درگذشت پدر علم ارتباطات ایران

پروفسور کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ایران صبح امروز در سن 89 سالگی درگذشت.

به گزارش گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛ پروفسور کاظم معتمدنژاد متولد 1313 هجری شمسی که بنیانگذار علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری در ایران محسوب می‌شود صبح امروز دار فانی را وداع گفت.

وی در سال ۱۳۱۳ در شهر مود از بخش مود شهرستان سربیشه متولد شد. تحصیلات ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه خود را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذراند. در سال ۱۳۳۶ به اخذ درجه لیسانس و در سال ۱۳۳۹ به اخذ درجه دکتری در رشته قضائی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نائل شد.

معتمدنژاد در زمان تحصیل در دوره کارشناسی، با همکاری در کیهان به محیط روزنامه وارد شد و دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه، به مسؤولیت گروه خارجی و مقالات ارتقا یافت.

روزنامه کیهان که به روزنامه نگاران تحصیلکرده نیاز داشت، برای وی بورسیه‌ای از دولت فرانسه دریافت کرد. معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه نگاری از انستیتوی مطبوعات و علوم نظری دانشگاه پاریس شد.
دکتر کاظم معتمدنژاد صبح چهاردم آذر ۱۳۹۲ دربیمارستان به دلیل بیماری بیماری درگذشت.

 از جمله آثار پروفسور معتمدنژاد می توان به این عناوین اشاره کرد:
ارتباطات بین‌الملل، ارتباط جمعی غربی و انقلاب اسلامی ایران: بازنگری انتقادی نظریه‌های غربی توسعه بخشی ارتباطات در جهان سوم و تحقیق در پوشش خبری انقلاب اسلامی ایران در وسایل ارتباط جمعی غرب، ارتباطات در خدمت انسان‌ها: برنامه بزرگ یونسکو برای سال‌های ۱۹۸۴-۸۵. ارتباطات و وسایل ارتباطی، ارتباطات و وسایل ارتباطی، حقوق ارتباط جمعی، حقوق مطبوعات و ...

مراسم تشییع وی شنبه 16 آذر ساعت 9 صبح از مقابل دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود. 

انتهای پیام/ اس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر