کد خبر: ۴۰۱۰۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۰

به هیچ وجه خرید یک دستگاه کارکرده را توصیه نمی‌کنیم

 به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران بسیاری از افرادی که قصد خرید یک دستگاه ارزان قیمت را دارند و آن را نمی‌یابند به ناچار به سمت نمونه‌های کارکرده می‌روند.خریداران دستگاه‌های کارکرده اکثرا افرادی هستند که اطلاعات فنی بالایی از دستگاه نداشته و از طرفی نمی‌توانند نسبت به ایرادهای واقعی دستگاه اطمینان خاطر داشته باشند.

یک دستگاهی را که ایراد مهم در بخش پردازنده یا مادربورد دارد ولی ظاهری تمیز و سالم دارد با توصیه فروشنده خریداری کند و بعد دچار دردسر شود.از دستگاه‌های کارکرده معمولا برای تعمیر سایر دستگاه‌ها استفاده می‌شود و این نشان دهنده این است که عمر لپ‌تاپ به پایان رسیده است.
عمر متوسط یک لپ‌تاپ 4 سال است و اکثر لپ‌تاپ‌های کارکرده عمری بالای چهار سال دارند و به همین دلیل اکثرا اوراق می‌شوند و از قطعات آنها برای تعمیر سایر لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود. از طرفی به دلیل اینکه دستگاه‌های کارکرده گارانتی ندارند بعید نیست برای خریدار مشکلاتی به وجود آورد. به گفته این فعال بازار، پیش آمده است که تعمیرکار لپ‌تاپ یک دستگاه را که دچار ایرادات پردازنده بوده است با ترفندهایی راه انداخته است، ولی بعد از مدت کوتاهی مجددا دچار ایراد می‌شود و باید پردازنده تعویض شود یا اینکه دستگاه اوراق شود.
هنگام خرید دستگاه کارکرده باید دقت کافی داشت و دانست که خرید لپ‌تاپ کارکرده خالی از دردسر نیست.
محمد کاشفی یکی از دیگر از فعالان بازار هم می‌گوید: از آنجا که نظارت چندانی بر کسب و کار صنف تعمیرکار نمی‌شود آنها هر چه می‌خواهند انجام می‌دهند و نهایتا می‌گویند ما اعلام کرده بودیم که دستگاه فاقد گارانتی است. وی افزود: نداشتن گارانتی دستگاه راه فرار این دسته از تعمیرکاران یا فروشندگان کالاهای کارکرده است.

گاه نیز اتفاق می‌افتد که تعمیرکاران یا فروشندگان کالاهای کارکرده، کالاهای مرجوعی را خریداری کرده و دستی بر آنها کشیده و با قیمت بالاتر از قیمت یک کالای کارکرده به فروش می‌رسانند. گاه نیز اصلا این کالا را به اسم کالای نو می‌فروشند.
این درحالی است که صنف تعمیرکاران لپ‌تاپ می‌گویند، ما تمایل چندانی به فروش لپ‌تاپ‌های کارکرده نداریم و ترجیح می‌دهیم این لپ‌تاپ‌ها را اوراق کرده و از قطعات آنها برای تعمیر استفاده کنیم یا اصلا قطعات را به فروش برسانیم. به گفته آنها ممکن است یک لپ‌تاپ گارانتی‌دار یا لپ‌تاپی که با گارانتی متفرقه به فروش می‌رسد پس از یک روز استفاده دچار ایراد شود. پس نباید گفت تعمیرکاران از قصد کالای مورد دار را موقتا تعمیر می‌کنند و به فروش می‌رسانند.
فعالان بازار چه در صنف فروشگاهی و چه در حوزه تعمیرکاران معتقدند عدم نظارت بر وضعیت بازار باعث بروز این مشکلات در بازار شده است.

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر