گزارش/

احترام ژنرال آمریکایی به شهید عباس بابایی

شهید عباس بابایی، بزرگ‌مردی که در مکتب شهادت پرورش یافت و مجاهدی که زهد و تقوایش بسان دریایی خروشان بود در پانزدهم مرداد سال 1366 به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، سرلشکر شهید "عباس بابایی" مرد وارسته‌ای که با وجودی سراسر عشق و از خودگذشتگی و کرامت، رزمنده‌ای دلاور در میدان جنگ با استکبار جهانی بود و مبارزی سترگ با نفس امارهٔ خویش به حساب می‌آمد. از آن زمان که خود را شناخت کوشید تا جز در جهت خشنودی حق تعالی گام برندارد. به راستی او گمنام، اما آشنای همه بود. از آن روستاییِ ساده دل، تا آن خلبان دلیر و بی باک جنگنده‌های تیزپرواز ...؛ آری همه او را می‌شناسند.


زندگی‌نامه

شهید بابایی در سال ۱۳۲۹، در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. دورهٔ ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۸، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد.

شهید بابایی در سال ۱۳۴۹، برای گذراندن دوره خلبانی به آمریکا رفت. طبق مقررات دانشکده می‌بایست به مدت ۲ ماه با یکی از دانشجویان آمریکایی هم اتاق می‌شد. آمریکایی‌ها، در ظاهر، هدف از این برنامه را پیشرفت دانشجویان در روند فراگیری زبان انگلیسی عنوان می‌کردند، اما واقعیت چیز دیگری بود. چون عباس در همان شرایط تمام واجبات دینی خود را انجام می‌داد، از بی بند و باری موجود در جامعه آمریکا بیزار بود.هم اتاقی او در گزارشی که از ویژگی‌ها و روحیات عباس نوشته، یادآور می‌شود که بابایی فردی منزوی و در برخوردها، نسبت به آداب و هنجارهای اجتماعی بی تفاوت است. از رفتار او بر می‌آید که نسبت به فرهنگ غرب دارای موضع منفی می‌باشد و شدیداً به فرهنگ سنتی ایران پای‌بند است.

همچنین اشاره کرده که او به گوشه‌ای می‌رود و با خودش حرف می‌زند، که منظور او نماز و دعا خواندن شهید بابایی بوده است.

ماجرای احترام ژنرال آمریکایی به عباس بابایی

شهید بابایی در بخشی از خاطرات خود در مورد تحصیلات خلبانی‌اش گفته بود: «دوره خلبانی ما در آمریکا تمام شده بود، اما به خاطر گزارشاتی که در پرونده خدمتم درج شده بود، تکلیفم روشن نبود و به من گواهینامه نمی‌دادند، تا این که روزی به دفتر مسئول دانشکده، که یک ژنرال آمریکایی بود، احضار شدم. به اتاقش رفتم و احترام گذاشتم. او از من خواست که بنشینم. پرونده من در جلو او، روی میز بود، ژنرال آخرین فردی بود که می‌بایستی نسبت به قبول و یا رد شدنم اظهار نظر می‌کرد. او پرسش‌هایی کرد که من پاسخش را دادم. از سؤال های ژنرال بر می‌آمد که نظر خوشی نسبت به من ندارد. این ملاقات ارتباط مستقیمی با آبرو و حیثیت من داشت، زیرا احساس می‌کردم که رنج دو سال دوری از خانواده و شوق برنامه‌هایی که برای زندگی آینده‌ام در دل داشتم، همه در یک لحظه در حال محو و نابودی است و باید دست خالی و بدون دریافت گواهینامه خلبانی به ایران برگردم. در همین فکر بودم که در اتاق به صدا در آمد و شخصی اجازه خواست تا داخل شود. او ضمن احترام، از ژنرال خواست تا برای کار مهمی به خارج از اتاق برود با رفتن ژنرال، من لحظاتی را در اتاق تنها ماندم.


به ساعتم نگاه کردم، وقت نماز ظهر بود. با خود گفتم، کاش در اینجا نبودم و می‌توانستم نماز را اول وقت بخوانم. انتظارم برای آمدن ژنرال طولانی شد. گفتم که هیچ کار مهمی بالاتر از نماز نیست، همین جا نماز را می‌خوانم. ان‌شاءالله تا نمازم تمام شود، او نخواهد آمد. به گوشه‌ای از اتاق رفتم و روزنامه‌ای را که همراه داشتم به زمین انداختم و مشغول نماز شدم. در حال خواندن نماز بودم که متوجه شدم ژنرال وارد اتاق شده است. با خود گفتم چه کنم؟ نماز را ادامه بدهم یا بشکنم؟ بالاخره گفتم، نمازم را ادامه می‌دهم، هر چه خدا بخواهد همان خواهد شد. سرانجام نماز را تمام کردم و در حالی که بر روی صندلی می‌نشستم از ژنرال معذرت‌خواهی کردم.

ژنرال پس از چند لحظه سکوت نگاه معناداری به من کرد و گفت: چه می‌کردی؟ گفتم: عبادت می‌کردم. گفت: بیشتر توضیح بده. گفتم: در دین ما دستور بر این است که در ساعت‌های معین از شبانه روز باید با خداوند به نیایش بپردازیم و در این ساعات زمان آن فرا رسیده بود، من هم از نبودن شما در اتاق استفاده کردم و این واجب دینی را انجام دادم. ژنرال با توضیحات من سری تکان داد و گفت: همه این مطالبی که در پرونده تو آمده مثل این که راجع به همین کارهاست. این طور نیست؟ پاسخ دادم: آری همین‌طور است. او لبخندی زد. از نوع نگاهش پیدا بود که از صداقت و پای‌بندی من به سنت و فرهنگ و رنگ نباختنم در برابر تجدد جامعه آمریکا خوشش آمده است. با چهره‌ای بشاش خود نویس را از جیبش بیرون آورد و پرونده‌ام را امضا کرد.

سپس با حالتی احترام‌آمیز از جا برخاست و دستش را به سوی من دراز کرد و گفت: به شما تبریک می‌گویم. شما قبول شدید. برای شما آرزوی موفقیت دارم. من هم متقابلاً از او تشکر کردم. احترام گذاشتم و از اتاق خارج شدم. آن روز به اولین محل خلوتی که رسیدم به پاس این نعمت بزرگی که خداوند به من عطا کرده بود، دو رکعت نماز شکر خواندم».

پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگنده در رکاب شهید بابایی

با ورود هواپیماهای پیشرفته اف – 14 به نیروی هوایی، شهید بابایی که جزء خلبان‌های تیزهوش و ماهر در پرواز با هواپیمای شکاری اف – 5 بود، به همراه تعداد دیگری از همکاران برای پرواز با هواپیمای اف–14 انتخاب و به پایگاه هوایی اصفهان منتقل شد. با اوج گیری مبارزات علیه نظام ستم‌شاهی، بابایی به عنوان یکی از پرسنل انقلابی نیروی هوایی، در جمع دیگر افراد متعهد ارتش به میدان مبارزه وارد شد.

حضور پررنگ شهید در ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وی گذشته از انجام وظایف روزمره، به عنوان سرپرست انجمن اسلامی پایگاه، به پاسداری از دستاوردهای پرشکوه انقلاب اسلامی پرداخت. شهید بابایی با دارا بودن تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی چنان درخشید که شایستگی فرماندهی وی محرز و در تاریخ ۱۳۶۰.۵.۷، فرماندهی پایگاه هشتم هوایی بر عهدهٔ او گذاشته شد. به هنگام فرماندهی پایگاه با استفاده از امکانات موجود آن، به عمران و آبادانی روستاهای مستضعف‌نشین حومه پایگاه و شهر اصفهان پرداخت و با تأمین آب آشامیدنی و بهداشتی، برق و احداث حمام و دیگر ملزومات بهداشتی و آموزشی در این روستا، گذشته از تقویت خط سازندگی انقلاب اسلامی، در روند هر چه مردمی کردن ارتش و پیوند هر چه بیشتر ارتش با مردم خدمات شایان توجهی را انجام داد.

بابایی، با کفایت، لیاقت و تعهد بی پایانی که در زمان تصدی فرماندهی پایگاه اصفهان از خود نشان داد، در تاریخ ۱۳۶۲.۹.۹ با ارتقاء به درجه سرهنگی به سمت معاون عملیات نیروی هوایی منصوب و به تهران منتقل شد. او با روحیه شهادت‌طلبی به همراه شجاعت و ایثاری که در طول سال‌ها، در جبهه های نور و شرف به نمایش گذاشت، صفحات نوین و زرینی به تاریخ دفاع مقدس و نیروهای هوایی ارتش نگاشت و با بیش از سه هزار ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، قسمت اعظم وقت خویش را در پرواز های عملیاتی و یا قرارگاه‌ها و جبهه‌های جنگ در غرب و جنوب کشور سپری کرد و به همین ترتیب چهره آشنای «بسیجیان» و یار وفادار فرماندهان قرارگاه های عملیاتی بود و تنها از سال ۱۳۶۴ تا هنگام شهادت، بیش از ۶۰ مأموریت جنگی را با موفقیت کامل به انجام رسانید.

شهید بابایی برای پیشرفت سریع عملیات‌ها و حسن انجام امور، تنها به نظارت اکتفا نمی‌کرد، بلکه شخصاً پیشگام می‌شد و در جمیع مأموریت‌های جنگی طراحی شده، برای آگاهی از مشکلات و خطرات احتمالی، اولین خلبان بود که شرکت می‌کرد. سرلشکر بابایی به علت لیاقت و رشادت‌هایی که در دفاع از نظام، سرکوبی و دفع تجاوزات دشمنان از خود بروز داد، در تاریخ ۱۳۶۶.۲.۸ به درجه سرتیپی مفتخر شد.

شهادت عباس بابایی با گلوله ضد هوایی

سرلشکر بابایی، معاون عمليات نیروی هوایی ارتش جمهوري اسلامي ايران به هنگام بازگشت از یک مأموریت برون‌مرزی، هدف گلوله ضد هوایی قرار گرفت و به شهادت رسید.

عباس بابایی، صبح روز پانزدهم مرداد ماه روز عید قربان همراه یکی از خلبانان نیروی هوایی سرهنگ نادری به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای آموزشی اف–۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد.

سرلشکر بابایی پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در آسمان خطوط مرزی، هدف گلوله‌های تیربار ضد هوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و در کابین خلبانی به شهادت رسید.

عید قربان، اسماعیل نیروی هوایی در مسلخ عشق

«صدای عباس فضای کابین را پر کرد. او این مصراع از تعزیه مسلم را زمزمه می‌کرد:

مسلم سلامت می‌کند، یا حسین.

و ناگهان صدای انفجار مهیبی همه چیز را دگرگون کرد. او در یک لحظه احساس کرد که به دور کعبه در حال طواف است. با صدای نرم و آرامی گفت:

اللهم لبّیک، لبّیک لا شریک لک لبّیک ...

و آخرین حرف ناتمام ماند».

اعلام اصابت گلوله به هواپیمای بابایی

یکی از راویان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ درباره این واقعه نوشته است: «به دنبال اصابت گلوله به هواپیمای تیمسار بابایی و اختلالی که در ارتباط هواپیما و پایگاه تبریز به وجود آمد، پایگاه مزبور به رابط هوایی سپاه اعلام کرد که یک فروند هواپیمای خودی در منطقه مرزی سقوط کرد برای کمک به یافتن خلبان و لاشه آن هر چه سریع‌تر اقدام نمایید.».

مدت کوتاهی از اعلام این موضوع نگذشته بود که فرد مذکور مجدداً تماس گرفت و در حالی که گریه امانش نمی‌داد، گفت: هواپیمای مورد نظر توسط خلبان به زمین نشست، ولی یکی از سرنشینان آن به علت اصابت تیر در داخل کابین به شهادت رسیده است.

اشک در جلسه ستاد عملیات سپاه

راوی در مورد بازتاب شهادت سرلشکر بابايي در جمع سپاهیان نوشته است: «برخي از فرماندهان سپاه در جلسه‌اي مشغول بررسي عمليات بودند كه تلفني خبر شهادت تيمسار بابايي به اطلاع برادر رحيم رسيد. با شنیدن این خبر، جلسه تعطیل شد و اشک در چشمان حاضرین به خصوص آنان که آشنایی بیشتری با شهید بابایی داشتند، حلقه زد.


«نقل شده که وی چند روز قبل از شهادت در پاسخ پافشاری‌های بیش از حد دوستانش جهت عزیمت به مراسم حج گفته بود: «تا عید قربان خودم را به شما می‌رسانم».

امیر سرلشکر شهید عباس بابایی در هنگام شهادت 37 سال داشت، او اسوه‌ای بود که از کودکی تا واپسین لحظات عمر گران‌قدرش همواره با فداکاری و ایثار زندگی کرد و سرانجام نیز در روز عید قربان، به آرزوی بزرگ خود که مقام شهادت بود نائل گردید و نام پرآوازه‌اش در تاریخ پرافتخار ایران جاودانه شد.


سخنان فرماندهی معظم کل قوا در مورد شهید بابایی

«این شهید عزیزمان، انسانی مؤمن و متقی و سربازی عاشق و فداکار بود و در طول این چند سالی که من ایشان را می‌شناختم، همیشه بر همین خصوصیات ثابت و پابرجا بود.».

«او هیچ گاه به مصالح خود فکر نمی‌کرد و تنها مصالح سازمان و انقلاب و اسلام را مدّ نظر داشت. او فرمانده ای بود که با زیردستان بسیار فروتن و صمیمی بود؛ امّا در مقابل اعمال بد و زشت، خیلی بی تاب و سختگیر بود.».

«این شهید عزیز، یک انقلابی حقیقی و صادق بود؛ و من به حال او حسرت می‌خورم و احساس می‌کنم که در این میدان عظیم و پر حماسه از او عقب مانده‌ام.».
عقيل توحيديان
انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: شهادت ، سرلشگر ، خلبان ، عباس ، بابائی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۶۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۴ ۱۷ تير ۱۴۰۱
روحش شاد
Iran (Islamic Republic of)
هادی توسلی
۲۲:۲۶ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
خیلی داستان جالب و خوبی بود و خیلی حیجانی بود افرین به این مرد روهش شاد و یادش گرامی
Iran (Islamic Republic of)
محمد صادق
۰۰:۵۵ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹
من بادیدن شهید بابایی و سریال شوق پرواز علاقه زیادی به خلبانی جنگنده پیدا کردم ودر این راستا مانند الگویم عباس باباس بابایی تلاش میکنم و میجنگم
Iran (Islamic Republic of)
علی
۲۳:۲۶ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹
عباس جان برام دعا کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۵۵ ۳۰ فروردين ۱۳۹۹
خدا دحمتش کند این مرد بزرگ را هر بار که سریال شوق پرواز را میبنم بی اختیار اشک از چشمانم سرازیر می شود
Iran (Islamic Republic of)
نوربردی مولانی دوجی
۰۲:۱۶ ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
بنده سرباز نیروهوایی ،باعث افتخاردوران خدمت این حقیر تحت فرماندهی ان شهید والا مقام بود ودرتشجیع جناره ان شهید شرکت کردم در دوران فرماندهی جز صفات خوب ،رشادت وازخودگذشتگی ندیدیم ،وباعث غرور بچه های نیرو هوای میشد
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۱۸:۴۹ ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
بسیار جالب بود یادوخاطره خلبان شهیدسرلشکربابایی گرامیباد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۲ ۲۳ دی ۱۳۹۸
مرد باغیرت به این میگن روحت شاد یادت گرامی
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۲:۲۵ ۰۶ دی ۱۳۹۸
روحش شاد و یادش گرامی باد
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۱۵ ۰۵ دی ۱۳۹۸
خیلی داستان قشنگی بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۶ ۲۱ آذر ۱۳۹۸
همزمان با پخش مجموعه شوق پرواز در حال مطالعه احوالات این شهید بزرگوار بودم، بقدری تکان دهنده و راهگشاست که میتوان به چنین عزیزانی توسل جست! و افسوس میخورم که چرا پیش ازین در جهت تلاش برای رسیدن به عشق حقیقی متوسل به این گوهر گران بها نشده بودم!
United States of America
حمید
۲۰:۰۱ ۱۹ آذر ۱۳۹۸
با سلام به امیر سربلند وتکرار نشدنی شهید بابایی اسطوره مقاومت شجاعت ومتانت افتخار همیشه جاودان ایران عزیز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۸ ۱۹ آذر ۱۳۹۸
درودوسلام برروح پاک عباس وهمه شهدا
Iran (Islamic Republic of)
قباد
۰۰:۱۶ ۱۷ آذر ۱۳۹۸
درود خدا بر تو ای شهید بزرگوار
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ایرانی اصیل
۱۵:۰۳ ۱۴ آذر ۱۳۹۸
سلام برتو ای بابایی سلام بر ایران سلام بر ارتش بی ادعا که مردان بزرگی همچو بابایی ،صیاد ،دوران ،ستاری و....تقدیم این خاک پاک کرد .عاشقتیم ارتش
Iran (Islamic Republic of)
امیدچراغی
۲۳:۲۴ ۲۰ آبان ۱۳۹۸
سلام،کسانی هستند که درطول تاریخ یکبارتکرارمیشوند،روحت شاد،یادت گرامی
Iran (Islamic Republic of)
فرشاد
۱۱:۴۸ ۱۶ مهر ۱۳۹۸
عباس جان افتخار زیارت قبر پاکت نصیبم شد جمعه 12/7/98 امام زاده شلوغ بود روم نشد سینه خیز به سمت مزارت بیام به وجودت باید بالید
Iran (Islamic Republic of)
حسن
۱۰:۴۴ ۱۰ مهر ۱۳۹۸
عباس عزیز تا عمر داریم مدیون روح بزرگت میمانیم
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۳:۳۱ ۰۵ مهر ۱۳۹۸
با درود به روح به روح ملکوتی شهید بابایی عباس جان هیچ جمله یا کلمه ای که بتونه توصیفی کوچکی از دلاوریهای بزرگ شما رو یاد آوری کنه پیدا نکردم همین که اسمت عباس است افتخار ایران و ایرانی هستی دوستت دارم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۳ ۲۶ شهريور ۱۳۹۸
واقعأ عباس بود هست خواهدبود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۰ ۲۸ مهر ۱۳۹۷
شهيد بابايي عزيز دوستت دارم و مي خواهم برايم دعا كني و عاشق همه ي شهدايي هستم كه به خاطر دفاع از وطن و ارزشهاي ديني از از خودشون و همسر و فرزنداشون گذشتند
روحت شاد يادت گرامي شهيد عباس بابايي
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۰ ۲۸ مهر ۱۳۹۷
شهيد بابايي عزيز دوستت دارم و مي خواهم برايم دعا كني و عاشق همه ي شهدايي هستم كه به خاطر دفاع از وطن و ارزشهاي ديني از از خودشون و همسر و فرزنداشون گذشتند
روحت شاد يادت گرامي شهيد عباس بابايي
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۷ ۲۵ مهر ۱۳۹۷
عاشق این چنین خلبانهای وسردارهای هستم که عاشق خاک وطنشان بودند و تا پای جانشان پیش رفتن کاش من جای آنها بودم
Germany
ناشناس
۲۲:۴۵ ۲۵ مهر ۱۳۹۷
روحت شادشهیدبابایی عزیز
Germany
ناشناس
۲۳:۳۳ ۲۳ مهر ۱۳۹۷
با آرزوی علو درجات برای شهید بابایی عزیز و سایر شهدا امیدوارم که برامون دعا کنن و شفیع ما باشن خیلی خیلی مرد بودند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۸ ۱۹ مهر ۱۳۹۷
برای‌شادی‌روح‌بلند‌شهدای‌ایران‌زمین‌صلوات
Iran (Islamic Republic of)
جهان
۲۱:۴۸ ۱۶ مهر ۱۳۹۷
دوسه تاسکانس توکل فیلمایی تاالان دیدم اشکمودراوردیکیش لحظه شهادت شهیدبابایی توفیلم شوق پروازبودقلب آدم به دردمیاد
من‌زمان شهادت شهیدبابایی کودک بودم مطمعنم‌اون لحظه کنارکانون گرم خانوادم بودم‌اون امنیت وگرمابخاطرخودگذشتگی چنین انسانهایی بزرگی بودجان خودشوبخاطرماوکشورفداکردن شهیدبابایی راحت میتونست بره بازن وبچه اش بهترین زندگی روداشته باشه موندبخاطرماپایی اعتقاداتش ایستادحتازیارت خانه خداروهم نرفت موندوبه درجه شهادت رسید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۰ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
شهید بابایی به هنگام بازگشت، در منطقه عملیاتی سردشت در ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ مورد هدف شلیک توپ قرارگرفت و شهید شد
United States of America
ناشناس
۰۱:۱۷ ۲۲ تير ۱۳۹۷
روح شهید عباس بابایی شاد
Iran (Islamic Republic of)
همتی
۲۱:۵۷ ۲۱ تير ۱۳۹۷
روحش شاد یادش گرامی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۷ ۲۱ تير ۱۳۹۷
درود بر روان پاک شهید بابایی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۶
بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام و عرض ارادت به تمامی شهدای جنگ و انقلاب و مدافع حرم و...واقعا که زبون قاصر از بیان مطلالبی که درخور شهدای عزیزمون باشه فقط میتونم بگم ان شاالله شفاعتتون شامل من روسیاه و ...بشه الهی آمین
برای شادی روح تمام شهدا صلوات: اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۳ ۱۰ اسفند ۱۳۹۶
بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام و عرض ارادت به تمامی شهدای جنگ و انقلاب و مدافع حرم و...واقعا که زبون قاصر از بیان مطلالبی که درخور شهدای عزیزمون باشه فقط میتونم بگم ان شاالله شفاعتتون شامل من روسیاه و ...بشه الهی آمین
برای شادی روح تمام شهدا صلوات: اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۶
درود بر تمام شهدای دفاع مقدس .درود بر شهید سرافراز شهید عباس بابایی .روحت شاد ویادت گرامی باد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۳ ۲۶ دی ۱۳۹۶
درود بر روان پاک عباس بابایی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۳ ۲۶ دی ۱۳۹۶
من شما وراه شمارا پلی برای عبور از سختی ها انتخاب کردم از کودکی شما را دوست داشتم ودارم ومی خواهم خلبانی مثل شما باشم انشالله یادتان همیشه در دل تپنده مر
دم شریف ایران وجودخوا هد داشت. روحتان شاد یادتان جاودان ای سردار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۲ ۲۱ دی ۱۳۹۶
سلام
منم میخوام یه روزی خلبان شم
روحت شاد عباس یادت جاویدان
Iran (Islamic Republic of)
جواد
۱۸:۲۵ ۲۵ آذر ۱۳۹۶
دوستت ذارم
Iran (Islamic Republic of)
اسماعیل ابراهیمی
۰۲:۲۶ ۲۶ آبان ۱۳۹۶
با سلام.من که فیلم شوق پرواز فیلم زندگینامه شهید عباس بابایی را دیدم بسیار متاثر شدم وعاشق این شخصیت عجیب و بزرگوار شدم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۲ ۱۲ آبان ۱۳۹۶
درود بر مردانی که بی ادعا در آسمان خدا شهید شدن
Iran (Islamic Republic of)
امین (meid)
۰۹:۵۸ ۱۳ شهريور ۱۳۹۶
ایران اسلامی پر بوده از شیرانی که از نعره اونها شغالان به زیر سنگ پناه میبردند مثل شهید سرلشکر حسن باقری که ژنرال عراقی بعد از دستگیری توسط سپاه با وجود اینکه خون از او میرفت فشارش بالا میرفت که دکتر از او پرسید از چیزی میترسید؟گفت از صدای ژنرال شما صدای او صدای جنگ و شکسته ماست وقتی میشنویم اعتماد به نفسمان میشکند و سرلشکر عباس بابایی ایشان اسوه ی ایثار بودند و نشانه ای از یک انسان متمدن و متدین درود خدا بر سرداران شهید کاوه.چمران.زین الدین.باکری.المهدی.و...سرداران گمنام و شهیدان اسلام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۲ ۲۵ مرداد ۱۳۹۶
خدا نگهدارشان باشه
Iran (Islamic Republic of)
راهب
۱۶:۵۹ ۲۸ تير ۱۳۹۶
شهادت
Iran (Islamic Republic of)
علی اکبر
۱۸:۱۴ ۳۰ آبان ۱۳۹۵
عاشقانه مرید رفتار مومنانه وکردار شجاعانه ودور از هر گونه تکلف دنیایی تو هستم ای شهید وارسته. روح بلندت شاد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۹ ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
اگر میشه در مورد خلبان تک خال جلیل زندی هم بزارید که به عنوان موفق ترین خلبان شکاری f14 شناخته شده ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۳ ۰۷ خرداد ۱۳۹۵
درود بر شما و امثال شما که در راه وطن جان خود را فدا کردید
درود بیکران
روحتان شاد
پاداشتان با خداوند یکتا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۳۹ ۰۷ خرداد ۱۳۹۵
دوستش داريم تا قيامت ،به خدا امشب برايش اشك ريختم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۳ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵
عاشقتم خلبان سرلشکر شهید عباس بابایی، امیدوارم شهادت نصیب ما هم بشود
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۰۱:۰۵ ۱۱ فروردين ۱۳۹۵
شهیدان زنده هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۱ ۱۹ بهمن ۱۳۹۴
واقعا زیبا. بقول رهبر عزیزم؛این شهید «بابایی»یک انقلابی حقیقی وصادق که همه آنهایی که اوراشناخته اند حسرت می خورند.روحت شاد یاور بسیجیان.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۹ ۲۳ دی ۱۳۹۴
روحش شاد و یادش
گرامی
عاشقتم عقاب تیز پرواز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۲۰ ۲۳ دی ۱۳۹۴
از 16 سالگی تا الاان برای من الگو بودن و هستن...
همه جا افتخار میکنم که تو پایگاه اصفهان پدرم هم رکاب عباس عزیز بوده..
همیشه افتخار کردم به فرزند ارتشی بودنم...ارتشی که عباس بابایی ،لشکری،شیرودی،صیاد شیرازی ،ستاری وهزاران شهید دیگه تقدیم این خاکو مردم این خاک کرده....
ان شاءالله شفاعت مارو هم بکنن ...
و ما هم بتونیم حداقل کمترین قدمی در راه اهداف الهی این شهدا برداریم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۹ ۲۵ آذر ۱۳۹۴
دو نفر در دنیا منو از خود بیخود میکنن،یکی شمایی عباس آقای بابایی،یکی دیگر هم جهان پهلوان تختی،روح هر دوی شما قرین رحمت،ایران مانند شما به خودش نخواهد دید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۳ ۲۵ آذر ۱۳۹۴
دو نفر در دنیا منو از خود بیخود میکنن،یکی شمایی عباس آقای بابایی،یکی دیگر هم جهان پهلوان تختی،روح هر دوی شما قرین رحمت،ایران مانند شما به خودش نخواهد دید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۶ ۱۴ آذر ۱۳۹۴
آرزو میکنم فرزندم مثل این شهید والا مخلص باشد به وجود این فرد عزیز افتخار میکنم،اشک درون چشمانم حلقه زده وفقط میگویم دوستت دارم ای شهید!.........
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۸ ۰۵ آبان ۱۳۹۴
درود خدا بر روح پاک تمامی شهدای جنگ تحمیلی بالاخص شهید بابایی وشهید دوران
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۰ ۲۳ مهر ۱۳۹۴
عالی
Germany
ناشناس
۲۳:۲۱ ۲۱ مهر ۱۳۹۴
بسیار عالی بود.از زحماتتون ممنون. ایشون یکی از اسطوره های ما بودند روحشون شاد
Iran (Islamic Republic of)
خلبان
۰۰:۳۸ ۰۳ مهر ۱۳۹۴
دورود بر روح پاکت.
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۶:۴۱ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
برای شادی روح پر فتوح عباس بابایی صلوات
Iran (Islamic Republic of)
کاظم
۲۰:۵۰ ۱۷ مرداد ۱۳۹۴
عباس جان متشکریم
Iran (Islamic Republic of)
سيد محمد
۲۰:۴۸ ۱۶ مرداد ۱۳۹۴
با كذشت ٢٨ سال از شهادت او همجنان ياد و خاطراتش زنده است وهمجون مشعل فروزان راه حق جويان هستي روحهتان شاد
Iran (Islamic Republic of)
اسنایپر قزوین
۱۲:۲۹ ۱۵ مرداد ۱۳۹۴
و سوگند به روزی که،سلحشورانی گمنام ز دیار قزوین به پا خیزند...!!!
Iran (Islamic Republic of)
علی قندی
۱۸:۳۸ ۱۳ مرداد ۱۳۹۴
عباس جان سلام و رحمت به روح بزرگوارت.
امیدوارم مانیز بتوانیم مانند تو در راه دفاع از میهن عزیزمان ایران همیشه سرافراز جان ناقابلمان را فدا کنیم .
من نوجوانی 18 ساله هستم که زندگیم با اهداف تو عجیم شده است .

روحت قرین رحمت الهی ویادت همیشه در دلمان استوار است.
Iran (Islamic Republic of)
Alireza
۰۰:۲۰ ۰۷ مرداد ۱۳۹۴
فقط بهشت میتونه جبران این خوبیا کنه .
انشالله همگی ما بتونیم راه شهدا رو ادامه بدیم
امین
Iran (Islamic Republic of)
روح اله قرهنگ
۲۳:۰۴ ۰۶ مرداد ۱۳۹۴
به نام رب شهدا
درود بر شهدا
درود برتیز پروازان جنگ تحمیلی
بابایی ودوران
Iran (Islamic Republic of)
حسین طالبی
۰۶:۰۱ ۲۵ تير ۱۳۹۴
با سلام.شهید بابائی نمونه اسوه ایثار و مقاومت بود.یاد و نامش همیشه در دل مردم جای خواهد داشت.روحش شاد و نامش گرامی باد.
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۷:۴۷ ۲۳ تير ۱۳۹۴
بیایید ها به زندگی خود نگاه کنبم و...
روحت شاد روحت شاد
Iran (Islamic Republic of)
جمشید بشرزاد
۱۰:۳۳ ۰۴ تير ۱۳۹۴
درود بر روح پرفتوح شهدا معظم انقلاب بالاخذ شهید سرلشگر خلبان عباس بابایی
United States of America
احمد عباسي
۰۲:۴۰ ۰۴ خرداد ۱۳۹۴
سلام سلامي به بلنداي اسمان به طربت پاك شهيدان والامقام همچون سرلشگر شهيد باباي ايكاش من هم دران دوران بودم ودر ركاب همچون سرداران شهيد باباي فكوري ستاري خدمت ميكردم افسوس
Iran (Islamic Republic of)
يحيي زارع
۱۸:۲۹ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴
عباس جان سلام شفاعت ماهم يادتان نرود .شهدا شرمندئ ايم
Iran (Islamic Republic of)
فریده
۱۴:۱۳ ۱۱ دی ۱۳۹۳
شهادت گوارای وجودتان. ما را نیز نزد خدا شفاعت کنید.
United Arab Emirates
زهرا
۱۶:۵۲ ۲۱ آبان ۱۳۹۳
ایران اسلامی از داشتن این جوانمردان غیور به خود می بالد
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۲۲:۰۵ ۱۲ آبان ۱۳۹۳
عباس بابایی شیرمردی بود که نامش تا ابد در ایران پایدار خواهد ماند روحش شاد
Iran (Islamic Republic of)
ایلیا
۰۴:۱۷ ۱۱ آبان ۱۳۹۳
عباس جان ای شیر مرد دلاور جایت همیشه در نظام جمهوری اسلامی ایران خالیست.روحت شاد ویادت گرامی
Singapore
کوروش
۰۲:۳۱ ۲۸ مهر ۱۳۹۳
عاشق شهید بابایی هستم .آخر رشادت و شجاعت و شهامت و ایستادگی وبردباری بود
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۰۰:۳۴ ۲۸ مهر ۱۳۹۳
اسم شهيد بابايي وبابايي هاوقتي برزبان جاري مي شود بركت ورحمت به زندگيمان ميرسد.زندگينامه وفيلم شهدا رابيشتركنيد قطعامؤثر در زندگي امروزمان است.همين قدربه اين فكر مي افتيم كه كجاي اين دنياي فاني هستيم!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۳۴ ۲۷ مهر ۱۳۹۳
با سلام بارها فیلمها و خاطرات مربوط به شهید بابایی را خوانده ام و همیشه چشمانم اشکبار شده خداوند ایشان وهمه مردان با خلاص را با محمد و ال محمد محشور گرداند
-
حمیدرضا
۲۳:۰۱ ۲۴ مهر ۱۳۹۳
این خاصیت دلاورمردان این مرزوبوم
جاودانه اند وبرای همیشه در نزد پروردگارشان روزی خواهند خورد


عباس جان
مهر پاکبازی ات تا ابد در قلب وجانمان خواهد ماند
Iran (Islamic Republic of)
احسان
۱۲:۳۵ ۲۴ مهر ۱۳۹۳
سلام
سلامی به بلندای آسمان به روح شهید سرلشگر خلبان عباس بابایی و تمامی شهدای این مرزو بوم
عاشقتونم
احسان اخوان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۷ ۲۴ مهر ۱۳۹۳
روحت شاد
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۰:۱۳ ۲۴ مهر ۱۳۹۳
سلام بر تمامی بیدار دلان.مردان خدا همیشه زنده اند. درود خدا بر تمامی شهیدان وطن.درود خدا بر این شهید.
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۰۰:۱۳ ۲۴ مهر ۱۳۹۳
مرد واقعا بزرگي بود,افتخار کشور ماست
روحش شاد يادش گرامي
Iran (Islamic Republic of)
علي فرهاد ملاشاهي
۰۰:۰۶ ۲۴ مهر ۱۳۹۳
سلام عليكم : شهيد عباس بابائي اسوه استقامت ، شهامت ، مردانگي و عمل بود . مردي از تبار عشق و دانش . مردي از تبار ايمان و از خود گذشتگي . خوشا به سعادتش .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۹ ۲۳ مهر ۱۳۹۳
روحت شاد قهرمان ملی
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۰۱:۲۷ ۲۳ مهر ۱۳۹۳
درود بر تمام شهدای دفاع مقدس .درود بر شهید سرافراز شهید عباس بابایی .روحت شاد ویادت گرامی باد
Iran (Islamic Republic of)
عباس
۰۰:۳۳ ۲۳ مهر ۱۳۹۳
روحش شاد و یادش گرامی باد.
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۰:۱۱ ۲۳ مهر ۱۳۹۳
با سلام
من شبی که دارم این پیمام را میدهم.قسمت اخر سریال شهید بابایی است
واقعا گریه ام گرفته است
واقعا فرشته بودند بر روی زمین
Iran (Islamic Republic of)
علی مرشدی تنکابنی
۰۰:۰۹ ۲۳ مهر ۱۳۹۳
الگوی مناسب و کامل برای زندگی من خواهی بود.
روحت شاد
یاد ارزشمندت گرامی باد
Iran (Islamic Republic of)
امیر عبدالحسینی
۰۰:۲۲ ۲۲ مهر ۱۳۹۳
عباس عزیز
همیشه زنده و در قلب و ذهنمان خواهید ماند
روحت شاد
United States of America
احسان
۱۵:۲۵ ۲۱ مهر ۱۳۹۳
جاودان باد یاد آنهایی که برای عزت و سربلندی کشورشان از همه چیز خود گذشتند و صادقانه و خالصانه جان خود را فدای آب و خاکشان کردند
Iran (Islamic Republic of)
حمید ضا ازاد
۰۱:۳۲ ۲۱ مهر ۱۳۹۳
امشب که این جمله را مینویسم ساعاتی دیگر سحرگاه عید غدیر است,پروردگارا به حق امام علی ع وبه احترام شهید بابایی مرا به ارزوی قلبی شهادت در راه خودت برسان,خدا میداند که چه قدر دوست دارم در دوران شهیدانی چون شهید بابایی زندگی میکردم,
Iran (Islamic Republic of)
مهران
۰۰:۲۳ ۲۱ مهر ۱۳۹۳
منم میخوام یه روزی خلبان شم
روحت شاد عباس یادت جاویدان
Iran (Islamic Republic of)
مجید گودرزی
۰۰:۱۳ ۱۷ مهر ۱۳۹۳
انسان در دنیا هر چه که هست باید برای خدا باشد.
که شهید بابایی عزیز اسوه ی کامل این جمله می باشد.
روحش شاد و راهش پر رهرو
Iran (Islamic Republic of)
حامد علوی
۱۱:۲۰ ۱۲ مهر ۱۳۹۳
شهید بابایی اسوه تقوی و معرفت به خدا ومیهن بودند به ایشان افتخار میکنم و از خدا میخواهم توفیق دهد تا ادامه دهنده راهشان باشیم . ومن الله توفیق
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۰۹:۴۳ ۱۲ مهر ۱۳۹۳
روحت شاد و یادت همیشه جاودان ای قهرمان دفاع مقدس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۲ ۰۸ مهر ۱۳۹۳
شهدا شرمنده ایم
Iran (Islamic Republic of)
علی
۲۰:۴۰ ۰۷ مهر ۱۳۹۳
دمش گرم
شخص بزرگی بود
برای شادی روحش صلوات
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۲۰:۳۵ ۰۵ مهر ۱۳۹۳
عشق من عباس بابایی است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۲ ۳۱ شهريور ۱۳۹۳
من عاشق شهید بابایی هستم وبهش افتخار میکنم روحش شادویادش گرامی
۱۲
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر