ساری / مدیر پایگاه میراث جهانی باغ های تاریخی ایران خبر داد:

ثبت ۹ باغ ایرانی در یونسکو

ناصر مشهدی زاده دهاقانی گفت: هزار باغ در ایران شناسایی شده که ۹ باغ ایرانی نیز در یونسکو ثبت شده است.


ناصر مشهدی زاده دهاقانی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ساری گفت: باغ پاسارگاد شیراز به عنوان مادر باغ های ایرانی، باغ ارم شیراز ، باغ چهل ستون اصفهان، باغ فین کاشان، باغ ماهان کرمان، باغ اکبریه بیرجند، باغ دولت آباد یزد، باغ پهلوان پور مهریز یزد و باغ عباس آباد بهشهر, 9 باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو است

وی با بیان اینکه باغ های ایرانی بیانگر رابطه تنگاتنگ بین بستر فرهنگی و طبیعی بوده و نشانه‌ای از سازگاری و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است، تصریح کرد: شعار ما این است که در هر شهر ایرانی یک باغ ایرانی داشته باشیم تا بتوانیم فرهنگ باغ سازی را در کشور احیا کنیم.

به گفته وی، باغ‌های ایرانی به عنوان نمونه بارز فرهنگ دانایی، تفکر, اندیشه و خلاقیت و نبوغ ایرانی در جهان شناخته شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ های تاریخی ایران بیان کرد: باغ‌های تاریخی ایرانی نشانه پیوند ایرانیان متمدن با طبیعت, حاکمیت تفکر خداجویانه و بیانگر تفکرات, ایده‌ها و دانش محیط بر طبیعت است.

مشهدی زاده دهاقانی با بیان اینکه باغ ایرانی تمثیلی از بهشت است، افزود: باغ های ایرانی نمونه بارز خلاقیت هنرمندان باغ‌ ساز ایرانی است که باید برای احیای آن همه تلاش کنیم./س


اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
طياري
۰۹:۳۲ ۱۱ خرداد ۱۳۹۳
خسته تباشيد . با آرزوي موفقيت