کد خبر: ۴۷۸۱۴۱۹
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۰
۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۰
کد خبر : ۴۷۸۱۴۱۹
سردار ذوالفقاری اعلام کرد:

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: طبق آخرین خبرهای به دست آمده مرزبانان کشورمان تا این لحظه در سلامت کامل به سر می‌برند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران ، سردار ذوالفقاری صبح امروز درنشست خبری درستاد فرماندهی مرزبانی ناجا در تشریح آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده توسط گروهک جیش العدل اظهار داشت:  مرزبانان کشور ما در سلامت کامل هستند ، اگر چه خبرهایی مختلفی به دست ما رسیده است اما طبق آخرین اخباری که شب گذشته دریافت کردیم مرزبانان کشورمان تا این لحظه در سلامت کامل هستند.

فرمانده مرزبانی ناجا ادامه داد: دستگاه‌های زیادی در حال فعالیت برای آزادی مرزبانان هستند که بخشی از آن را دستگاه دیپلماسی به اطلاع هموطنانمان میرساند.

وی افزود: دولت پاکستان در باطن تمایل ندارد که با گروهک‌های تروریستی همکاری داشته باشد  ولی باید فعالیتهای خود را جدی‌تر نسبت به این گرو‌ها اجرایی نماید.

این مقام ارشد مرزبانی به حادثه آزادی گروهی از گروگان‌ها توسط دولت پاکستان اشاره کرد و گفت: چندی پیش دولت پاکستان دریک عملیاتی توانست گروهی از گروگانهای اسیر در چنگال گروهک تروریستی را آزاد کند که متاسفانه مرزبانان ما دربین آنها نبودند و گروگان‌های آزاد شده کسانی بودند که به دلیل مسائل مواد مخدر از کشورهای مختلف از جمله بنگلادش و افغانستان توسط این گروهک به گروگان گرفته شده بودند.

سردار ذوالفقاری در خصوص فیلم گروگانگیری گروهک تروریستی جیش العدل که در فضای مجازی انتشار پیدا نمود تاکید کرد: در این فیلم میبینید که افرادی گروگان گیر به زبان فارسی ( به لهجه محلی آن منطقه) صحبت می‌کنند ولی فیلم را فردی عرب زبان توضیح می دهد.

و اما پس از بررسی این فیلم و مناطق مرزی به نکاتی رسیدیم که فعلا محفوظ است ولی به صراحت می‌توان گفت که بخش گروگان گیری این فیلم غیر طبیعی بوده و واقعیت ندارد.

فرمانده مرزبانی ناجا اعلام کرد: مرزبانان در جریان ربوده شدن پنج نفر غفلت کرده‌اند و ما در همان سه روز نخست این افراد راشناسایی و برخی از آنان را که پرسنل ناجا بوده‌اند موقتا اخراج و برخی دیگر را به مقام قضایی معرفی کرده‌ایم. البته در این موضوع افراد دیگری نیز مسئول هستند.

**ساماندهی مرزهای شرقی تا 4 ماه آینده

ذوالفقاری با اعلام اینکه قول می دهم تا 4 ماه آینده وضعیت مرزهای شرق کشور ساماندهی شود افزود: امکانات خوبی از جمله سلاح های دوش پرتاب را در مرز مستقر کرده ایم. البته تا زمانی که تروریست ها در مناطق کمتر کنترل شده همسایگان ما حضور داشته باشند ما هوشیاری خود را حفظ می کنیم. بعد از حادثه گروگان گرفتن 5 مرزبان چند درگیری مسلحانه با اشرار داشتیم و تعدادی تله های انفجاری آنها کشف و خنثی شد.

وی با بیان اینکه حادثه سراوان و ربودن 5 سرباز دو حادثه تلخ سال 92 بود ادامه داد: اگر حوادث گذشته سیستان را بررسی کنیم می بینیم که این حوادث بسیار وسیع تر بود اما شهادت تعدادی از مرزبانان در سراوان و گروگان گرفته شدن 5 نیروی مرزبانی جزو تلخ ترین حادثه های سال 92 است.

فرمانده مرزبانی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام اینکه در سال جاری مرزبانان 72 تن انواع مواد مخدر را کشف کرده اند افزود: میزان کشفیات سلاح در مرزها 53 درصد افزایش یافته است که این امر موجب شده است کشفیات در داخل کشور کاهش یابد. 23 درصد سلاح های کشف شده جنگی و 7 درصد شکاری است.

**وقوع 394 درگیری مسلحانه در مرزهای شرقی

وی با اعلام اینکه در سال جاری 394 درگیری مسلحانه با اشرار و قاچاقچیان در مرز انجام شده است، افزود: مرزبانان کشورمان در سال جاری 394 بار با اشرار، قاچاقچیان و گروهک های تروریستی درگیری مسلحانه داشتند که دو برابر نیروهای خودی از آنها کشته و زخمی شدند.

ذوالفقاری از کشف 36 میلیون لیتر سوخت قاچاق خبر داد و گفت: میزان کشفیات سوخت 26 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. یکی از مواردی که باعث می شود قاچاق سوخت انجام شود تفاوت فاحش قیمت سوخت در داخل و خارج از کشور و همچنین سهمیه کامیون ها، شناورها و وسایل نقلیه کشاورزی است که این افرا این سوخت را به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: برخی از شناورها در خلیج فارس 500 تا 70 هزار لیتر سوخت قاچاق می کند و وقتی می فهمند نیروهای مرزبانی به دنبال آنها هستند سوخت را در دریا رها می کنند.

**افزایش درگیری مسلحانه با قاچاقچیان سوخت

فرمانده مرزبانی از افزایش درگیری مسلحانه مرزبانان با قاچاقچیان سوخت خبر داد و افزود: درگیری های روزانه با قاچاقچیان سوخت در دریا و خشکی رو به افزایش است و برخی از قاچاقچیان جانشان را در این درگیری ها از دست می دهند.

ذوالفقاری با اعلام کشف یک میلیون بطر مشروب و انهدام آنها گفت: میزان کشف مشروبات خارجی 40 درصد کاهش یافته است. در همین حال کشف تجهیزات ماهواره نیز 18 درصد کاهش نشان می دهد.

به گفته وی، کشف برخی از کالاهای قاچاق از جمله پارچه، کیف، کفش، طلا و ارز از 27 درصد تا چند برابر افزایش یافته است و در همین حال کشفیات البسه، لوازم آرایشی، احشام، شکر، برنج، لوازم صوتی و تصویری و دارو 12 تا 89 درصد کاهش یافته است.

فرمانده مرزبانی با اشاره به اینکه 20 پایگاه اطلاعاتی در جدار مرز راه اندازی شده است، افزود: در سال جاری از پهپاد و جایروپلن در جنوب شرق کشور استفاده کردیم.

وی با اعلام این که دیپلماسی مرزبانی در سال جاری بسیار فعال بود افزود: 923 ملاقات مرزی با کشورهای همسایه انجام شده و 7 اجلاس رفت و برگشت نیز با کشورهای همجوار داشتیم. ضمن اینکه در این مدت 11 مورد ملاقات مرزی با سایر کشورها انجام شد.

**الحاق 44 متر به خاک کشورمان با رفع اختلافات مرزی نخجوان

ذوالفقاری با اعلام اینکه اختلافات مرزی حوزه نخجوان با آذربایجان به پایان رسید تاکید کرد: اختلافاتی در نقطه صفر مرزی روی پل جلفا- نخجوان با آذربایجان داشتیم که پس از پیگیری های یکساله این موضع به نتیجه رسید و با مشخص کردن خط مرزی و اصلاح آن 44 متر به خاک ایران افزوده شد. در سال جاری مرزبانان هزار و 411 میله مرزی را مرمت کردند.

وی ادامه داد: در سال جاری 60 کیلومتر جاده، 17 کیلومتر کانال و 52 کیلومتر سیم خاردار احداث شد. همچنین 2 هزار و 272 کیلومتر راه مرزی مرمت و آب و برق رسانی به اماکن مرزی انجام شد. در سال جاری 50 واحد مرزبانی بنز به بهره برداری رسید.

به گفته فرمانده مرزبانی 16 شناور سنگین از سوی مهندسان مرزبانی بازسازی شده و 8 فروند آنها عملیاتی شده ضمن اینکه 3 فروند شناور خلیج فارس نیز در مرزبانی طراحی و تولید شد. طراحی و ساخت این شناورها یک سوم قیمت بازار برای ما درآمد ضمن اینکه در خصوص ژانراتورها نیز 80 میلیون تومان صرفه جویی انجام شد.

ذوالفقاری افزود: با اقدامات فاوا مرزبانی 13 تعمیرگاه تجهیزات الکترونیکی اپتیکی راه اندازی شد این در حالی است که در گذشته وقتی دستگاهی دچار نقص می شد از رده خارج می شد اما امروز با راه اندازی این تعمیرگاه ها تجهیزات مرزبانی با قیمت یک پنجم بازسازی می شود.

وی در مورد اقدامات نوروزی مرزبانی نیز گفت: قرارگاه مرزبانی د ر مرکز و استان ها راه اندازی شده و با توجه به اطلاعات به دست آمده و تهدیدات کنترل مرزها تشدید می شود ضمن اینکه امنیت کاروان های راهیان نور نیز تامین خواهد شد. در همین حال 127 تیم بازرسی در ایام نوروز به عملکرد مرزبانان نظارت دارند.

**نامه به رئیس جمهور برای پیگیری خط مرزی اروند

فرمانده مرزبانی در مورد مرز اروند نیز گفت: مدرنیزاسیون مرز در حال انجام است و میله های مرزی تهیه و نصب شده است. در نامه ای که از طرف وزیر کشور برای رئیس جمهور ارسال کردیم از ایشان خواستیم پیگیر خط مرزی باشند.

انتهای پیام/
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر