آغاز نشست سران آفريقا و فرانسه درباره صلح و امنيت در آفريقا

نشست سران آفريقا و فرانسه درباره صلح و امنيت در آفريقا آغاز شد .

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل ازخبرگزاری فرانسه ؛ نشست سران آفریقا و فرانسه با موضوع « صلح و امنیت در آفریقا » روز جمعه در کاخ الیزه با حضور حدود 40 تن از سران کشورهای آفریقایی آغاز شد.

نشست سران کشورهای آفریقایی و رئیس جمهور فرانسه در پاریس برگزار می شود. در این نشست راه های تضمین امنیت کشورهای آفریقایی در برابر تهدید های تروریستی بررسی خواهد شد.

این اولین نشست موسوم به فرانسه-آفریقا در دوره ریاست جمهوری فرانسوا اولاند است. آفریقایی کردن نیروهای نظامی که تضمین کننده این امنیت هستند و تقویت مجوزهای مداخله در این کشورها دو رکن اساسی دکترین فرانسوا اولاند است.

ژان کریم فال خبرنگار فرانس بیست و چهار در محل کاخ الیزه درباره تحت الشعاع قرار گرفتن این نشست به علت درگذشت نلسون ماندلا گفت: درگذشت نلسون ماندلا بر این نشست که تا دقایقی دیگر آغاز می شود سایه افکنده است. پرچم ها نیمه افراشته شده اند و فرانسوا اولاند این نشست را با ادای احترام خاص به ماندلا آغاز خواهد کرد. اولاند در حضور بیست و هفت نفر از سران کشورهای آفریقایی، دوازده نخست وزیر و چهارده وزیر از جمله وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی که ریاست هیئت این کشور در این نشست بر عهده دارد به ماندلا ادای احترام خواهد کرد. قرار است هیئت آفریقای جنوبی نیز سخنرانی کند. در ادامه در طول ساعات بعدازظهر، نشست به طور رسمی و در پشت درهای بسته آغاز خواهد شد. این نشست به مسائل صلح و امنیت اختصاص خواهد داشت. این دو موضوع موضوعات محوری این نشست است و به همین علت است که فرانسوا اولاند این نشست را برگزار می کند.

این خبرنگار در این باره که مداخله در آفریقای مرکزی نیز از موضوعات مورد بحث در این نشست خواهد بود گفت: این سوالی سخت است. در نشست غیرعلنی که به مسائل صلح و امنیت اختصاص خواهد داشت، شرکت کنندگان به طور گسترده از نیروی آفریقایی ذخیره سخن به میان خواهند آورد. هدف از این نیروی ذخیره، تدارک شماری از یگان ها از کشورهای مختلف آفریقایی برای مداخله در زمان بروز بحران هاست. مساله نیروهای ذخیره آفریقایی مساله ای است که از ده سال پیش کشورهای آفریقایی درگیر آن هستند اما به جز چند یگان در آفریقای غربی، این نیروها در حال حاضر عملا وجود ندارند. به این ترتیب در این نشست از این مساله سخن به میان خواهند آورد. اما پشت همه این حرف ها مساله ترویسم وجود دارد. تروریسم موضوعی خاص برای فرانسه است. اکنون کشورهای حوزه ساحل در خط اول این نبرد هستند. اینها کشورهایی هستند که بویژه با اقدامات افراطی القاعده در مغرب اسلامی و در کشورهای ساحل مواجهند که نمونه آن سوء قصد در مرکز تجاری نایروبی بود. از سوی دیگر مساله الشباب نیز مطرح است. به این ترتیب مساله تروریسم بخش مهمی از مذاکرات پشت پرده فرانسه و کشورهای آفریقایی خواهد بود.

انتهای پیام /
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر