کد خبر: ۴۸۶۱۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۸
زاهدان //

قزاقها خواستار تسریع در توسعه بندر چابهار و اتصال این بندر از طریق راه آهن به خط ریلی آسیای مرکزی جهت افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور شدند

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زاهدان .،آنها بسیار مایل هستند هر چه سریعتر از طریق بندر چابهار به آبهای آزاد راه پیدا کنند و به همین دلیل در چهارمین نشست وزاری اقتصادی کشورهای عضو اکو در شهر آستانه قزاقستان خواستار تسریع در توسعه این بندر و ایجاد شبکه ریلی مورد لزوم برای بهره برداری از آن شدند.

ایجاد هاب بین المللی ترانزیت از جمله مهمترین اهداف "اتحادیه اقتصادی اوراسیا" می باشد، ‌از این منظر دسترسی قزاقها به آبهای گرم خلیج فارس از مسیر خط آهن ایران می تواند موقعیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در برابر اتحادیه اقتصادی اروپا تقویت نماید.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان در این نشست با اشاره به ملاقات های اخیر مقامهای ارشد دو کشور گفت: علیرغم توسعه مطلوب روابط سیاسی دو کشور، متاسفانه حجم روابط تجاری ایران و قزاقستان پایین است و با توجه به ظرفیت های موجود و آمادگی مقامات دوکشور این ظرفیت وجود دارد که حجم روابط تا 5 میلیارد دلار افزایش یابد.

در ادامه این ملاقات طرفین ضمن تاکید بر اهمیت تسریع در نهایی نمودن و افتتاح هر چه سریعتر راه آهن ایران- ترکمنستان – قزاقستان( اترک برکت) بر تسریع در توسعه بندر چابهار و اتصال این بندر از طریق راه آهن به خط ریلی آسیای مرکزی تاکید نمودند.

بی شک توسعه مناطق جنوبی نیازمند برنامه ریزی کلان دولتی و البته همت ملی است که منتج به توسعه می گردد و همچنین سرعت بخشی در توسعه زیرساخت های ترانزیتی با توجه به اقیانوسی بودن این کریدور بین المللی، نقش بسیار مهمی می تواند در راستای دستیابی به اهداف اقتصادی کشور را داشته باشد.  انتهای پیام /ش/ن

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
برچسب ها
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل