کد خبر: ۴۳۱۷۹۰۰
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۲
تبریز/

آبشار آسیاب یا به اصطلاح عام "آسیاب خرابه" و در زیان ترکی آذری "خرابه دییرمان" در حدود ۲۷ کیلومترى هادى شهر و در نوار مرزى ایران و جمهورى آذربایجان در ۵ کیلومترى روستاى منجن آباد در حاشیه رود ارس واقع شده است.

 

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران تبریز ، آبشار آسیاب یکى از زیباترین مناطق دیدنى آذربایجان شرقى است و این آبشار به علت وجود ویرانه‌هاى یک آسیاب آبى به آسیاب خرابه معروف است.

براى رسیدن به این مکان بسیار دل‌انگیز باید از جادهٔ مرند - جلفا به هادی شهر رفت و یا از مسیر منطقه آزاد ارس عبور کرده و به دره‌اى باصفا رسید که محل آسیاب خرابه است.

از تبریز تا جلفای منطقه آزاد ارس 146 کیلومتر بوده و از جلفا تا آبشار آسیاب 30 کیلومتر می باشد.

بعد از ورود به محوطه پارکینگ خودروهای گردشگران و پیاده روی حدود 90 متر مسیر خاکی به دره زیبا و سرسبز آبشار آسیاب می رسیم.

در سمت راست ته دره آبشارهاى فراوانى به وجود آمده است. تمام سطح دیواره‌ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزى است.

در آسیاب‌خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده‌است که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند.

صدها آبشار کوچک و بزرگ و صداى یکنواخت ریزش آب، چشم‌انداز بدیع و هواى خنک، از جاذبه‌هاى دلپذیر آن است. ارتفاع آبشار اصلى آسیاب حدود ۱۰ متر و مساحت محوطه غار مانند آن ۲۰۰ مترمربع است.

آب این چشمه زیبا و زلال از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران وشهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد، در مظهر چشمه درختان انجیر بسیار روییده است و آب پس از آبشار زیبا که شاید در ایران کم نظیر باشد به صورت یک رشته جویبار به هم پیوسته به سمت درّه جریان می یابد. آب در بالای آبشار یک رشته چشمه بوده ولی از صدها خزه بزرگ و کوچک سرازیر می شود.

تمام سطوح دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل انگیزی را پدید آورده است.

چهار فصل این آبشار زیبا دیدینی و چشم نواز است. در فصل بهار که از زیبایی خاصی برخوردار است . آسیاب با استقبال بی حد و اندازه گردشگران از سراسر ایران و کشورهای خارجی روبرو می باشد.

در فصل تابستان که گرمی هوا طاقت همگان را سر می آورد این جاذبه زیبا با آب و هوایی خنک روزانه مورد استقبال هزاران گردشگر است.

آبشار آسیاب در فصل پائیز نیز زیبایی خاص خود را به رخ کشیده و هر گردشگری را حتی در این فصل به سوی خود می کشاند.

و اما آبشار در زمستان؛ لنز دوربین های گردشگران نه تنها در فصهای بهار،تابستان و پاییز زیباییهای آسیاب را ثبت می کند حتی در زمستان هم علاقمندان به طبیعت این زیباییها را از یاد نبرده و چهره یخ زده آبشار را به نظاره می نشینند.

انسان طالب زیبایی است و چهره یخزده آبشار گرمی دیگری را به طبیعت گردان عرضه می کند./س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر