تلف شدن 31 یوز ایرانی طی 22 سال گذشته / کاهش زاد آوری یوزها به خاطر دخالت انسان

مدیر عامل انجمن یوز پلنگ ایرانی گفت: طبق آمار های رسمی تا کنون حضور 40 تا 70 قلاده یوز پلنگ در مناطق حفاظت شده قطعی است.


به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، اسلامی در همایش یوز پلنگ آسیایی گفت: در 17 منطقه حفاظت شده کشور حضور یوز به صورت عمده یا اتفاقی مشاهده شده است.

وی با اشاره به اقدامات این انجمن طی سه سال گذشته افزود: انجمن یوز پلنگ آسیایی با همکاری پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، انجمن میراث حیات وحش پارسیان و ادارات کل استانها در 10 منطقه از 17 منطقه ذکر شده نسبت به نصب دوربین های تله ای اقدام کرده است.

وی با بیان این مطلب که طبق آمار حضور بین 40 تا 70 قلاده یوز درکشور قطعی است گفت: یوز سومین گربه سان نادر بعد از پلنگ آمور و سیاه پوش است اما طی 22 سال گذشته نزدیک به 31 قلاده از جمعیت آنها تلف شده است.

اسلامی ادامه داد:بر اساس آمار غیر رسمی در دهه 70 دویوز توسط انسان کشته شد در دهه 80 نیز 24 یوز تلف شد که از این تعداد 11 تای آنها به دلیل تصادفات جاده ای و 13 تای دیگر توسط شکار از بین رفت.

وی با بیان اینکه سالی یک یوز طی این مدت توسط انسان از بین می رود اظهار داشت: در دهه 90 نیز با وجود کاهش تلفات جاده ای 5 یوز توسط انسان کشته شد و می توان گفت سالی بین دو تا 3 یوز تلف شده است.

مدیر عامل انجمن یوز پلنگ آسیایی اذعان داشت: در دهه 80،در زیستگاههای یوز 75 توله یوز مشاهده شد که  طبق بررسی مشخص شد سالی سه زایمان صورت گرفته اما از سال 90 سالی یک زایمان ثبت شده که علت آن نیز را می توان از بین رفتن زیستگاهها به دلیل چرای بی رویه دام، فعالیت معادن و ساخت جاده برشمرد.

اسلامی تعداد محیط بانان زیست گاههای یوز را 101 محیط بان عنوان کرد و گفت: در مجموع 6 میلیون هکتار مناطق حفاظت شده یوز داریم که به طور متوسط هر 64 هزار هکتار یک محیط بان دارد.

این در حالی است که طبق استاندادر جهانی هر 2 هزار هکتار در عرصه خشکی و هر یک هزار هکتار در عرصه تالابی به یک محیط بان نیاز دارد اما توجه به تعداد محیط بانان ما 32 برابر کمتر از استاندارد جهانی است. /ف
برچسب ها: آمار ، یوز ، انجمن
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار