کد خبر: ۴۱۴۰۳۹۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۰
رئيس كل گمرك ايران:

حجم مبادلات تجاري ايران با كشورهاي خارجي در هفت ماهه سال‌جاري از 56 ميليارد و 380 ميليون دلار فراتر رفت.

به گزارش سرويس اقتصادي باشگاه خبرنگاران، عباس معمارنژاد، رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران با اعلام اين خبر گفت: طي هفت ماهه سال 1391 بالغ‌بر 45 ميليون تن كالا به ارزش 24 ميليارد و 674 ميليون دلار با احتساب ميعانات گازي به خارج از كشور صادر و 23 ميليون و 544 هزار تن كالا به ارزش 31 ميليارد و 712 ميليون دلار وارد كشور شد.

وي افزود: ميزان صادرات و واردات كشور در اين مدت نسبت به‌مدت مشابه سال قبل به ترتيب 44/1 درصد و 94/7 درصد كاهش داشت.

رئيس كل گمرك ايران افزود: پروپان مايع شده در ظروف يك‌هزار سانتي‌متر مكعبي و بيشتر، كود اوره، پلي‌اتيلن گريدفيلم، سه قلم عمده كالاهاي صادراتي در مدت مزبور بود.

وي اظهارداشت: در اين مدت عراق با واردات 3 ميليارد و 556 ميليون دلار، امارات متحده عربي با 2 ميليارد و 985 ميليون دلار، چين با 2 ميليارد و 962 ميليون دلار، افغانستان با يك ميليارد و 616 ميليون دلار و هند با يك ميليارد و 521 ميليون دلار پنج كشور عمده واردكننده كالاهاي كشورمان بودند.

معاون وزير اقتصاد درخصوص نوع و تركيب كالاهاي وارداتي نيز گفت: در هفت ماهه سال‌جاري شمش از آهن و فولاد غيرممزوج با يك ميليارد و 362 ميليون دلار، دانه گندم سخت با يك ميليارد و 211 ميليون دلار، دانه ذرت دامي با يك ميليارد و 129 ميليون دلار، كنجاله و ساير آخال‌هاي جامد از دانه سويا با يك ميليارد و 14 ميليون دلار، برنج نيمه سفيدشده يا برنج كامل سفيد شده با 681 ميليون دلار عمده‌ترين كالاهاي وارداتي بودند.

معمارنژاد گفت: امارات متحده عربي با صدور 6 ميليارد و 382 ميليون دلار كالا، چين با 4 ميليارد و 523 ميليون دلار، تركيه با 2 ميليارد و 986 ميليون دلار، جمهوري كره با 2 ميليارد و 780 ميليون دلار و سوئيس با يك ميليارد و 904 ميليون دلار مهم‌ترين كشورهاي صادركننده كالا به ايران بودند./س
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی