کد خبر: ۴۹۲۳۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۵
راهنمایی لازم برای بنزین زدن؛

اطّلاعاتی که ذیلاً ذکر می‌شود بسیار جالب و سبب صرفه‌جویی، یا بهتر بگویم، استفادهء بیشتر و بهتر از بنزینی است که خریداری می‌نمایید. یکی از دوستان به زبان انگلیسی ارسال داشت؛ به نظر رسید اگر به فارسی برگردانده شود، برای تعداد بیشتری می‌تواند مفید فایده باشد. امید که چنین باشد.

به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران،‌ برای راه های صحیح بنزین زدن مطالب زیر را مطالعه نمایید:

چگونه و چه زمانی بنزین بزنیم؟
 
اطّلاعاتی که ذیلاً ذکر می‌شود بسیار جالب و سبب صرفه‌جویی، یا بهتر بگویم، استفادهء بیشتر و بهتر از بنزینی است که خریداری می‌نمایید. یکی از دوستان به زبان انگلیسی ارسال داشت؛ به نظر رسید اگر به فارسی برگردانده شود، برای تعداد بیشتری می‌تواند مفید فایده باشد. امید که چنین باشد.

چند راهنمایی برای بنزین زدن
 
من نمی‌دانم بنزین در مملکت شما لیتری چند است، امّا اینجا در کالیفرنیا ما برای هر لیتر یک دلار می‌پردازیم. امّا رشتهء کاری من مدّت 31 سال در زمینهء نفت و بنزین است، بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می‌خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
 
در اینجا در خطّ لولهء کایندر مورگان که من در سان خوزهء کالیفرنیا کار می‌کنم، در 24 ساعت از طریق خطّ لوله چهار میلیون گالن تحویل می‌دهیم. یک روز گازوئیل، روز بعد بنزین هواپیما و انواع بنزین معمولی. ما 34 مخزن در اینجا داریم که گنجایش آنها روی هم رفته 000ر800ر16 گالن است.
 
فقط صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین‌ترین حدّ قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ‌بنزین‌ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد. هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ‌تر و متراکم‌تر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین منبسط می‌گردد.

بنابراین، خرید بنزین در بعد از ظهر و حتّی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می‌شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد. در صنعت نفت، گرانش معیّن و حرارت بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما، اتانول و سایر محصولات نفتی نقشی مهم ایفا می‌کند.
 
هر درجه حرارت که افزایش یابد منفعت زیادی نصیب این صنعت می‌کند. امّا جایگاه‎های سوخت دارای دستگاه جبران حرارت در پمپ‌هایشان نیستند.
 
وقتی مشغول بنزین زدن هستید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید می‎بینید دارای سه درجه است: کُند، متوسّط و تند. در حالت کُند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می‌شود به حدّاقلّ می‌رسانید.

همهء شیلنگ‌ها دارای محلّ بازگشت بخار هستند. اگر سریع بنزین بزنید، مایع دیگری که وارد مخزن بنزین شما شده بخار می‌شود. این بخار مکیده شده وارد مخزن زیرزمینی می‌شود به طوری که وقتی شما بنزین می‌زنید، در واقع به آن میزان که دستگاه نشان می‌‎دهد بنزین نزده‌اید.
 
یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید. دلیل آن این است که، هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می‎کند. بنزین به مراتب سریع‌تر از آنچه که تصوّر می‎کنید تبخیر می‌شود. مخازن ذخیرهء بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند.

این سقف به عنوان نقطهء صفر بین بنزین و جوّ عمل می‌کند تا تبخیر را به حدّاقل برساند. برخلاف جایگاه‌های بنزین، اینجا که من کار می‎کنم، هر تانکری که ما بارگیری می‎کنیم دارای دستگاه جبران حرارت است تا هر گالن عملاً به میزان یک گالن باشد.
 
نکتهء دیگری که باید یادآوری کنم این است که اگر تانکر بنزین در حال تخلیه به مخزن بنزین باشد و شما هم در جایگاه سوخت باشید، در آن موقع بنزین‌ نزنید.

به احتمال زیاد بنزینی که تخلیه می‌شود سبب می‌گردد که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگی که معمولاً ته‌نشین می‌شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب اتومبیل شما شود.

انتهای پیام/


vivan
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
محمود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
با سلام و تقدیر و تشکر از راهنمایی ارزنده شما دوست عزیز در کالیفرنیا
البته باید چند نکته ای را درخصوص این مطلب به عرض شما برسانم
اینجا بنزین لیتری 1000 تومان است یعنی یک سوم قیمت آن در کالیفرنیا ، پس به نظر بعضی ها صرفه جویی معنا ندارد .
اینجا مردم ما اگر هم بخواهند در مصرف بنزین صرفه جویی کنند ، خودروهای ما نمی خواهند زیرا خودروهای باربر - که نیسان آبی(زامیاد و سایپا) از همه سرور هستش - صدی حدود 20 لیتر بنزین می خوره و سواری های ما که دیگه جدیداً با هم کورس گذاشتن و حتی پراید این خودروی ملی ما - البته بعضی ها به اشتباه فکر می کنند سمند خودروی ملی هستش - نیز که قبلاً صدی 7 لیتر مصرف داشت با تلاش شبانه روزی و بی شائبه زحمتکشان خودروساز دارد صدی حدود 8 تا 9 لیتر مصرف می کند و حتی خودروسازان قول داده اند که آن را افزایش دهند تا رضایت مندی مصرف کنندگان از همه لحاظ حاصل گردد.
پس به این نکته توجه کنید که اگر مصرف بنزین 20 لیتری 21 لیتر یا 19 لیتر بشه زیاد تاثیری نداره .
دوست عزیز : ما اینجا خودروی 27 هزار دلاری شما را با قیمت حدود 54 هزار دلار خریداری می کنیم یعنی حدود 167 میلیون ناقابل یعنی مابه تفاوت بنزین را به خودرو پرداخت می کنیم .
نتیجه می گیریم که در کشور شما قیمت سوخت گران و قیمت خودرو ارزان است ولی اینجا برعکس است قیمت خودرو گران و قیمت بنزین درحال گران شدن است .
پس به ما حق بدهید که به فکر مصرف سوخت خودرو خود نباشیم و فقط دغدغه تامین خودروی مناسب و نیز نگهداری آن را داشته باشیم .

آیا شما حاضرید پراید را به قیمت 20 میلیون تومان ناقابل خریداری نمایید .
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر