کد خبر: ۴۲۴۳۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۰
اصفهان/

کارشناس تاریخ اسلام گفت: حضور رهبر الهی و قابلیت مردمی را دو مؤلفه در پیدایش حکومت الهی و ولایی است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اصفهان   دکتر محمد حسین رجبی دوانی در نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی کاشان با موضوع نقش اسلام در تمدن جهانی در سالن دکتر محمد قریب دانشکده پزشکی این دانشگاه گفت: حکومت ولایت در ایران حاکم است و مردم همواره پای نظام ولایت ایستاده اند و از آن دفاع می کنند و همین مساله است که این کشور را از از آسیب های آخر الزمان حفظ می کند.

رجبی دوانی تکلیف مردم در عصر غیبت را عدم پذیرش ظلم دانست و گفت: مردم در عصر غیبت نباید زیر بار حکومتهای طاغوت بروند همان گونه که امام حسین(ع) زیر بار ظلم نرفت تا با تحقق قابلیت مردمی زمینه حضور رهبر الهی و تشکیل حکومت حق را پایدار کنند.

این کارشناس تاریخ اسلام با اشاره به دو جنبه سلبی (ظلم و جور) و ایجابی(عدل و داد) در پیدایش ظهور گفت: تا زمان امام زمان یک حرف از 27 حرف علم در اختیار بشر قرار گرفته است اما در زمان آن حضرت تمام علوم کامل و آشکار می شود وپیشرفتهای خارق العاده در سطح جهان عالم گیر می شود بطوریکه یک قطره آب و یک وجب خاک بی استفاده نمی ماند.

رجبی دوانی افزود: در آن زمان امنیت حاکم می شود مردم رفاه پیدا می کنند و همه خلایق در آرامش و صلح و رفاه و نعمت به سر می برند آنچنان که ندا داده می شود ای مردمی که برای مال دنیا شکم هم را می دریدید بیایید و از نعمتها و ثروتها ببرید و بهر ه مند شوید.

وی افزود: خدواند در زمان امام عصر (عج) آنچه از نعمت و برکتی که از آغاز وعده کرده بود در اختیار مردم قرار می دهد به حدی که در آن زمان بشر تاسف می خورد که چرا خود و پیشینیان را از این همه اوج رفاه و صلح و آرامش محروم کرده و زودتر نتوانست از این همه وفور نعمت و برکت استفاده کند.

به گفته وی، شیعه با پشتوانه قرآنی اعتقاد به رجعت دارد که این رجعت (برخی مرده گان به دنیا بر می گردند)یکی دیگر از مشخصات زمان ظهور است و در زیارت وارث هم آمده است دارد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه باید احادیث مهدویت را پالایش کرد و احادیث ضعیف از قوی را تشخیص داد گفت: گرچه باید تمام احادیث مربوط به همه ائمه را پالایش و بیان کرد اما در حال حاضر اولویت بیان مطالب از احادیث قوی برای امام معصوم حاضر و مهدویت است./س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر