بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران:

امروز جنبش دانشجویی بیش از هر زمان دیگری به استقلال و استکبارستیزی نیاز دارد

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز دانشجو تاکید کرد: امروز جنبش دانشجویی بیش از هر زمان دیگری به استقلال و استکبارستیزی نیاز دارد.

به گزارش حوزه دانشگاه باشگاه خبرنگاران، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران  به مناسبت روز دانشجو 16 آذر) بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

انه فکر و قدر فقتل کیف قدر ثم قتل کیف قدر ثم نظر ثم عبس و بسر ثم ادبر و استکبر

بی‌شک نقطه عطف نام‌گذاری روز 16 آذر به عنوان روز دانشجو و در پی شهادت سه تن از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران پس از گذشت 6 دهه، همواره استکبارستیزی است.

عنوانی که در اعتراض به حضور نیکسون معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا آیزنهاور و در پاسخ به کمک آمریکایی‌ها در شکل‌گیری کودتای 28 مرداد همان سال بود و این اتفاق کلید واژه دیگر جنبش دانشجویی یعنی استقلال خواهی را رقم زد.

امروز جنبش دانشجویی کشور بیش از هر زمان دیگری به استقلال و استکبارستیزی نیاز دارد و اما استقلال: دانشجوی امروز نباید ابزار دست احزاب و گروه‌های سیاسی قرار بگیرد. چرا که دانشجوست و باید مستقلا جریان اجتماعی فرا تر از گروه و حزب ایجاد نموده و آرمان‌های توام با واقع‌نگری را تا تحقق نهایی به پیش ببرد که در غیر این صورت ابزار دست گروه‌ها و احزاب که به دنبال کسب، حفظ و افزایش قدرت می‌باشند قرار خواهد گرفت و فاصله زیادی از ویژگی اصلی این جنبش یعنی استقلال پیدا خواهد نمود.

یکی دیگر از وجوه استقلال، عدم نیازمندی کشور به بیگانگان است که از سویی منجر به جلوگیری از باج‌خواهی  و از سویی همت و تلاش بی‌وقفه دانشجویان در عرصه علم و  دانش را می‌طلبد.

دانشجوی زمان آگاه امروز باید بدون متاثر شدن از بوق‌های تبلیغاتی بیگانگان و فضای ژورنالیستی به تحلیل عمیق موانع پیشرفت و تحقق عدالت، در راستای کشف علت‌های حقیقی آن بپردازد و در پی آن کمک به حل چالش‌ها و موانع پیش رو باید از دیگر وظایف جنبش دانشجویی امروز تلقی گردد.

یکی از مسائلی که به این مهم کمک می‌کند مقایسه تاریخی وضع گذشته و کنونی کشور با تکیه بر ویژگی استقلال‌خواهی آن است.

بدخواهان استقلال جنبش دانشجویی دو دسته‌اند عده‌ای که با مستمسک قرار دادن شعارهایی چون آزاد بودن دانشجو و فضای باز سیاسی و مفاهیمی مشابه بدون داشتن حتی ذره ای اعتقاد قلبی به آن و در پی ایجاد بسیج اجتماعی طرفداران در جامعه دانشگاهی و به دنبال مطامع و اغراض سیاسی خود می باشند و دسته دوم که با درک غلط از ویژگی‌ها و شرایط حاکم بر محیط دانشجویی در راستای ایجاد محدودیت خود ساخته علیه این جنبش پاک بوده و مع‌الاسف این تصمیمات را به نظام منتصب می‌نمایند.

طبیعی است که شناور شدن جنبش دانشجویی در بین این دو دسته ره به ترکستان خواهد برد و باری از مشکلات کشور بر نخواهد داشت و طبیعی است که در آینده قربانی تیغ تیز تاریخ خواهد شد.

استکبارستیزی دیگر ویژگی فراموش نشدنی جنبش دانشجویی نیز، هر زمان نیاز به مصداق دارد تا مبارزه با ان به فراموشی سپرده نشود.

استکبار امروز مجموعه‌ای از سیاست‌مداران آمریکایی بازورگویی، جنگ‌افروزی و کشتار مردم بی‌گناه از یک سو و متفکران وابسته با تئوری‌پردازی تامین‌کننده منافع آمریکا(چون جنگ تمدن، دهکده جهانی، پایان تاریخ و ...) مصداق بارز آن است و مبرهن است که جنبش دانشجویی باید به صورت نرم به مبارزه همه‌جانبه با آن بپردازد.

بررسی اجمالی تاریخ از زمان شهادت سه دانشجوی شهید، بزرگ‌نیا، شریعت رضوی و قندچی تاکنون نشان می‌دهد که سیاست‌های استکباری نه تنها تغییر نکرده بلکه روزبه روز بر میزان آن در قبال کشور مستقل ایران افزایش یافته است.

طبیعی است که اعتماد به آن بدون تغییر این سیاست‌ها و اعتمادسازی از سوی این کشور در قبال ایران چیزی جز پشیمانی به همراه نخواهد داشت و امروز تاکید و مطالبه بر این مهم از دیگر وظایف جنبش دانشجویی مستقل کشورمان است.

عقلانیت و نشاط، سیاسی بودن، مطالبه‌گری و نقد منصفانه و کارشناسانه، عدالت‌خواهی، فسادستیزی، ایجاد روحیه امید و مبارزه با یاس از دیگر مولفه‌هایی است که پرچمداران جنبش دانشجویی باید به دوش بکشند تا پس از تبدیل شدن آن به گفتمان غالب نصب‌العین عموم دانشجویان قرار گرفته و به تبع هدایت و پویایی مسولان از یک سو، پیشرفت عادلانه کشور را از سوی دیگر به همراه داشته باشد.

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران ضمن گرامی داشت یاد و خاطره همه شهدای دانشجو و پیگیری آرمان آنها در عرصه عمل و تبریک روز دانشجو، همه عناصر فعال دانشجویی را به همدلی در راستای تحقق اهداف والای این جنبش دعوت می نماید.

و السلام علی من اتبع الهدی

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر