کد خبر: ۴۸۶۳۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۳

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نیمی از مرگ و میرهای مالاریا جهان، مربوط به کودکان بوده و موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در زنان باردار و افراد سالمند نیز قابل ملاحظه است.

حمید الله سلطانی استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: مالاریا یکی از مشکلات اصلی بهداشتی در کشورهای گرمسیر و نیمه گرمسیر و هزینه‌های جانی و مالی زیادی را موجب می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر مالاریا جان خود را از دست می‌دهند، تاکید کرد: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نیمی از مرگ و میرهای مالاریا جهان، مربوط به کودکان بوده و موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در زنان باردار و افراد سالمند نیز قابل ملاحظه است.

سلطانی گفت: میزان بروز و مرگ و میر مالاریا در سالیان اخیر کاهش یافته است و البته همچنان اپیدمی‌های این بیماری رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه مالاریا در ایران مهم‌ترین بیماری انگلی به حساب می‌‌آید، یادآورشد: انتقال محلی مالاریا تنها در جنوب و جنوب شرق کشور گزارش می‌شود و سایر مناطق تحت کنترل هستند.

سلطانی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات درخصوص کنترل مالاریا در کشور، همجواری ایران با کشورهایی که شیوع بسیار بالایی از نظر نالاریا دارند.

وی خاطرنشان کرد: افغانستان و پاکستان دو کشور با شیوع بالا از نظر مالاریا هستند که سالانه تعداد زیادی از مبتلایان به این بیماری از این کشورها، وارد ایران شده و در واقع آلودگی را به کشورمان منتقل می‌کنند.


انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر