کد خبر: ۴۳۲۲۶۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۵
در دولت­های نهم و دهم محقق شد،

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت گفت: ایران از سال 1384 تا کنون، در مجموع حدود 100میلیون تن محصول پتروشیمی به ارزش 67میلیارد دلار به بازارهای جهان صادر کرده است.

محسن خجسته مهر در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران، اظهار کرد: از سال 1384 تا کنون 39میلیون تن ظرفیت جدید در صنعت پتروشیمی ایجاد شده است و با تولید 246 میلیون تن محصول، ایران در زمره یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده محصولات پتروشیمی قرار دارد.

معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت هیدروکبوری افزود: صنعت پتروشیمی، ایران را از تک محصولی بودن در صنعت نفت نجات داده و تولید محصولات متنوع این صنعت در مجتمع های پتروشیمی سبب شده که از خام فروشی فاصله بگیریم.

خجسته مهر ادامه داد: گام های بلندی در خودکفایی صنعت پتروشیمی برداشته شده و رونق اقتصادی مطلوبی را با خود به همراه آورده است و سهم پتروشیمی در صادرات غیرنفتی روز به روز در حال افزایش است.

خجسته مهر با بیان این که ایران به علت داشتن مزیت بزرگ خوراک، یکی از قدرت های بزرگ صنعت پتروشیمی است، گفت: کشورمان موقعیت جغرافیایی ممتازی دارد و ما می­توانیم از این مزیت جغرافیایی به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: بازار داخلی یک بازار مطمئن است که به ثبات و قوام بازار پتروشیمی بسیار کمک کرده است.

خجسته مهر گفت: باید به زنجیره ارزش بیش از گذشته توجه کنیم و در صورتی که بتوانیم این زنجیره را تکمیل کنیم، می توانیم به بسیاری از برنامه های پیش بینی شده برای توسعه صنعت پتروشیمی دست یابیم.

معاون وزیر نفت افزود: رسیدن به این هدف نیازمند سرمایه گذاری و کسب دانش فنی روز است که خوشبختانه در صنعت پتروشیمی موفقیت های زیادی تا کنون در این زمینه به دست آمده است.

وی با بیان این که خصوصی سازی و اجرای اصل44 قانون اساسی در صنعت پتروشیمی نتایج پرباری را به همراه داشته است، گفت: وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تمام شرکت های بخش خصوصی حمایت کرده و آماده هر گونه همکاری با این واحدهاست.

خجسته مهر افزود: بحث آمایش سرزمین یکی از دستاوردهای مهم در صنعت پتروشیمی در سال های گذشته بوده است و باید گفت که نتایج بسیار مطلوبی را با خود به همراه آورده و امروز اقتصاد و جغرافیا مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را هموار کرده است.

وی ادامه داد: از 57میلیون تن ظرفیت نصب شده در صنعت پتروشیمی حدود خالی داریم که فقط حدود 3میلیون تن از آن به علت کمبود خوراک است و باید شرکت ها با برنامه ریزی بتوانند ظرفیت های خالی موجود را تکمیل کنند.

معاون وزیر نفت افزود: تلاش وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی این است که قیمت خوراک تحویلی به واحدهای پتروشیمی عادلانه و مطلوب باشد و مجتمع ها بتوانند حداکثر استفاده را از ظرفیت تولیدی پیش بینی شده خود داشته باشند.

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر