کلينيک درد؛

درماتیت سبوره، عودکننده است

درماتيت سبوره يک عارضه پوستي است و بيشترين موارد در ميان نوزادان کمتر از ۱۲ ماه ديده مي شود

به گزارش خبرنگار حوزه کلينيک گروه علمی باشگاه خبرنگاران ؛پوسته‌ پوسته شدن پوست، به ویژه در قسمت‌ های مرکزی صورت، ابروها و پوست سر، خارش گه گاهی این مناطق و قرمز شدن آن ها از علامت ‌هایی است که برای بعضی از آقایان آشنا است.

 این وضعیت گاهی اوقات در محل‌ هایی از صورت که ریش در می ‌آید ایجاد می ‌شود و ظاهر نازیبای آن آزاردهنده است؛ به خصوص که بیشترین شدت این بثورات پوستی با نام درماتیت شوره ای یا سبورئیک ، در سنین 18 تا 40 سالگی است و آقایان جوان معمولا با این علایم درگیر هستند.

ایجاد شوره سر زودرس ‌ترین علامت این درماتیت و شایع ‌ترین علامت آن است که موجب قرمزی و پوسته‌ دار شدن نواحی گوناگون سر شده و در نواحی پیشانی از حد موها نیز فراتر می ‌رود.

گاهی هم در موارد مزمن می ‌تواند موجب ریزش موها شود. البته این ریزش، موقتی است و موها دوباره رشد خواهند کرد.

حدود 1 تا 5 درصد جمعیت دنیا گرفتار این مشکل پوستی هستند و با این که این مشکل در نوزادان و بزرگسالان وجود دارد اما در تمام مراحل سنی شیوع این ضایعات در آقایان بیشتر از خانم‌ ها است.
این امراض مُسری نبوده و از طریق شانه و برس منتقل نمی گردند. استرس و هیجانات اغلب باعث بدتر شدن این بیماری ها می گردد.در بیماران مبتلا به ایدز، افسردگی و پارکینسون شیوع درماتیت سبوره بالاتر است. برخی از داروها نیز می توانند موجب بروز درماتیت سبوره شوند.

این ضایعات قرمز در نواحی چرب بدن که غدد سباسه فراوانی دارد، ایجاد می ‌شود و با این که به نظر می ‌رسد دسته‌ ای از قارچ‌ ها در به وجود آمدن ‌آن دخیل‌ هستند اما علت این مشکل هنوز نامشخص است.

نکته آخر:بايد به بيماران آگاهي داد که درماتيت سبوروئيک وضعيت مزمني است که درمان دائمي ندارد ولي با تمهيداتي ميتوان آن را متوقف نمود. بنا براين سالها احتياج به درمان و مراقبت دارد. شوره سر را ميتوان با شامپوهاي طبي.. از جمله سلنيوم سولفايد.

 

برچسب ها: سبوده ، پوست پوست ، موها
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار