مسوول مرکز آکادمی للابحاث و یکی از مترجمان «اطلس شیعه»، از استقبال و علاقه آیت الله سیستانی به ترجمه این اثر مرجع به زبان عربی یاد کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدیحسینی با اشاره به همکاری «مرکز آکادمی للابحاث» در زمینه ترجمه «اطلس شیعه» خاطرنشان کرد: این مرکز، زیرنظر موسسه فرهنگی نجف اشرف، در حوزه ترجمه، تحلیل و چاپ کتاب های تخصصی مرتبط با موضوع شیعه، به خصوص آثار فارسی، ویژه محققان و دانشگاهیان عرب زبان فعالیت کرده و تاکنون 21 عنوان کتاب به چاپ رسانده و 15 عنوان نیز در دست انتشار دارد.
وی ادامه داد: ارایه تصویر و آمار مستند از سیر انتشار شیعه در کشورهای مختلف به دور از تحلیل، تاکنون در هیچ کتابی وجود نداشته و این امر، یکی از امتیازات کتاب «اطلس شیعه» محسوب می شود.
حمید حسینی، مسوول مرکز آکادمی للابحاث نیز از استقبال و علاقه آیت الله سیستانی به ترجمه «اطلس شیعه» به زبان عربی یاد کرد و گفت: ایشان پس از تورق این کتاب مرجع، ملاحظاتی درباره کتاب داشتند که اوایل سال 89 پس از دیدار با حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان، ارجاع داده شد و نویسنده «اطلس شیعه» نیز در چاپ های بعدی، این ملاحظات را مدنظر قرار داد.
این محقق حوزه شیعه شناسی ادامه داد: با توجه به درخواست آیت الله سیستانی،ترجمه «اطلس شیعه» از سال 1389 آغاز شد و شهریور سال 1391 به پایان رسید. البته مشکلاتی در زمینه دسترسی به نقشه های اصلی کتاب، برای ترجمه به زبان عربی وجود داشت که خوشبختانه با همکاری نویسنده «اطلس شیعه» رفع شد.
حمید حسینی تاکید کرد: متاسفانه، برخی تصور می کنند که شیعه، یک حزب سیاسی بوده و کشورهای عراق و ایران، تنها طرفداران آن ها هستند. نمایش سیر نشر مذهب شیعه و اهل بیت در سایر کشورها، نقطه قوت «اطلس شیعه» است. 
مسوول مرکز آکادمی للابحاث در پایان، مطالعه «اطلس شیعه» را برای دانشگاهیان و حوزویان مناسب دانست و گفت: این کتاب مرجع برای محققان و کسانی که قصد سخنرانی درباره مذهب شیعه دارند، مناسب خواهد بود. از آن جایی که «اطلس شیعه» مورد تایید مقام معظم رهبری و مورد علاقه آیت الله سیستانی است، مورد توجه محققان کشور عراق قرار خواهد گرفت و برای توزیع مناسب آن در این کشور برنامه هایی خواهیم داشت.
«اطلس شیعه» نوشته حجت‌ الاسلام و المسلمین رسول جعفریان که توسط دو پژوهشگر عراقی به زبان عربی ترجمه شده، در آینده ای نزدیک به همت موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی در کشور عراق رونمایی خواهد شد./ي2
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.