کد خبر: ۴۶۳۱۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۹

متن سخنرانی و خطبه حضرت زینب(س) در شام بر اساس نص لهوف این چنین آمده است که در این مطلب می توانید آن را مطالعه نمایید.

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، پس از شهادت امام حسین ـ علیه السّلام ـ در روز دهم محرم سال 61 هـ .ق اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و حرم امام به اسارت دشمن درآمدند.

در بامداد دوازدهم محرم خاندان رسول اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ به رهبری زینب کبری ـ سلام الله علیها ـ و امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ از کربلا بطرف کوفه حرکت کردند. پس از ورود به کوفه، و خوشحالی درباریان و ابن زیاد و گرفتن مراسمی به خاطره پیروزی، به طرف شام، محل استقرار یزید حرکت نمودند. وقتی سر حسین ـ علیه السّلام ـ و یارانش و اسراء در مقابل یزید حاضر شدند، تشریفات درباری به همان فراوانی بارگاه ابن زیاد انجام شد. «زحر بن قیس که کاروان را به عنوان نماینده ابن زیاد هدایت می کرد سخنرانی طولانی ایراد کرد و در آن به شرح چگونگی شهادت امام حسین ـ علیه السّلام ـ و یارانش پرداخت.»

سپس از میان مردم، بعضی ها نسبت به اسارت خاندان نبوت اعتراض کردند و یزید ساکت و جوابی نداد. وقتی بزرگان و سران اهل شام که یزید به مناسبت پیروزی خود، دعوت کرده بود، حاضر شدند، اسراء و سرهای مقدس را نیز به مجلس آوردند. [1]

پس از درخواست مرد سرخ پوستی از اهل شام برای کنیزی گرفتن فاطمه دختر حسین ـ علیه السّلام ـ از یزید،[2] و جلوگیری زینب ـ سلام الله علیها ـ از این کار و گفتگوهای تند بین یزید و ایشان و زدن چوب خیزران بر لبهای مبارک امام ـ علیه السّلام ـ بود که حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ برخاست و خطبة‌ آتشینی ایراد کردند.

متن عربی این خطبه که در لهوف آمده است این چنین است:

«فقامت زینب بنت علی ـ علیه السّلام ـ و قالت: الحمد لله رب العالمین، و صلی الله علی محمد و آله اجمعین. صدق الله کذلک یقول: «ثم کان عاقبة الذین اساءا السوی ان کذبوا بآیات الله و کانوا بها یستهزؤون» (سورة روم، آیة 10). اظننت یا یزید ـ حیث اخذت علینا اقطار الارض و آفاق السماء فاصبحنا نساق کما تساق الاماء ـ ان بناء علی الله هواناً و بک علیه کرامة!! و ان ربک لعظیم خطرک عنده!! فشمغت بانفک و نظرت فی عطفک، جذلا مسرورا، حین رایت الدنیا لک مستوسقة، و الامور متسقة و حین صفالک ملکنا سلطاننا، فمهلا مهلا، انیست قول الله عزوجل: «و لا یحسبن الذین کفروا انما نملی لهم خیر لانفسهم انما نملی لهم لیزدادوا اثما و لهم عذاب مهین» (سوره ‌آل عمران، آیة 178). 


امن العدل یابن الطلقاء تخدیرک اماء ک و نساءک و سوقک بنات رسول الله سبایا؟! قد هتکت ستورهن، و ابدیت وجوهَهُنَّ، تحدوبهن الاعداء من بلد الی بلد، و یستشرفهن اهل المنازل و المناهل، و یتصفح وجوههن القریب و البعید، و الدنی و الشریف، لیس معهن من رجالهن ولی، و لا من هماتهن حمی، و کیف ترتجی مراقبة من لفظ فوه اکباد الاذکیاء، و نبت لحمد بدماء الشهداء؟! و کیف یستظل فی ظللنا اهل البیت من نظر الینا بالشنف و الشنآن و الإحن و الاضغان؟! ثم تقول غیر متاثم و لامستعظم: فاهلوا استهلوا فرحا. ثم قالوا: یا یزید لا تشل.

منتحیاً علی ثنایا ابی عبدالله ـ علیه السّلام ـ سید شباب اهل الجنة تنکتها بمخصرتک. و کیف لا تقول ذلک، و قد نکات القرحة، و استاصلت الشافة، باداقتک دماء ذریة محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ و نجوم الارض من ‌آل عبدالمطلب؟! و تهتفُّ باشیاخک، زعمت انک تنادیهم! فلترون و شیکاً موردهم، و لتودن انک شللت و بکمت و لم تکن قلت ما قلت و فعلت ما فعلت. اللهم خذ بحقناه و انتقم ممن ظلمنا، و احلل غضبک بمن سفک دماءنا و قتل حماتنا.

فوالله مافریت الاجلدک و لا حززت الا لحمک، و لتردن علی رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ بما تحملت من سفک دماء ذریتة و انتهکت من حرمته فی عترته و لحمته و حیث یجمع الله شملهم ویلم شعشهم و یاخذ بحقهم «و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» و حسبک بالله حاکماً، و بمحمد خصیماً و بجبرئیل ظهیراً، وسیعلم من سول لک و مکنک من رقاب المسلمین، بئس للظالمین بدلا و ایکم شر مکاناً و اضغف جنداً.

و لئن جرت علی الدواهی مخاطبتک، انی لاستصغر و قدرک، و استعظم تقریعک و اسثتکثر توبیخک، لکن العیون عبری، و الصدور حری. الا فالعجب کل العجب لقتل حزب الله النجباء بحزب الشیطان الطلقاء، فهذه الایدی تنصح من دمائنا، و الافواه تتحلب من لحومنا، و تلک الجثث الطواهر الزواکی تتاهبها العواسل و تعفوها امهات الفواعل، و لئن اتخذتنا مغنماً لبقدنا و شیکا مغرما، حین لا تجد الا ما قدمت یداک، و ماربک بظلام للعبید، فالی الله المشتکی. و علیه المعول فکذکیدک، واسع سعیک، و ناصب جهدک فوالله لا تمعون ذکرنا، و لا تمیت وحینا، و لا تددک امرنا، و لا ترحض عنک عارها، و هل رایک الافندا و ایامک الاعددا، و جمعک الا بددا، یوم ینادی المناد، الا لعنة الله علی الظالمین، فالحمد لله الذی ختم لاولنا بالسعادة و المغفرة، و الاخرنا بالشهادة و الرحمة. و نسال اللدان یکمل لهم الثواب و یوجب لهم المزید، و یحسن علینا الخلافة، انه رحیم و دود. و حسبنا الله و نعم الوکیل.»[3]


عین متن لهوف در کتاب ابو مخنف نیز وارد شده است و ترجمة آن از ابومخنف چنین است:


«زینب دختر علی بن ابی طالب ـ علیه السّلام ـ برخاست و گفت: «سپاس خدای را که پروردگار جهانیان است و درود خدا بر پیغمبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و همة خاندان او باد. راست گفت خدای سبحانه که فرمود: «سزای کسانی که مرتکب کار زشت شدند زشتی است، آنان که آیات خدا را تکذیب کردند و به آن ها استهزاء نمودند.» ای یزید آیا گمان می بری این که اطراف زمین و ‌آفاق آسمان را بر ما تنگ گرفتی و راه چاره را بر ما بستی که ما را به مانند کنیزان به اسیری برند، ما نزد خدا خوار و تو سربلند گشته و دارای مقام و منزلت شده ای، پس خود را بزرگ پنداشته به خود بالیدی، شادمان و مسرور گشتی که دیدی دنیا چند روزی به کام تو شده و کارها بر وفق مراد تو می چرخد، و حکومتی که حق ما بود در اختیار تو قرار گرفته است، آرام باش، آهسته تر. آیا فراموش کرده ای قول خداوند متعال را «گمان نکنند آنان که کافر گشته اند این که ما آنها را مهلت می دهیم به نفع و خیر آنان است، بلکه ایشان را مهلت می دهیم تا گناه بیشتر کنند و آنان را عذابی باشد دردناک» 


آیا این از عدالت است ای فرزند بردگان آزاد شده (رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ ) که تو، زنان و کنیزگان خود را پشت پرده نگه داری ولی دختران رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ اسیر باشند؟ پرده حشمت و حرمت ایشان را هتک کنی و صورتهایشان را بگشایی، دشمنان آنان را شهر به شهر ببرند، بومی و غریب چشم بدانها دوزند، و نزدیک و دور و وضیع و شریف چهرة آنان را بنگرند در حالی که از مردان و پرستاران ایشان کسی با ایشان نبوده و چگونه امید می رود که مراقبت و نگهبانی ما کند کسی که جگر آزادگان را جویده و از دهان بیرون افکنده است، و گوشتش به خون شهیدان نمو کرده است. (کنایه از این که از فرزند هند جگر خوار چه توقع می توان داشت) چگونه به دشمنی با ما نشتابد آن کسی که کینه ما را از بدر و احد در دل دارد و همیشه با دیدة بغض و عداوت در ما می نگرد. آن گاه بدون آن که خود را گناهکار بدانی و مرتکب امری عظیم بشماری این شعر می خوانی: 


فاهلوا و استهلوا فرحاً ثم قالوا یا یزید لا تشل
و با چوبی که در دست داری بر دندانهای ابو عبدالله ـ علیه السّلام ـ سید جوانان اهل بهشت می زنی. چرا این شعر نخوانی حال آن که دل های ما را مجروح و زخمناک نمودی و اصل و ریشة ما را با ریختن خون ذریة رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ و ستارگان روی زمین از آل عبدالمطلب بریدی، آن گاه پدران و نیاکان خود را ندا می دهی و گمان داری که ندای تو را می شنوند. زود باشد که به آنان ملحق شوی و آرزو کنی کاش شل و گنگ بودی نمی گفتی آنچه را که گفتی و نمی کردی آنچه را کردی.

بارالها بگیر حق ما را و انتقام بکش از هر که به ما ستم کرد و فرو فرست غضب خود را بر هر که خون ما ریخت و حامیان ما را کشت. ای یزید! به خدا سوگند نشکافتی مگر پوست خود را، و نبریدی مگر گوشت خود را و زود باشد که بر رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ وارد شوی در حالتی که بر دوش داشته باشی مسئولیت ریختن خون ذریة او را، و شکستن حرمت عترت و پاره تن او را، در هنگامی که خداوند جمع می کند پراکندگی ایشان را، و می گیرد حق ایشان را «و گمان مبر آنان را که در راه خدا کشته شدند مردگانند، بلکه ایشان زنده اند و نزد پروردگار خود روزی می خورند.» و کافی است تو را خداوند از جهت داوری و کافی است محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ تو را برای مخاصمت و جبرئیل برای یاری او و معاونت. 


و بزودی آن کس که کار حکومت تو را فراهم ساخت و تو را بر گردن مسلمانان سوار نمود، بداند که پاداش ستمکاران بد است و در یابد که مقام کدام یک از شما بدتر و یاور او ضعیف تر است. و اگر مصایب روزگار مرا بر آن داشت که با تو مخاطبه و تکلم کنم ولی بدان قدر تو را کم می کنم و سرزنش تو را عظیم و توبیخ تو را بسیار می شمارم، این جزع و بی تابی که می بینی نه از ترس قدرت و هیبت توست، لکن چشمها گریان و سینه ها سوزان است.

چه سخت و دشوار است که نجیبانی که لشکر خداوندند به دست طلقاء (آزاد شدگان) که حزب شیطانند، کشته گردند و خون ما از دستهایشان بریزد، و دهان ایشان از گوشت ما بدوشد و آن جسد های پاک و پاکیزه را گرگهای بیابان سرکشی کنند، و کفتارها در خاک بغلطانند (کنایه از غربت و بی کسی آنها). ای یزید! اگر امروز ما را غنیمت خود دانستی زود باشد که این غنیمت موجب غرامت(ضرر) تو گردد در هنگامی که نیابی مگر آنچه را که از پیش فرستاده ای، و نیست خداوند بر بندگان ستم کننده، به خدا شکایت می کنیم و بر او اعتماد می نماییم. 


ای یزید! هر کید و مکر که داری بکن، هر کوشش که خواهی بنمای، هر جهد که داری به کار گیر، به خدا سوگند هرگز نتوانی نام و یاد ما را محو کنی، وحی ما را نتوانی از بین ببری، به نهایت ما نتوانی رسید، هرگز ننگ این ستم را از خود نتوانی زدود، رای توست و روزهای قدرت تو اندک و جمعیت تو رو به پراکندگی است،‌در روزی که منادی حق ندا کند که لعنت خدا بر ستمکاران باد. 


سپاس خدای را که اول ما را به سعادت و مغفرت ثبت کرد و آخر ما را به شهادت و رحمت فائز گرداند، از خدا می خواهیم که ثواب آنها را کامل کند و بر ثوابشان بیفزاید، و برای ما نیکو خلف و جانشین باشد، که اوست خداوند رحیم و پروردگار ودود، و ما را کافی در هر امری و نیکو وکیل است.»[4] 


معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. منتهی الامال شیخ عباس قمی.
2. تاریخ الرسل و الملوک طبری.
3. نفس المهموم، شیخ عباس قمی.

پی نوشت ها:

[1] . جعفری، سیدحسین محمد، تشیع در مسیر تاریخ، مترجم سیدمحمدتقی آیت اللهی، چاپ10، ص80.
[2] . فاطمه دختر حسین ـ علیه السّلام ـ فرموده هنگامی که ما را با آن وضع رقت بار وارد مجلس یزید نمودند، یزید از مشاهدة حال ما متاثر شد همان وقت یکی از شامی ها که آدمی سرخ گون بقود چشمش به من که دختری زیبا چهره بودم افتاد و به یزید گفت چقدر مناسب است این کنیزک را به من بخشایی ... شیخ مفید، ارشاد، مترجم، محمد باقر ساعدی خراسانی، تهران، کتابفروشی اسلامیه، چ سوم، 76، ص 479.
[3] .ابن طاووس، علی بن موسی بن جعفر، الملهوف علی قتلی الطفوف، تهران، درالاسوه، چ دوم، 75، ص 215.
[4] . ابومخنف، مقتل الحسین (اولین مقتل سالار شهیدان)، مترجم سید علی محمد موسوی جزایری، قم، انتشارات امام حسن، چ اول، 80، ص 393.


کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۳۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
السلام عليک يا زينب كبرى
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۹
سلام بر حسین(ع)ویارانش وخواهر گرامیش، زینب کبری،
جانم به فدایت بانوی من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۹
سلام بر حسین(ع)ویارانش وخواهر گرامیش، زینب کبری،
جانم به فدایت بانوی من
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
امان ازدل زینب
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
امان ازدل زینب
بهرام دستگیرعالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
سلام بردخترفاتح خیبرشافع محشرحیدرکرارسلام بربینش عمیق دخترحضرت زهرای اطهرسروربنوان دوعالم.شکرگزاری حضرت ززینب ازابتداتابه انتهاراکه شهادت رارحمت وفائزمیشمارندفصل الخطاب همه چراهاست.دیوانه توهردوجهان راچه کند..مقصودتویی کعبه وبتخانه بهانه.این عشق رابایدگفت چون به عشق آیم خجل باشم ازآن.جانم فدای زینب کبری سغیرکربلا
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
یا زینب, کاش آن موقعی که خیمه ها یتان را آتش زدند, جانم را فدای شما می کردم.
فیروزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود
نفس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۹
عراق وعربستا ن همان هایی هستند که چنین کردند با اهل بیت پیامبر
امیرحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۹
لبیک یا زینب
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸
کاش سخنان خانم زینب به زبان عربی نوشته می شد ودر تمام شهرهای سوریه وعراق پخش می شد تا واقعیات به گوشهای گروهای تکفیری می رسید خطبه های کوفه و شام آتشین است همانند شیر خدا علی ع سخنرانی می کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۹
بله
ناشناس
|
Afghanistan
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
امان از دل زینب که خون شد دل زینب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
خیلی خوب بود عالی بود
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
صلوات الله علیهم.
امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
عالی بود کاش تمام خانم ها همچو ایشان با صلابت باشند وبا سخنان خود هم نه با چادر خود تو دهنی به دشمن زنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
با سلام از اینکه باعث شدید از خطبه آن حضرت مطلع شوم بسیار ممنون.اجرتان با همان حضرت زینب
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
لبیک یا زینب
رحیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
برای شادی دل حضرت زینب صلوات
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
سلام بر مظهر صبر دشت نینوا...خانم زینب کبری
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
السلام علی عقیلت بنی هاشم یازینب الکبری
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
السلام علی عقیلت بنی هاشم یازینب الکبری
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
چقدرزیبا سخن گفتند سروره زنانه اهل جنت واقعا توی اون شرایط اینجوری سخن گفتن و خبراز اینده دادن نشون میده ایشون یه انسانه وارسته وشخصیته بزرگی دارن
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
چقدرزیبا سخن گفتند سروره زنانه اهل جنت واقعا توی اون شرایط اینجوری سخن گفتن و خبراز اینده دادن نشون میده ایشون یه انسانه وارسته وشخصیته بزرگی دارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
یا عقیله بنی هاشم..... سلام بر بانوی صبر عمه جان زینب (س)
ما را ز سر بریده می ترسانند
گر ما ز سر بریده می ترسیدیم
دور حرم عمه نمی چرخیدیم
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
السلام علیک بر شاه شهیدان ابا عبدالله حسین ( ع) درود خدا بر شیر زن کربلا
محمد مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
سلام برزینب آیه بردباری وشکیبایی
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
سلام، السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین. پیام عاشورا فراموشمان نشود و در هیاهوی خرافات گم نگردد که آن مظلوم فرمود من برای احیای دین جدم قیام کردم و احیای ارزش نماز و امر به معروف و نهی از منکر. یادمان باشد هر روز کربلاست و هر سرزمین عاشورا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
لعنت الله علی قوم ظالمین
خاطره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
کاش رهروئتان باشیم
شیعه مولاعلی ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
جاالحق وزحق الباطل.والسلام.
A.mm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
اين گونه سخن گفتن كار إنسان هايي است كه بر واقعيت هاي
آفرينش بيش از هر انسان ديگري آگاه شده اند
وگرنه كدام إنسان معمولي ميتواند بعد از ديدن اين همه مصيبت
مانند كوه استوار اين چنان لرزه بر جان قاتلان تمام خاندانش بيندازد
السلام عليك يا زينب كبري
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
ی زن واقعی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۸
سلام بر حسین ویارانش
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۸
صلی الله علیک یااهل البیت النبوه خدایامارابه حسین ببخش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۷
درودخدابرعقیله العرب زینب
السلام علیک یا زینب کبری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۷
درودخدابرعقیله العرب زینب
السلام علیک یا زینب کبری
هو121
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
یا علی - هرچند الان هم هستند این یزیدیان در راس حکومت ایران - از خدا بترسید ای عباسیان و ای یزیدیان و ای از خدا بیخبران زمان - ننگ و نفرین بر شما باد - که امام زمان نظاره گر اعمالتان هست و میبیند که چطور به دروغ خود را خلیفه ی اسلام گردانیدید- ننگ و نفرین بر شما از خدا بیخبران باد-
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۲
درود بر فرزند امیرالمومنین و خواهر خون خدا و عمه علی اکبر حسین و نور دیده رسول الله که دین از انان زنده است.
علوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
الحق که دختر آقا امیره
سخنانش بوی حیدر میده
و لعن الله علی کل اعدا اجمعین
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
چه زیباسخن گفتی سخنور.جانم به فدایت دخترحیدر(ع)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸
دروسلام بر پیامبرنیکو سرشت و درود بر بانوی خوبان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۴
اسلام عليكي ياسيدتنا ومولاتنا اشفي لنا عندالله
فيروزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
حضرت زينب نمونه صبره كاش ماهم اندازه حضرت زينب صبرداشتيم .ياحضرت زينب شفاعتمون كن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۶
یا زینب کبری یا امام حسین یاابوالفضل یا شهیدان کربلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
کربلا در کربلا میمانداگر زینب نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
سلام بر زینب. الان که این خطبه رو خوندم خودش حالمو میدونه . خدایا به حق زینب کمکم کن. ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
بسیار عالی بود واین روهم بگم که یزید بعد از شنیدن این خطبه دستور داد که بیبی واصحاب رو با احترام برگردونن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
سلام بر حسین ویارانش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
کــُـــــلُنا عَبـــــاســُـکِ یازِیـنَب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
کربلا درکربلا میماند اگر زینب نبود
درود خدا و فرشتگانش بر خون های پاکی که بر زمین ریخته شد
درود خداوند وهمه جن و انس بر شیر زن کربلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
لبیک یا حسین (ع) لبیک یا زینب (س)
السلام علی الحسین
السلام علی علی بن الحسین
السلام علی اولاد الحسین
السلام علی اصحاب الحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
لبیک یا حسین (ع) لبیک یا زینب (س)
السلام علی الحسین
السلام علی علی بن الحسین
السلام علی اولاد الحسین
السلام علی اصحاب الحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
سلام ودرودخدابرثارالله و شیرزن کربلا براستی که او زنده کننده
خون خدابود بنده با خواندن این متن فقط گریه کردم آل الله بشما ها خیر دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
کربلا می ماند اگر زینب نبود
جانم به قدرت دختر امیرالمومنین
لعنت بر عمر و ابوبکر وعثمانی معاویه ویزیدشمنانش آل رسولله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
کربلا می ماند اگر زینب نبود
جانم به قدرت دختر امیرالمومنین
لعنت بر عمر و ابوبکر وعثمانی معاویه ویزیدشمنانش آل رسولله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
واقعا که دختر علی هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
ب امید موفقیت مدافعان حرم وبازپس گیری سوریه انشاله راهش باز بشه دوباره بریم زیارتگاه آن بانو بزرگوار وحضرت رقیه ((س))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
كاش در مراسم عزاداري اين خطبه ها هم مطرح شوند ،تا مردم عزاداري آگاهانه داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
ارباب بي کفن حسين

شاه حسين
واي حسين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
چقدر زیبا سخن فرمودند حضرت زینب .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
درود بر شیرزن اسلام حضرت زینب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
درود خداوند بر حسین و اهل بیتش
بغضم گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
السلام علی جبل الصابر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
مازنان مسلمان به وجود بانویی چون زینب کبری افتخارمیکنیم ، که باعث سرافرازی وسربلندی ما بوده وهست . وتادنیا دنیاست سایه پرچم نجابت واقتدار ایشان برسرزنان مسلمان خواهد بود .
السلام علیک یا زینب کبری
ناشناس
|
Canada
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۵
السلام عليك يا حضرت زينب دختر برومند و شجاع حضرت علي ع و نور چشم حضرت زهرا س
شما افتخار زنان وبهترين الگو براي مسلمانان هستيد براي ما گمراهان دعا كنيد كه دنيا پر از فريب شيطان شده به ابي انت و امي جانم به فدايت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
سلام بر حسين مظلوم وياران باوفايش
سلام بر شير زن کربلا حضرت زينب کبري
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
سلام بر حسين مظلوم وياران باوفايش
سلام بر شير زن کربلا حضرت زينب کبري
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
عشق گفتن کربلا امد به یاد هیبت خون خدا امد به یاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۳۰
درود برامام حسین (ع)وحسینیان ودرودوسلام خدا بربی بی زینب شیرزن کربلا ولعنت بر یزیدویزیدیان السلام علی الحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
خدا لعنتشووووووون کنه.من امسال سعی کردم بیشتر از محرم بدونم خدا خودت کمکم کن
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
سلام بر دختر علی ( ع ) که اسوه ی صبر و مقاومت بود! شاید اگر زینب ( س ) نمیبود الآن محرم هم نمی بود
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
اشک هام جاری هستن ........
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
به نظر من سطح سخنان حضرت زینب بیش از حد شعور مردم زمانی بوده که امام حسین را شهید کردند اما سخنرانی امام در بهترین زمان و مکان بهترین نتیجه از برآورد سخنان حضرت زینب و امام سجاد شده است. واقعا عالی بود.یا حسین
آیدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
الهی من به فدای عزیزان کربلا
خدایا آرزوم اینه چنان زندگی کنم که شرمنده بانو زینب و بانو فاطمه نباشم . خدایا کمکم کن در این راه . آمین
ابراهیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
سلام بر شیر زن کربلا و رسواکننده ستمکاران . یزید پلید و ابن زیاد ملعون خدایا
بما کمک کن تا حقیقت کربلا را بشناسیم و
همواره یاری کننده راه امام حسین علیه السلام باشیم نکند با گناه کردن جزو یزیدیان شویم
یاسمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۲
فوق العاده بود
:((((
پیمان
|
Netherlands
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۹
جانم فدای بی بی دوعالم
مریم مهدوی نژاد
|
-
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
السلام علی الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
جانم فدای زینب -خدا نکند شرمنده بی بی زینب شویم
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
خدایا تا لحظه آخر عمر ، ما حسینی بمانیم.
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
ای بانو براستی که وعده خداوند تخلف ناپذیر است و آینده جهان متعلق به صالحان است.صالحی از نسل رسول خدا و فرزند پاک علی ریشه دشمنان شما را می خشکاند. وعده شما هم هم اکنون تحقق یافته است. بعد از گذشت سالیان بسیار از آن روز عاشورا، عشق شما روز به روز در دلها افزونتر میگردد.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
الله اکبر... الله اکبر از این صبر و شجاعت که شجاعتش از پدرش علی ابن ابیطالب (ع) و صبور بودن از مادرش فاطمه زهرا(س)
جلال واعظی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
السلام علی الحسین(ع) و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و علی اخ الحسین ابالفضل العباس و اخت الحسین زینب الکبری(س)و.
لعنت الله علی القوم الظالمین
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
یاحسین یاحسین ، لبیک یا حسین
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
چه زیبا و بیانگر است این بیت:کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود...
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
اگر نبود خون سید الشهدا حسین علیه السلام و رشادت ، صبر و کلام زینب کبری سلام الله علیها در مقابل یزید ، امروز برای ما مسلمانان جهان از دین اسلام همانقدر باقی مانده بود که از اصل مسیحیت برای مسیحیان باقی مانده است. خدا شاهد است که اغراق گویی نیست که اگر امروز مامسلمانان جهان نماز می خوانیم بخاطر آن فداکاری ها و از خودگذشتگی ها و حفظ آن کار ها با فکر و کلام و عمل بزرگانی چون خانم زینب کبری سلام الله علیها است. آنها بودن که با خون خود و با کلام عترت خود اسلام را حفظ کردند. چه نیکو گفت پیامبر رحمت که او بعد از رحلتش دو میزان باقی می گذارد. کتاب الله (قران) و عترتش (خاندان او). صل الله علیه و آله.
السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین و علی الاصحاب الحسین
نوکر اباعبداله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
سلام مابه بزرگی صبر وشهامت حضرت زینب
من زینبم بلاچولینن قهرمانیم
نصفی یانان چادرداکی هیتیده بانیم
فخرایتمیرم که قارداشیمین غم شریکییم
فخریم بودوررقیه سینین پاسیبانیم
خلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
زینب زینب زینب گنج حیا زینب
زینب زینب زینب کام وفا زینب
زینب زینب زینب درد آشنا زینب
زینب زینب زینب غرق بلا زینب
غم قهرمانی زهرا نشانی
ای روح با ایمان جانم به تو قربان
زینب زینب زینب ...
ریحانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
این زینب بود که کربلا را زنده نگاه داشت
اقبال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
سلام بر اسوه ی صبر واستقامت .سلام بر شیرزنی که تاریخ به اومی بالد .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
قربون مظلومیتت .زینب تو قهرمان کربلایی بی بی جان .کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
السلام علیک یا امالمصائب یاعقیله بنی هاشم یازینب کبری - برای همه ما جوانا دعا کن.
معصومه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
درود و رخمت بی منتهای خدا بر خانم زینب و امام حسین و یاران باوفایش . خانم زینب جان اگر متن این حقیرو خوندی کمکم کن و از خدا بخواه مرا کمک کند تا من هم جلوی ظلمی که در خانه مان است بایستم . خانم جان بخدا هر ساعت زندگیمون یک سال و... میگذره . از دستم کاری برنمیاد بکنم . مادرم داره جلوی چشام پرپر میشه و خواهرام هر روز ناامید تر از دیروز . 2 تا ابله پسرمادرم چه بلاهایی که برسرمون نمیارن . نمیتونیم لام تا کام حرف بزنیم . خانم جان حرفای شمارو دیدم داغ دلم تازه شد . دعایم کن ای خانم عزیز
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
سلام حضرت زنیب(س)تمامی وجود کربلا تمامی عشق حسین بن علی (ع) همه جانهای عالم فدایی وجود شما ای هستی پیامبر(ص) خداوند بزرگ وفرشته ها لعنت کند یزیدوکسانی که پسر پیامبر راشهید کردند
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
درودخدابرعقیله العرب زینب
نورالدین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
خوب بود در مقدمه می آوردید که با نهیب حضرت زینب سکوت مطلق بر مجلس حاکم شد . یزید و اطرافیانش تا پایان خطبه آن حضرت نفس در سینه حبس کردند.(من این مطلب را از بعضی علما شنیده ام)
somaye
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
بانو تو شیرزن کربلا بودی، قوی و مقتدر ... آنگونه که جملات کوبنده ات کاخ یزیدیان را به لرزه انداخت. آنگونه که کربلا را تا ابد زنده نگه داشتی ... اما ما را ببخش بانو که درباره تو گفتیم: زینب بیچاره !!! زینب ستم دیده !!!! زینب کتک خورده ... که تو این نبودی...
ما را ببخش بانو
محمد حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
سلام . تا زندگی و حیات بر این کره خاکی به دستور خداوند جاریست .نام اقا اباعبدالله حسین نیز با شکوه باقیست و خداوند بد انتقام میگیرد از کسانی که راه بر ال رسول الله بستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
احسنت
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر