کد خبر: ۴۱۰۰۱۵۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۹
تبريز/

ایجاد شهرک صنعتی سنگ آذرشهر جزو مصوبات دوم سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی بوده که هنوز به مرحله اجرا نرسیده و همچنان 80 درصد سنگ‌های معدنی استخارج شده آذرشهر به صورت فله‌ای صادر می‌شود.

به گزارش گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران ، سنگ‌های معدنی آذرشهر از نظر کیفیت و زیبایی شهرتی جهانی دارد اما به دلیل نبود تجهیزات و امکان فرآوری، سنگ خام از این منطقه به سایر نقاط کشور و حتی خارج صادر می‌شود.

حدود 80 درصد سنگ‌های استخراج شده در  شهرستان آذرشهر به صورت خام و فله‌ای به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

سالانه 100 هزار تن سنگ در 40 معدن فعال شهرستان آذرشهر تولید می‌شود و از این تعداد در 25 معدن سنگ تزئینی تولید و با توجه به نبود کارخانه‌های فرآوری سنگ معدن سنگ‌های تولیدی بدون فرآوری صادر می‌شود.

منطقه آذرشهر انباشته از معادن سنگ‌های زینتی و ساختمانی است که برخی از آنها از جمله سنگ قرمز آذرشهر در هیچ نقطه جهان به این کیفیت و کمیت وجود ندارد.

به خاطر نبود شهرک سنگ و کارخانجات فرآوری، سنگ‌های تولیدی این شهرستان به صورت خام به سایر شهرها و کشورهای دیگر صادر می‌شود.

هم ‌اکنون بیش از 10 هزار نفر در استخراج سنگ و سنگ‌بری‌های آذرشهر فعالیت می‌کنند که در صورت راه‌اندازی شهرک صنعتی سنگ آذرشهر و ایجاد واحد‌های فرآوری در این شهرستان، ارزش افزوده سنگ‌های زینتی و ساختمانی این شهرستان بیش از قیمت خام آنها در‌آمد خواهد داشت. ‌

* از معادن سنگ این شهرستان بیش از 9 نوع سنگ استخراج می‌شود که سنگ قرمز آن شهرت جهانی دارد و در جهان با نام سنگ قرمز آذرشهر مشهور است. ‌

همه این موارد تسریع در راه‌اندازی ساخت شهرک صنعتی تخصصی سنگ در کنار معادن سنگ آذرشهر  را ضروری می‌کند.

* پی‌گیری موضوع ایجاد شهرک سنگ در منطقه آذرشهر

استاندار آذربایجان‌شرقی بر پی‌گیری جدی موضوع ایجاد شهرک سنگ در منطقه آذرشهر تأکید کرد. وی با تأکید بر پی‌گیری جدی موضوع ایجاد شهرک سنگ در منطقه آذرشهر اظهار کرد: با توجه به وجود معادن متعدد سنگ در این شهرستان، احداث شهرک سنگ می‌تواند موجب ارزش‌افزوده و رونق اشتغال‌زایی شود.

* افتتاح شهرک سنگ آذرشهر تا پایان دولت نهم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: شهرک سنگ آذرشهر تا پایان کار دولت نهم به بهره‌برداری می‌رسد.

میرهادی قره سید رومیانی اظهار کرد: پروژه شهرک سنگ آذرشهر نه به عنوان طرح ماندگار بلکه به عنوان یکی از طرح‌های اجرایی دولت تا پایان آن به بهره‌برداری می‌رسد. برای این مجموعه اعتبار یک میلیارد ریالی از سوی شهرک‌های صنعتی اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان اعتبار برای مجموعه‌ای تحت عنوان شهرک سنگ ناکافی است، گفت: سعی می‌شود تا از محل اعتبارات ملی، استانی و یا حتی در تلفیق بودجه برای این شهرک اعتبار خاصی و کافی جذب شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تلاش مجموعه‌های استانی و مسئولان خود شهرستان آذرشهر را برای عملیاتی شدن شهرک صنعتی سنگ یادآور شد و گفت: امیدواریم با نظر مساعد مسئولان کشوری نیز به زودی شاهد به نتیجه رسیدن تمام تلاش‌ها و در نتیجه بهره‌برداری از این شهرک باشیم.

* شهرک صنعتی سنگ آذرشهر در صف انتظار تصویب شهرک‌های صنعتی کشور

فرماندار شهرستان آذرشهر گفت: شهرک صنعتی سنگ آذرشهر در صف انتظار مصوبه هیئت دولت و شهرک‌های صنعتی کشور قرار دارد.

اسماعیل آذریان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: این شهرک صنعتی که جزو مصوبات دور دوم هیئت دولت به آذربایجان‌شرقی بوده پس از انجام مراحل مطالعاتی و ارزیابی با مهر تائید به شهرک‌های صنعتی ارسال شد.

فرماندار آذرشهر افزود: طرح مطالعاتی این مصوبه سال گذشته به اتمام رسیده و در آن تمام زیرساخت‌های لازم برای این مجموعه پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به صادرات سنگ‌های استحصال شده در آذرشهر به خارج از کشور گفت: این تولیدات بدون فرآوری و به صورت ماده خام به کشورهای مختلف صادر می‌شود در حالی که با فرآوری این محصول هم زمینه اشتغال و هم ایجاد ارزش افزوده برای کشور فراهم می‌شود.

آذریان ضمن تاکید بر ایجاد محدودیت برای صادرات سنگ‌های تولیدی به صورت کپ یا خام گفت: با استحصال سنگ‌های تولید در آذرشهر و حتی شهرها و استان‌های همجوار در شهرک صنعتی آذرشهر می‌تواند از خروج خام سنگ‌های تولیدی جلوگیری کرد.

فرماندار آذرشهر از اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران برای حضور در این شهرک خبر داد و گفت: به محض تصویب شهرک صنعتی سنگ آذرشهر سرمایه‌گذاران برای تصریح در امر تولید و فرآوری سنگ‌های استحصال شده از 40 معدن سنگ آذرشهر آمادگی دارند.

وی حجم سنگ استحصال شده از معادن آذرشهر طی سال گذشته را یک میلیون تن اعلام کرد و در مورد مشخصات این شهرک نیز یادآور شد: این شهرک با 100 هکتار مساحت در جنوب آذرشهر واقع شده است.

شهرک صنعتی سنگ آذرشهر به همراه تعدادی از شهرک‌های صنعتی جزو مصوبات سفر دوم هیئت دولت برای این شهرستان است که امیدواریم به زودی شاهد تحقق این مصوبات باشیم./ج1

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر