کد خبر: ۴۷۸۷۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۱
مشهد / بر اساس مطالعات جدید مشخص شد:

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت : وسعت نیشابور کهن ، بر اساس مطالعات جدید و بررسی نقشه ‌های هوایی بیش از 15 هزار هکتار است .

محمد اسماعیل اعتمادی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد ، افزود : با خاک ‌برداری 350 هکتاری شادیاخ ، یک عقبه و شهر استثنایی از آثار کهن ایران پدیدار خواهد شد .
وی وسعت حال حاضر نیشابور را سه هزار و 500 هکتار اعلام کرد و ادامه داد : نیشابور کهن دارای 42 محله بوده که فقط یک محله ‌اش به اندازه شیراز قدیم وسعت داشته است .
این مقام مسئول محلی با اشاره به این که خصلت ققنوس‌گونه (حیات و ممات) نیشابور جای تأمل بسیار دارد ، گفت : متون تاریخی حکایت از حضور شش هزار نفری نمازگزاران در مسجد ابومسلم این شهر دارد .
وی در باره ساماندهی منطقه خیام و عطار گفت : همکاری شورای اسلامی و شهرداری در زمینه اسکن و نقشه ‌برداری علمی و استفاده از توان علمی و تجهیزاتی بخش خصوصی در بررسی 200 یا300 متر مربع از مسیر منطقه و تشخیص جای این آثار بسیار موثر است .
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیشابور ضمن تبریک تشکیل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور ، گفت : انتظار است مقامات استانداری لازم از ظرفیت‌های رسانه ملی برای انعکاس و پوشش رسانه‌ای روزهای ملی بزرگداشت شیخ عطار و حکیم خیام استفاده کنند .
یادآوری می شود : شادیاخ در دل شهر نيشابور و بين آرامگاه عطار و خيام قرار دارد . اين شهر تاريخی بالغ بر 26 هكتار مساحت دارد و از سال 1378 كاوش‌های باستان‌ شناسی در آن آغاز شده است ./س
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر