کد خبر: ۴۳۲۳۹۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۹:۱۳
شهرکرد/

در گذشته استان چهارمحال و بختیاری، به دو منطقه چهارمحال و منطقه بختیاری تقسیم می شد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شهرکرد:

در سفرنامه های مختلف مناطق استان چهارمحال و بختیاری، به صورت کلی مورد اشاره بوده اما در مرات البلدان به منطقه چهارمحال به صورت جزیی پرداخته شده است.

در این سفرنامه یا سیاحت نامه، چالشتر را بخشی از منطقه لار یا رار، به عنوان دژ و قلعه ای خانی معرفی شده است.
شهر چالشتر، یکی از قدیمی ترین نقاط استان چهارمحال و بختیاری است که بناهای تاریخی دوره معاصر در آن اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود.

علاوه بر بناهای تاریخی در این منطقه، قالی چالشتر بافت که رنگ و نقشه ای بومی است اکنون به عنوان یک نشانه فرهنگی و تاریخی به حساب می آید.

مجموعه قلعه تاریخی چالشتر، که به قلعه خانی مشهور می باشد، 110 سال پیش در چالشتر احداث شد و در یکی از سرستونهای سنگی این مجموعه ، تاریخ ساخت آن به سال 1321هجری قمری حک شده است.
قلعه چالشتر در استان چهارمحال و بختیاری، تلفیقی از معماری دوران قاجار با معماری اروپایی است که با ستونهایی ایستاده از سنگ و نقش برجسته های دیدنی خودنمایی می کند.
قلعه چالشتر، در پنج کیلومتری شهرکرد به عنوان یک اثر باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران است.
این قلعه، در منطقه چالشتر واقع شده که در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهارمحالی ها بوده که به وسیله کلانتران روستاها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می کردند و پس از انتصاب حسین قلی خان به عنوان ایلخان بختیاری، در اواسط حکومت ناصرالدین شاه، حکمرانان این منطقه از حاکمیت بر چالشتر خلع و به زمین داران بزرگ تبدیل شدند.
مجموعه تاریخی چالشتر، شامل: سردر سنگی، خان نشین ، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبلها است و قلعه عیانی و خان نشین این مجموعه تاریخی دارای 38 ستون سنگی با سر در و ایوان می باشد.
ازاره سنگی منقوش این مجموعه قلعه شامل: نقوش افسانه ای و اسطوره ای، زندگی روزمره،گل و گیاه، گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است واین نقوش به صورت ماهرانه و زیبا خلق شده و در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است.

در این قلعه، اندرونی با یک دالان به قسمت خان نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای 10 ستون سنگی است و ایوان با آجرکاری و کاشی معرق در لچکی ها و پیشانی بنا با ازاره های سنگی منقوش شامل: درختان تاک، گل و گلدان، گل و مرغ و سرو و کاج تزئین شده است.

اتاقهای این مجموعه قلعه نیز، با نقوشی به سبک نقاشی لندنی که تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و غربی است، مزین است و این سبک نقاشی که در دوره قاجار به اوج خود می رسد، شامل: نقوش گل و گلدان، افسانه لیلی و مجنون و نقوش اسلامی شامل: یوسف و زلیخا به همراه خط نوشته ای از آیات قرآن است.
در بخشی از سر درهای این مجموعه قلعه، همچنین معماری سنتوری که به صورت مثلثی شکل با نقوشی به سبک شیر و شکر است، به چشم می خورد و حمام قلعه تاریخی چالشتر نیز مزین به کاشی آبی فیروزه ای و سفید سربی بوده است.

سقف اندرونی این قلعه، به صورت قابهایی از چوب گردو است و درها و پنجره های اتاقهای این مجموعه نیزازجنس چوب گردو به صورت گره چینی شده می باشد و این مجموعه قلعه دارای پنج ایوان است و پنج اتاق نیز در اندرونی آن وجود دارد و در مجموع دارای 40 ستون است. /س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
چالشتر شهر بدون حمام و قبرستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
۱۲۰سال تاریخش هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
قبرستونتونه که ندارید بردید اشکفتک خاک میکنید چون زنده هارا ترد کردن ولی بعد از مرگ برمیگردید به جاهایی که اجدادتون را ترد کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۰
توازهمه قوم هابرتری اگرزاده واهل چالش تری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
سلام به این که یه چالشتری هستم. افتخا رمیکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
من بااينكه اهل چالشتر هستم ولى متاسفانه از اينهمه اثر با ارزش هيچگونه اطلاعي نداشتم از دست اندر كاران اين سايت با ارزش بسيار سپاسگذارم
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر