کد خبر: ۴۸۶۳۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰

"چیستا یثربی" از رعایت نکردن قانون کپی رایت در مورد نمایشنامه‌هایش گلایه کرد و خواستار رعایت این قانون برای نمایشنامه "از خواب تا مهتاب" شد.

"چیستا یثربی"، نویسنده و شاعر در گفتگو با خبرنگار ادبیات باشگاه خبرنگاران گفت: کتابم با عنوان "آبی کوچک آرامش" توسط انتشارات "پیام امروز" با ویرایش جدید به چاپ نهم خود رسید و در ویرایش جدید این کتاب اشعاری از کتاب کم و 13شعر به آن اضافه شد.

وی افزود: کتاب "آبی کوچک آرامش" برای نخستین بار در سال 78 منتشر شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت به گونه‌ای که در مدت یک هفته پس از انتشار تمام شد. در آن زمان توسط "نشر نامیرا" منتشر شده بود بعدها با تغییرات جدید نشر "پیام امروز" انتشار کتاب را بر عهده گرفت.

این نویسنده ادامه داد:  6 نمایشنامه جدیدم را انتشارات نیستان با عنوان " از خواب تا مهتاب" منتشر کرد برای اجرای نمایشنامه‌های از "خواب تا مهتاب" قانون کپی رایت و حق مؤلف را رعایت کنند وزارت ارشاد این روزها راهی برای شکایت و پیگیری حق مؤلف دارد.

این شاعر تصریح کرد: در شهرستان‌ها نمایشنامه‌هایم بدون اجازه من اجرا می‌شود حتی جایزه متن به کارگردان کار اختصاص پیدا می‌کند، من با این کارگردان نمایش برخورد کردم و بازخورد مناسبی از وی ندیدم مجموعه ترانه‌هایم زیر چاپ است شاید هیچ کس از ترانه سرودن من اطلاع نداشته باشد.

یثربی عنوان کرد: در زمان ما، خواننده‌های زیادی نبودند خواننده‌های جدی‌تر در گروه سنی شهرام ناظریان بودند که اشعار عطار و مولانا را می‌خواندند به پیشنهاد استادم"قیصر امین‌پور" ترانه‌هایم را جمع‌آوری کردم امسال را برای چاپ ترانه‌هایم مناسب دیدم. اگر خواننده‌ای تمایل به خواندن ترانه‌هایم داشته باشد از نظرم مانعی ندارد.

وی اظهار داشت: ترانه‌هایم در فضای اجتماعی و عاشقانه با لحن طنزی تلخ سروده شده است کتابم با عنوان یک "سایکوتیک کوچک" به دو زبان آلمانی و فارسی نوشته شده است و در دست چاپ به سر می‌برد. این کتاب خاطرات یک زن از دوران کودکی خود تا نوجوانی دخترش و تلاش این زن برای بزرگ کردن دخترش است.

یثربی خاطرنشان کرد: کتاب یک "سایکوتیک کوچک" ابتدا به شکل پاورقی در مجله سلامت منتشر می‌شود نگارش کتاب به اتمام رسیده اما ترجیح می‌دهم ابتدا آن را به صورت یک ستون در هر هفته منتشر کنم." یک سایکوتیک کوچک" به ظاهر یک عنوان کتاب اما در واقع کتابی درباره تعلیم و تربیت است.

این نویسنده افزود: شخصیت زن کتاب "یک سایکوتیک کوچک" در زمان جنگ بزرگ شده و مشکلات خاص خود را دارد فرزندش متولد نیمه دوم دهه هفتاد و دارای آرمان‌ها و معیارهایی متفاوت با دو نسل قبل از خود است.

یثربی ادامه داد: در کتاب "یک سایکوتیک کوچک" به مشکلات خاص نیمه دوم دهه هفتاد چون ارزش نمره و کنکور، تفاوت فرهنگی خانواده با جامعه، ماهواره، اینترنت، دوست‌یابی می‌پردازم به این کتاب از جهت آنکه یک مادر هستم نه به جهت دکترای روانشناسی‌ام افتخار می‌کنم.

وی اظهار داشت: کتاب "یک سایکوتیک کوچک" کتاب طنز است این اثر از لحظه‌ای که مادر در ماه پنجم متوجه بارداری خود می‌شود تا 18سالگی این دختر را در بر می‌گیرد، علاقه‌مندم جوان‌ها این کتاب را مطالعه کنند تا متوجه سختی فرآیند بزرگ شدن خود بشوند این کتاب حاصل تلاش و تنهایی من به عنوان یک مادر است.

یثربی بیان کرد: کتاب "یک سایکوتیک کوچک" را ابتدا را به زبان آلمانی سپس به زبان فارسی نوشتم و در مهر ماه درخانه هنرمندان وقت اجرا تئاتر دارم.

انتهای‌پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر