کد خبر: ۴۸۶۲۴۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۳
نجفی در نشست شورای حکام آژانس:

نماینده دائم کشورمان در آژانس انرژی اتمی با بیان اینکه ادعاهای بی اساس مطرح شده در خصوص به اصطلاح «ابعاد نظامی احتمالی» را به رسمیت نمی‌شناسیم، گفت: هرگز اسناد تایید شده‌ای برای این ادعاها ارائه نشده است.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛در نشست امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین در سخنرانی خود ابتدا از حمایت مستمر جنبش عدم تعهد در مورد برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران قدردانی کرد.

وی با گرامی داشت سالگرد درگذشت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران مرحوم امام خمینی که در مناسبت های مختلف سلاح هسته ای را محکوم نموده گفت: ایشان در طول سخنرانی‌های عمومی که حضار و بطور کلی مردم جهان را مورد خطاب قرار می داد، اظهار داشت : " .....اگر آنها به ساختن سلاح های اتمی ادامه دهند، ممکن است جهان به نابودی کشیده شود..... همه افراد، هر جا که باشند، نویسندگان، روشنفکران و محققین و دانشمندان باید مردم را در سرتاسر جهان از این خطر آگاه سازند ...... و از اشاعه این سلاحها جلوگیری کنند. "

نجفی سپس اظهار داشت: اکنون نزدیک به یک سال است که ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری ژوئن 2013 حماسه ای سیاسی آفریدند و به دولتی جدید رای دادند. این دولت جدید مبنای سیاست خارجی خود را بر تعامل سازنده و مشارکت در عرصه روابط بین المللی قرار داد که نتایج آن نشانگر درستی راه انتخاب شده از سوی ملت بزرگ ایران است.

وی تاکید کرد: گزارش جدید آژانس بار دیگر نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز بوده و تحت پادمان جامع آژانس قرار دارد و هیچ انحرافی در آن دیده نمی‌شود و جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود به موجب برنامه اقدام مشترک توافق شده با گروه 1+5 و نیز به تعهداتش طبق موافقتنامه چارچوب همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کرده است.

وی در زمینه موضوعات مربوط به گذشته خاطرنشان کرد که ایران ادعاهای بی اساس مطرح شده در خصوص به اصطلاح «ابعاد نظامی احتمالی» را به رسمیت  نمی‌شناسد.

نماینده ایران در آژانس افزود: در این زمینه هرگز اسناد تایید شده‌ای برای این ادعاها ارائه نشده است و همانطور که مدیر‌کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود (طبق سند GOV/2009/55) تاکید کرد، آژانس ابزار محدودی در اختیار دارد تا اسنادی که مبنای مطالعات ادعایی را تشکیل می‌دهد، به طور مستقل تصدیق کند، ولی در عین حال ایران آمادگی خود را برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور شفاف سازی برخی ابهامات در این ارتباط اعلام کرده است.

نجفی سپس با اشاره به چند نشست فنی ایران و آژانس که آخرین مورد آن در تاریخ 20 می 2014 در تهران برگزار شد و طی آن پیشرفت خوب حاصله پیرامون هفت گام عملی، به ویژه اثبات استفاده غیرنظامی از چاشنی‌های انفجاری را، بطور کامل مورد بازبینی قرار گرفت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به واقع با اجرای کامل سیزده گام عملی تحت «بیانیه مشترک راجع به چارچوب همکاری» در بازه زمانی مشخص شده به طور کامل با آژانس همکاری کرده و همه اطلاعات درخواستی درباره این گام‌ها را ارائه کرده است. به همین منوال ایران اطلاعات و توضیحاتی به آژانس ارائه کرد تا به ارزیابی نیاز و کاربرد بیان شده کشور برای توسعه چاشنی‌های انفجاری بپردازد.

وی افزود: از این رو ایران معتقد است که کلیه مسائل باقیمانده درباره این گام‌های عملی حل و فصل شده است. به اعتقاد ما، همان طور که مدیرکل نیز اظهار داشته، امکان ارائه ارزیابی آژانس در مورد هر موضوع حتی در این مرحله نیز وجود دارد.

وی افزود: ایران و آژانس در نشست اخیر در تهران همچنین درباره گام‌های عملی احتمالی برای ادامه فرآیند به بحث پرداختند. ایران و آژانس پنج گام عملی دیگر که سه گام آن مربوط به مسائل کنونی و دو گام مربوط به مسائل گذشته است، را شناسایی کردند.

نجفی در رابطه با گفت‌وگوهای ایران و کشورهای 1+5 گفت: در مسیـر سیـاسی، ما به مذاکـرات با همتـایان خود در گروه 1+5 با حسن نیـت ادامـه می‌دهیم. یک راه حل دراز مدت و جامع برای هر دو طرف سودمند بوده و در صورتیکه همه طرف‌ها با حسن نیت و بر اساس واقعیت‌های موجود به مذاکره بپردازند، می‌توانند در بازه زمانی تعیین شده در توافق ژنو به نتیجه برسند. چنین راه‌حلی ایران را به ادامه اعمال حقوق لاینفک خود برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به ویژه چرخه سوخت؛ بدون‌ هرگونه مانع و تحت ان پی تی و همچنین حذف این موضوع از دستورکار شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و رفع کلیه تحریم‌ها؛ قادر می‌سازد. این راه‌حل همچنین برای سایر طرف‌ها با اطمینان بخشیدن به آنها از طریق گام‌های شفافیت بخش فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای سودمند بوده و به اعتبار و تمامیت ان پی تی کمک می‌کند.

نجفی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو معاهده عدم اشاعه سلاح هسته‌ای، گزینه چنین سلاح‌هایی را قبلا مردود دانسته است، خاطرنشان کرد: ایران به شرط آنکه اعمال کامل حقوقش محترم شمرده شده و فشارهای غیرموجه مرتفع شود، می‌تواند با اقدامات شفاف سازی بیشتر جهت تضمین این مسئله که برنامه هسته‌ایش منحصرا" برای اهداف صلح آمیز باقی می‌ماند، موافقت کند.

نجفی همچنین در ارتباط با سخنرانی اتحادیه اروپا که در آن به قطعنامه‌های غیرقانونی شورای امنیت و موضوع تعلیق اشاره شده، گفت: موضع ما در رابطه با قطعنامه‌های غیر مشروع شورای امنیت کاملا روشن است و لذا قصد تکرار آن را ندارم. دوره ایده تعلیق قبلا به سر آمده است و در واقع حتی بانیان قطعنامه های مذکور ادامه غنی سازی هسته‌ای ایران را با توافق در مورد برنامه اقدام مشترک در نوامبر 2013  مورد پذیرش قرار داده‌اند. ما به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم خود را با واقعیات منطبق کند نه با آرزوها.


انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر