کد خبر: ۴۷۹۷۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۶
ایستگاه ششم "مذاکرات هسته‌ای"/36

گرچه موضوع برنامه‌های موشکی ایران محور اصلی مذاکرات نیست، اما موشک‌های دوربرد ایران می‌تواند مانعی برسر پیشرفت گفتگو‌های هسته‌ای شود.

به گزارش‌خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، خبرگزاری رویترز در شرایطی که ششمین دوره مذاکرات ایران و 1+5 پس از توافق مقدماتی ژنو، در وین در حال برگزاری است، طی گزارشی در اقدامی فرافکنانه، برنامه موشکی ایران را مانعی بر سر حصول توافق ایران و 1+5 دانست.

این درحالی است که مقامات و اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران بارها اعلام کرده‌اند که در مذاکره با گروه 1+5 صرفا  ابعاد سیاسی و حقوقی پرونده هسته‌ای بررسی خواهد شد.  

خبرگزاری رویترز طی گزارشی با اشاره به مذاکرات اخیر ایران و 1+5 در وین، نوشت: ایران هیچگونه تمایلی به بحث در مورد محدود کردن برنامه موشکی خود در مذاکرات ندارد.

بنابر این گزارش، گرچه موضوع برنامه های موشکی ایران محور اصلی مذاکرات نیست، اما موشک‌های دوربرد ایران می تواند مانعی برسر پیشرفت گفتگو‌های هسته‌ای شود. 

رویترز مدعی شد، برنامه موشکی ایران، مایه نگرانی جدی آمریکا و متحدانش است، بطوریکه واشنگتن می‌خواهد این مسئله بعنوان بخشی از توافق نهایی ایران و گروه 1+5 باشد.

"مایکل المان" مقام ارشد اتاق فکر موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در این باره گفت: ایران به احتمال زیاد گنجاندن مسئله برنامه موشکی را در مذاکرات نخواهد پذیرفت.

گفتنی است، هیئت مذاکره‌کننده کشورمان به ریاست محمدجواد ظریف به منظور از سرگیری دور سوم مذاکرات صبح روز گذشته تهران را به مقصد وین ترک کرد و بعد از ظهر دیروز به وقت تهران وارد وین شد.

شایان ذکر است شام کاری ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه در نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین‌المللی در وین برگزار شد.

لازم به ذکر است نوبت اول دور سوم مذاکرات جامع ایران و ۱+۵ ظهر امروز به وقت تهران پایان یافت.

مان در گفتگو با خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران به وین در پاسخ به این سوال که آیا پس از مسئله اوکراین مورد اختلافی بین روسیه و دیگر اعضای ۱+۵ بوجود آمده است یا خیر؟ گفت: هیچ مورد اختلافی پس از پرونده اوکراین بین روسیه و دیگر اعضای ۱+۵ بوجود نیامده است و من هیچ نشانه‌ای از این موضوع نمی‌بینم.
 
وی ضمن اینکه به صورت تلویحی وجود اختلافات در مذاکرات با ایران را تایید کرد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی مقامات عنوان می‌کنند که اختلافاتی بین ایران و ۱+۵ وجود ندارد و برخی دیگر از اختلافات گسترده خبر می‌دهند، اظهار داشت: اختلاف در مورد پرونده هسته‌ای ایران وجود دارد و اگر اختلافی وجود نداشت مذاکره‌ای هم نبود.

همچنین مجید تخت‌ روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفته است: پیشرفت‌های قابل توجهی در برنامه اراک حاصل شده است و درباره معامله نفت در برابر کالا با روسیه هنوز این تصمیم نهایی نشده اما احتمالا «تا قبل از۲۰ ژوئیه نهایی خواهد شد.

وی اظهار داشته است: احتمالا» روز چهارشنبه کمیته مشترکی از ایران و گروه۱+۵ که بر اجرای توافق نوامبر نظارت می‌کند، در وین تشکیل جلسه خواهند داد.

لازم به ذکر است مذاکرات سید «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه کشورمان با هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پس از پایان نوبت اول مذاکرات برگزار شد به اتمام رسید.

شایان ذکر است نشست خبری «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه کشورمان، با خبرنگاران ایرانی ساعت ۲۲:۳۰ به وقت وین در محل استقرار خبرنگاران (هتل آستریا سن‌تر) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر