کد خبر: ۴۱۷۰۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۸:۲۲
به مناسبت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان؛

به مناسبت ایام شهادت حضرت حسین (ع) پرده قهوه خانه ای با موضوع واقعه کربلاو وقایع ظهر عاشورا در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران رونمایی و برای نخستین بار در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران؛ این اثر که متعلق به مخزن کاخ نیاوران است واقعه کربلا را به تصویر کشیده و در ابعاد 180*310 سانتی متر و با تکنیک رنگ و روغن بر روی بوم کرباس خلق شده و با توجه به شواهد و مستندات و بر اساس نحوه ترسیم فیگوراتیو و شیوه رنگ گذاری، تاریخ آن به اوایل دوره پهلوی نزدیک است.
بنابراين گزارش؛ نقاشی قهوه خانه‌ای از هنرهای عامیانه با موضوعات مشابه بوده که محصولات هنری متعال را به نمایش می گذاشتند. صحنه های قهرمانی شاهنامه فردوسی بیشترین تصاویر بوم های نقاشی حماسی را به خود اختصاص می داد؛ افزون بر این، داستان های رومانتیک بر پایه انجیل  و قرآن و داستان های حماسی دیگر نظیر داستان یوسف و زلخیا نیز نقاشی می شد اما تعداد آنها زیاد نبود؛ اما موضوعات مذهبی به خصوص روایات شیعی از واقعه کربلا بخش عمده این محصولات هنری را تشکیل می دهد. بیشتر نقاشی های قهوه خانه ای را نقاشان گمنام کشیده اند ولی بعضی از آنها گفتني است؛ علاقه مندان جهت دیدن این اثر می توانند تا پایان ماه محرم همه روزه از ساعت 9 تا 17 به موزه جهان نمای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند./ص
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر