کد خبر: ۴۵۶۱۵۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۵
سفیر جدید ایران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي:

سفیر جدید ایران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با اشاره به اهمیت معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه اظهار داشت: توانمندی‌های هسته‌ای رژيم غاصب صهيونيستي همواره منشأ نگرانی جدی و مستمر برای کشورهای منطقه به‌ویژه همسایگان اين رژيم منحوس بوده است.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، "رضا نجفی" سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر ملل متحد در وین روز (جمعه 29 شهریور 1392) در سخنرانی خود در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سیاست‌های هسته‌ای رژيم اشغالگر قدس انتقاد کرد.
 
وی در بیانیه‌ای که به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد از سوی این گروه در خصوص توانمندی‌های هسته‌ای رژيم منحوس صهيونيستي قرائت کرد، با اشاره به اهمیت معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و  ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه خاورمیانه اظهار داشت: توانمندی‌های هسته‌ای رژيم غاصب صهيونيستي همواره منشأ نگرانی جدی و مستمر برای کشورهای منطقه به‌ویژه همسایگان اين رژيم منحوس بوده است.
 
جنبش عدم تعهد نگرانی خود را از  رویکرد گزینشی در خصوص توانمندی‌های هسته‌ای در خاورمیانه که اعتبار رژیم پادمان آژانس را تضعیف می‌سازد، ابراز می‌دارد.
 
در این ارتباط جنبش عدم تعهد خواستار همکاری همه کشورها برای تغییر این وضعیت و تحقق شمول پادمان جامع آژانس در منطقه خاورمیانه بوده و معتقد است اجرای قطعنامه ذی‌ربط کنفرانس عمومی آژانس در مورد  توانمندی‌های هسته‌ای رژيم جعلي صهيونيستي، اولین گام به سوی هدف مذکور است.
 
نماینده دائم کشورمان با ابراز تاسف از سوی 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد از  پافشاری مستمر رژيم غاصب صهيونيستي در مرتبط ساختن اجرای پادمان آژانس به فرآیند صلح در منطقه، بار دیگر خواستار منع کامل انتقال تمام تجهیزات، اطلاعات، مواد و تاسیسات  هسته‌ای و همچنین منابع یا ادوات و نیز ارائه کمک در زمینه‌های علمی و فنآوری هسته‌ای به رژيم منحوس صهيونيستي شد.
 
نجفی در بخش دیگری از نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی یک سخنرانی جداگانه در ظرفیت ملی به ارائه دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران پیرامون توانمندی‌های هسته‌ای رژيم جعلي صهيونيستي پرداخت.
 
وی در این زمینه گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال 1982 قطعنامه‌های متعددی را تصویب و مستمرا از رژيم اشغالگر قدس خواسته است تا سریعاً به معاهده عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) بپیوندد و تمام تاسیسات خود را تحت پادمان کامل آژانس قرار دهد.
 
علاوه بر آن سند نهایی کنفرانس بازنگری NPT در سال 2010 «تایید مجدد سند کنفرانس بازنگری 2000 را در خصوص اهمیت پیوستن رژيم جعلي صهيونيستي به معاهده و قرار گرفتن همه تاسیسات هسته‌ای آن تحت پادمان جامع آژانس را یادآوری می‌کند.» رژيم غاصب صهيونيستي با نادیده گرفتن نگرانی‌های مشروع جامعه بین‌الملل و با خودداری از الحاق به NPT پیوسته توانمندی‌های هسته‌ای نامشروع خود را با دخالت غیر قانونی برخی کشورها و در تعارض وقیحانه با همه هنجارها و مقررات بین‌المللی پیش می‌برد.
 
واضح و آشکار است که این تخلف نه تنها امنیت منطقه‌ای و جهانی را به خطر می‌اندازد، بلکه به طور جدی ساز و کار راستی آزمایی آژانس را تضعیف می‌کند.
 
جمهوری اسلامی ایران نگرانی عمیق خود را از پیامدهای منفی جدی در مورد امنیت در منطقه و نیز اعتبار رژیم جهانی عدم اشاعه بیان می‌دارد.
 
به موجب همین پیامدها تاسیسات هسته‌ای برخی کشورهای دارای سلاح هسته‌ای در دسترس دانشمندان صهيونيستي قرار می‌گیرد در حالی‌‌که دانشمندان هسته‌ای کشورهای عضو NPT در عوض ترور می‌شوند.    
 
سفیر کشورمان در ادامه افزود: باعث تاسف است که انفعال تحمیل شده بر جامعه بین‌الملل توسط برخی کشورها در طول چند دهه گذشته نسبت به برنامه سلاح‌های هسته‌ای رژيم غاصب صهيونيستي که از سوی متحدانش حمایت می‌شود، موجب شده تا این رژیم منحوس جرات یافته و مقاماتش آشکارا در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای را اعلام کند، که البته این موضوع از سوی جنبش عدم تعهد محکوم شده است.
 
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنرانی ملی خود، حمایت کامل ایران از پیش‌نویس قطعنامه‌ای که از سوی گروه عرب در وین درباره توانمندی‌های هسته‌ای رژيم غاصب صهيونيستي مطرح شده را اعلام کرد.
 
لازم به ذکر است پس از انجام سخنرانی‌های سفیر جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جنبش عدم تعهد و تعدادی از کشورهای حامی قطعنامه پیشنهادی گروه عرب از جمله ایران در خصوص توانمندی‌های هسته‌ای رژيم جعلي صهيونيستي، به درخواست نماینده آن رژیم منحوس، در مورد قطعنامه مذکور در نشست کنفرانس عمومی رأی‌گیری به عمل آمد که در نتیجه این قطعنامه با اختلاف چند رأی و حمایت جانب‌دارانه کشورهای غربی از سیاست‌های غیر قانونی هسته‌ای رژيم نامشروع صهيونيستي نتوانست به تصویب برسد.
 
ترکیب آرای کشورهایی که در این خصوص علیه قطعنامه و به نفع اين رژیم جعلي رءی دادند نشانگر فریب و ریاکاری و استانداردهای دوگانه کشورهای غربی در ادعاهای خود مبنی بر مخالفت با اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه است.
 
انتهاي پيام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر