زنجان/

مجموعه تاريخي شیخ براق یا چلپي اوغلي

اين بنا از دو بخش ياتير (مقبره) و جمع ائوي (جمعخانه) تشكيل يافته است و معماري اين مجموعه با الهام از عقايد و مراتب مذهب تركي قزلباشان علوي طراحي شده است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زنجان ؛اين اثر كه در فهرست آثار ملّي به ثبت رسيده است  در پانصد متري جنوب غرب سلطانيه استان زنجان، قرار دارد كه در گويش محلي كچه بورك ( كلاه نمدي ) گفته مي شود.

 كتيبه هاي برجاي مانده بنا، همچنين سبك معماري و شيوه هاي تزئيني بكار رفته نشان مي دهد كه اين بناي تاريخي متعلّق به عارف بنام اين زمان، شيخ براق بابا از بزرگان مسلك مولويه و از خاصان در بار سلطان محمد خدابنده در دوره ايلخاني است.

همچنین  باستان شناسان و محقّقان، اين مجموعه را به سلطان چلپي منسوب نموده و تاريخ احداث بنا را سال 728 هجري قمري بيان نموده اند.

مقبره شيخ براق یا چلپی اوغلو كه در كنار آن خانقاهي مربوط به همين دوره وجود دارد از نوع مقابر برجي شكل قرون مياني اسلامي است و قابل مقايسه با مقبره امام زاده جعفر اصفهان مي‌باشد .

 از جمله ويژگي‌هاي تزئيني اين بنا طاق نماهاي هشت گانه با عملكرد‌هاي چند جانبه اي است، كه طرح‌هاي آجر چيني سطوح هر يك از طاق نماها زيبا و متفاوت با يكديگر بوده همچنين محرابي‌هايي با تزئينات مقرنسي از نوع روي هم افتاده در نماي خارجي اين خانقاه از ديگر جلوه‌هاي هنري آن مي‌باشد.

 مقبره‌ی شیخ براق یا چلبی اوغلو ،با نقشه‌ی هشت گوش ،در بخش جنوبی خانقاه و احتمالادرون فضای محصوری قرار داشته است هر چند به نظر می‌رسد این دو بنا در یک زمان ساخته نشده است، امّا فاصله ی زمانی هم نداشته اند .

برای ساخت بنا ابتدا سه ردیف سنگ سبز تراشیده شده، چیده شده است و سپس آجرچینی دیوارها با سبک زیبای آلت و لغت و کاربندی تا سطح 5/2 متری اجرا شده است.
 
از این ارتفاع به بعد ،فرم آجرچینی ساده شده و تفاوتی اساسی با بخش تحتانی به وجود آورده است .

هر ضلع خارجی مقبره ،با طاق نماهای زیبایی با قوس‌های پنج و هفت کند نماسازی شده‌اند .

بر بالای این طاق‌ها ،گنبدی آجری با ساقه‌ای نسبتا" بلند استوار شده است.این گنبد،ازدیوارهای خارجی کمی عقب‌تر است و روی پایه‌ای شانزده ضلعی قرار گرفته است .

درگاه‌ها ،از قطعات سنگ تراشیده ساخته شده و کف بنا نیز از قطعات سنگ فرونشانده در آهک سنگ‌فرش شده است در این کف ،سوراخی جهت دسترسی به سرداب زیرین تعبیه شده است .

در این سرداب ،قبر سلطان در وسط قرار دارد و اجساد مریدان با توجه  به درجه و مراتب آنها در گرداگرد آن قرار داده شده است و محوطه‌ی داخلی مقبره شامل اتاق هشت گوش ساده‌ای است که  دیوارها کاملا ساده و در میان هر ضلع  آن ،طاق نما و طاقچه‌ی بلندی به چشم می خورد .

دیوارهای داخلی اضلاع مقبره ،از یک قشر گچ پوشیده شده است . در ورودی ، رو به طرف شمال است .در سمت جنوب نمای داخلی ،محراب بسیار جالبی با مقرنس‌های گچبری دیده می‌شود.

این بنا در بخش فوقانی خاصه گنبد فاقد تزیینات لازم از جمله پوشش کاشی است و چنین به نظر می‌رسد که بعد از اینکه مقبره را تا ارتفاع 5/2 متری ساخته اند ،تحوّلاتی که شاید مرگ سلطان یا دیگر تحولات سیاسی بوده ،سبب شده است که ساختمان مقبره را با سرعت بیشتر و تزیین کمتری بسازند .

مقبره دارای حیاطی با دو در بوده؛ یکی در قسمت جنوبی و دیگری در منتهی الیه دیوار شرقی که هر دو در دوره های بعد به وسیله ی سنگ های نامنظم و بدون ملاط مسدود شده است .

پلان معماري اين مجموعه با الهام از عقايد و مراتب صوفيه طراحي و هر يك از فضاها با عملكردي خاص ، اجرا شده است.

واحد نخستين در قسمت ورودي به مرتبه فقرا اختصاص داشته، طالبان جنت، مرتبه بعدي اين فرقه، در زواياي قسمت ورودي جاي گرفته اند.

حجرات انفرادي صحن مركزي با دارا بودن درهاي كوتاه، محل رياضت مريدان را با توجه به مراتب آنها تشكيل مي داده است.

 صحن خانقاه، محل سماع جمعي بوده كه سلطان در وسط و مريدان در گرداگرد آن حلقه مي زده اند و بدين ترتيب حلقه ذكر بر پا مي‌گرديده است. احتمالاً واحدهاي جنوبي خانقاه به عنوان كلاس هاي آموزشي و فضاي واقع در طرفين ايوان جنوبي، محل حلقه ذكر زمستاني بوده است.

طبقه دوم بنا در طرفين ايوان به شدت آسيب ديده و فروريخته و گرداگرد آن عنصري شبيه به جان پناه ديده مي‌شود. حاصل اينكه قرينه سازي در كل مجموعه كاملاً رعايت شده است و مصالح اصلي بنا را لاشه سنگ‌ها و ساروج تشكيل داده و سقف حجرات و زوايا گنبدي شكل مي‌باشد.

قسمت دوم اين مجموعه تاريخي، بقعه معروف به سلطان چلپي است . پلان اين بنا هشت ضلعي است بنا ابتدا با سه رديف سنگ تراشيده ساخته شده است كه در اين قسمت سنگ هايي از نوع ماسه اي كم دوام به كار رفته و سپس آجرچيني با سبك زيباي اجراء شده است.

سبك قبر سلطان چلبي در اين آرامگاه اهميتي بسزا دارد، از اين نظر كه اين قبر، حلقه ذكر صوفيه را تداعي مي كند بدين معني كه داخل مقبره به فضاهايي تقسيم گرديده، كه جسد سلطان در وسط دفن شده و اجساد مريدان با توجه به درجه و مراتب آنها، در گرداگرد آن قرار داده شده اند./ز

برچسب ها: چلبی ، اوغلی ، تاریخی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.