چگيني با بیان اینکه خدمات تک خدمتی و چند خدمتی و زماندار موقعیت مناسبی را برای مراجعه کننده ها فراهم کرده است و افراد مراجعه کننده دیگر در نوبت نمی مانند، تصریح کرد:افراد مراجعه کننده می توانند به اقتضای شرایطی که دارند از خدمات تک خدمتی ، چند خدمتی و یا زماندار استفاده کنند و این نشان از افزایش ظرفیت کمیته امداد در پذیرش و ارائه خدمت اثربخش به مددجویان دارد.
79 درصد زنان سرپرست خانوار به علت فوت سرپرست تحت پوشش این نهاد هستند
وی تصریح کرد: 79 درصد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش به علت فوت سرپرست، 12 درصد  به علت طلاق، 55 درصد بر اثر از کارافتادگی سرپرست، 11 درصد به خاطر بیماری سرپرست،3 درصد به علت بد سرپرستی و زیر یک درصد نیز به علت متارکه و باقی به دلیل سایر علل تحت پوشش این نهاد قرار گرفته اند.
دستیار معاونت حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره)  درپایان با اشاره به اینکه معافیت از سربازی از دیگر خدماتی است که کمیته امداد برای خانواده ها انجام می دهد،گفت:در سال گذشته 48 هزار مورد معافیت از سربازی، کاهش مدت و بخشش اضافه خدمت سربازی برای آنهایی که نان آور خانه بودند،صورت گرفته تا خانواده هایشان با مشکلات بیشتری مواجه نشوند و سرپرست خود را از دست ندهند؛البته در کنار این معافیت باید آموزش و اشتغال هم مورد توجه قرارگرفته تا خانواده ها توانمند شوند./ف
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر