کد خبر: ۴۲۴۰۳۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۲

طبق اعلام دفتر ملی آمار چین، نیروی کار این کشور رو به کاهش است.

به گزارش خبرنگار بازارباشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی مجلۀ اکسپرس، جمعیت کار چین در سال ۲۰۱۲ به میزان ۳.۵ میلیون نفر کاهش یافته است. پدیدۀ بی سابقه‌ای که تاکنون در این کشور اتفاق نیفتاده است. در حالیکه رشد اقتصادی چین به پائین ترین سطح طی دو دهۀ اخیر رسیده است، چین با معضل دیگری به نام پیری جمعیت کار دست و پنجه نرم می‌کند.

دفتر ملی آمار چین روز جمعه اعلام کرد چین بدون در نظر گرفتن جمعیت هنگ کنگ، ماکائو و تایوان ۱.۳۵۴ میلیارد نفر جمیعت دارد و جمعیت کار این کشور( افراد بین ۱۵ تا ۶۵ سال) در سال ۲۰۱۲ به میزان ۳.۴۵ میلیون نفر کاهش یافته و به ۹۳۷ میلیون نفر رسیده است. ما جیانتانگ، مدیر دفتر ملی آمار چین در این باره می‌گوید: این اولین باری است که چین شاهد چنین کاهشی در جمعیت کار خود است.

کاهش جمعیت کار چین بیانگر خطرات اقتصادی و اجتماعی است که متأثر از این پدیده در انتظار چین است؛ کشوری که ۱۹۴ میلیون نفر در آن ۶۰ سال و یا بیشتر از آن سن دارند و ۱۴.۳% از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. در سال ۱۹۹۹ افراد بالای ۶۰ سال تنها ۱۰% و در سال ۱۹۸۲ تنها ۵% جمعیت را تشکیل می‌دادند. بخش قابل توجهی از جمعیت فعال چین را افراد بین ۲۰ تا ۴۵ سال قرار دارند، اما نسبت افرادی که مسن تر هستند، درحال افزایش است.

در حال حاضر دولت با چالش مهمی برای مقابله با پیری جمعیت روبروست. به خصوص آنکه خدمات و پوشش اجتماعی و بهداشتی چینی‌ها همچنان با مشکلات زیادی روبروست. گفتنی است متوسط حقوق ماهیانه یک کارگر در چین ۲۰۰۰ یوآن است (۲۵۰ یورو).
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
برچسب ها
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی