کد خبر: ۴۵۶۳۲۷۶
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۶

ضرورت گفتمان بین رشته ای در حوزه معماری و شهرسازی، امروزه بیش از پیش محسوس است.

"عليرضا قهاري" رئيس انجمن مفاخر معماري ايران به خبرنگار حوزه ميراث فرهنگي باشگاه خبرنگاران گفت:  یکصدمین گفتمان هنر و معماری (دویست و سی امین نشست هم اندیشی انجمن مفاخر معماری ایران) در حالی برگزار می شود که ضرورت گفتمان بین رشته ای در حوزه معماری و شهرسازی، امروزه بیش از پیش محسوس است.

وي افزود:نخستین این نشست ها به صورت مستمر  و با همکاری مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران در نوزدهم شهریور ماه 1387 شروع شد و امروز پنج سال از آغاز آن می گذرد.

قهاري تصريح كرد: دوره اول تا چهارم كه تا آبان ماه 1388برگزارشد به مباحثی پیرامون سکونت گاه های غیررسمی، معماری مدارس، توسعه مناطق آزاد، مناسب سازی فضاهای شهری، برنامه های راهبردی کلان شهرها، نقد شهرهای جدید، مسکن کم درآمدها، طرح جامع سرزمین، ساماندهی بافت های باارزش تاریخی، چالش های انتقال پایتخت، عوامل ناکارآمدی در مدیریت شهری، محیط زیست و شهر پایدار، ساماندهی پیادگان در شهر، کاهش اثرات بلایای طبیعی، توانمند سازی جوامع سنتی، تاریخ شفاهی و حافظه پژوهی، ارتقای کیفیت و فرهنگ عامه پرداخت.

رئيس انجمن مفاخر معماري ايران  بيان كرد:دوره پنجم تا دوره هفتم (اردیبهشت 89 تا تیر 90) را، خانه هنرمندان ایران پذیرای جلسات هم اندیشی انجمن بود که با همکاری مدیریت وقت خانه، این دوره ها به شکل مطلوب برگزار شد و تعداد شرکت کنندگان در مباحث آن به چند برابر افزایش یافت.

وي اظهار داشت: مباحثی چون گنجینه های ایرانی و میراث جهانی، موزه های معماری، معماری ایران از صورت تا معنی، معماری امروز ایران، اسناد و مدارک معماری و شهرسازی، معاصرسازی شهری، تاریخ شناسی معماری ایران، معماری باغ ایرانی، تاملی در منشور کوروش، انسان شناسی معماری، شهرهای جهانی، شهر دوستدار کودک، منظر تاریخی، نظام دانائی، حق بر شهر، مبانی مقاوم سازی بناهای تاریخی، پدیده شناسی، ساختارگرایی و واسازی، تنها یک زمین، جشنواره باغ ایرانی، ریخت شناسی، فرایند شهری شدن و ... مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

قهاري تصريح كرد:دوره هشتم تا دوره یازدهم (مرداد 90 – شهریور 92) با همکاری موزه هنرهای دینی امام علی (ع) شکل گرفت که به آن "گفتمان هنر و معماری" اطلاق شد و این هفته، یکصدمین نشست آن در محل این موزه تشکیل  مي شود در این سلسله نشست ها که رویکرد متنوعی را دنبال کرده است، مباحثی چون مردم شناسی فرهنگی، خرد شهر، میراث جهانی منظر فرهنگی، تاثیر محیط بر جرائم شهری، شهر و سرمایه های اجتماعی، وحدت در کثرت، فضا در شهر فارسی، مسکن همساز با توسعه پایدار، منشور آتن، هنر بازسازی، باغ در بستر طبیعی شهر، فضا در اندیشه دینی، مفاخر جهانی معماری ایران، حافظه تاریخی تهران، زیبایی شناسی شهری، میراث افغانستان، نشانه شناسی هنر دینی، میراث معماری مدرن، شهر برای همه، پژوهش هنر و معماری، پیچیدگی ها و تضاد در تهران، باغ نیاوران، رودهای خاموش، شیوه گرایی معماری، شهر به مثابه کالا، ردِّ تاریخ و ... ارائه شد.

گفتني است، یکصدمین گفتمان هنر و معماری كه سوم مهر درموزه هنرهای دینی امام علی(ع ) برگزار مي شود به نقد پیرامون فضای شکلی و ماهوی این گونه مباحث و چگونگی استمرار و تداوم برنامه های از این دست اختصاص دارد که علاوه بر طرح موضوعات مورد علاقه دانشجویان و دانش آموختگان معماری و شهرسازی و سایر رشته های مرتبط، به ایجاد ارتباط و همدلی بین مخاطبان و گویندگان کمک بسیار می كند.
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر