کد خبر: ۴۹۳۵۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۲:۰۴
در آستانه روز خبرنگار؛

انتشارات سروش در آستانه روز خبرنگار بسته کتاب های برجسته خبرنگاری خود را منتشر و به علاقمندان عرضه کرد.

به گزارش حوزه ادبیات باشگاه خبرنگاران  به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش؛ از جمله مهمترین این کتاب ها می توان به " اصول خبر نویسی" نوشته اکبر نصراللهی، " شگردهای خبرنویسی" نوشته حسن قربانی، " نویسندگی برای مطبوعات و رسانه های الکترونیک" نوشته برندن هنسی و ترجمه میرحسن رئیس زاده و " اصول کاربردی خبرنویسی" نوشته حجت الله عباسی اشاره کرد که مطالعه این بسته به علاقمندان و دوستداران خبرنگاری پیشنهاد می شود.

اصول خبرنویسی

با توجه به اهیمت اخبار و اطلاع رسانی و پیدایش رسانه های الکترونیکی و رقابت بین رسانه های خبری، بی توجهی و کوچکترین غفلت هر رسانه در زمینه خبررسانی به حذف آن از عرصه اطلاع رسانی و یا کم اثر بودن آن منتهی می شود؛ بنابراین آموزش و تربیت خبرنگاران با ذوق، جسور و متعهد کاری است که رسانه های در عرصه رقابت به انجام آن می پردازند.

اعتماد مخاطبان به رسانه ها و اعتبار آنها از دغدغه های مهم و سرمایه اصلی دست اندرکاران هر رسانه است و دست اندرکاران رسانه ها، از جمله خبرنگاران زمانی موفق به کسب این سرمایه می شوند که آموزش و تخصص لازم را برای تولید اخبار و انتشار آن فراگیرند. بنابراین خبرنگاران برای جلب اعتماد مخاطبان باید با بهره گیری از دانش و هنر این رشته و فراگیری اصول نگارش خبر، خبرهای مورد نیاز مخاطبان را با رعایت اصول صحت، جذابیت و جامعیت در کمترین زمان ممکن انتشار دهند.

 این اثر در شش بخش با عناوین آموزش، شرط حضور موثر خبرنگاران و ادامه بقای رسانه ها، شناخت تحریریه های خبری و روند انتشار خبر، مراحل سه گانه تهیه و انتشار خبر، لید خبر، اصول اساسی نگارش متن خبر و تیتر، خلاصه خبر و عناوین تدوین شده است.

در بخش نخست مولف ضمن تشریح اهیمت آموزش خبرنگاران، ویژگی هایی چون ذوق و استعداد برای کار روزنامه نگاری، توجه به واقعیت ها و ساده نویسی، ارتباط مستمر با مردم و مسئولان، داشتن حس مسئولیت اجتماعی و روحیه جسارت و خطرپذیری، تعصب کاری، احترام به ادیان و فرهنگ مردم و رعایت عفت عمومی را برای خبرنگاران ضرروری می داند.

در بخش بعدی مولف با توجه به اهمیت شناخت روند تولید و انتشار اخبار در رسانه های الکترونیکی و مکتوب به چگونگی کسب خبر و منابع خبری رادیو و تلویزیون پرداخته است. همچنین در این بخش قسمت های مختلف تولید و پخش اخبار رادیو و تلویزیون و همچنین مطبوعات از سوی مولف معرفی می شوند تا خبرنگاران با شناخت تحریریه های مختلف، خبرهای مورد نیاز بخش های مختلف خبری را تولید کنند.

بخش سوم این کتاب به مراحل "سه گانه تهیه و انتشار خبر" اختصاص دارد. در فصل ششم از این بخش تحت عنوان " شناخت خبر" ضمن اشاره به تعاریف مختلف خبر و نقد آنها تعریفی جامع از خبر ارائه می شود. فصل هفتم تحت عنوان " جمع آوری اطلاعات" به عناصر خبر می پردازد . با توجه به این که شناخت عناصر خبر نیز همچون آگاهی از ارزش های خبری به خبرنگاران در تولید و تنظیم بهتر خبر کمک می کند، در این فصل ضمن تعریف هر یک از این عناصر مثال هایی نیز آورده می شود.
 
در بخش چهارم نیز که به بحث لید اختصاص دارد؛ ضمن بیان تعریف و اهمیت لید و فرق آن با مقدمه و تیتر، انواع لید از نظر محتوا، عناصر و موضوع همراه با مثال معرفی می شود. در بخش پنجم نویسنده به متن، سابقه و منبع خبر و معرفی افراد و چگونگی کاربردصفت در خبر توجه می کند و در بخش ششم با توجه به اهیمت تیتر، خلاصه خبر و عناوین در خبرهای مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی، ابعاد، انواع و قواعد نگارش آنها را بررسی می کند.

چاپ یازدهم این اثر در 180 صفحه، دو هزار نسخه شمارگان و با قیمت 70000 ریال توسط انتشارات سروش به بازار نشر عرضه شد.
 
شگردهای خبرنویسی

نویسنده این اثر واکنش های مختلف افراد به یک خبر واحد منتشر شده در رسانه های مختلف را بررسی کرده است. خبر نویسی مفهومی پیچیده و پنهان در عناصر کلاسیک خبرنویسی است که شناسایی و درک آن نیازمند تجربه و آگاهی است. در دنیای امروز نویسندگان خبر در شرایط عملیات روانی از این مفهوم پیچیده به گونه ای استفاده می کنند که بتوانند بدون آنکه مخاطب از نیت واقعی آنان آگاه شود بر ذهن او تاثیر بگذارند.

همین مفهوم پیچیده در ظاهر به شکل یک خبر عادی جلوه می کند، اما از درون خود مفاهیمی را به ذهن مخاطب منتقل می کند که موجب می شود او نسبت به آنچه نویسنده می خواهد، واکنش مثبت نشان دهد.  امروزه تعداد زیادی تکنیک و شیوه خبرنویسی مورد استفاده رسانه های ارتباطی است که مخاطبان را در دام شیوه های جذب مخاطب وسایل ارتباط جمعی گرفتار می کند. 
 
این اثر بررسی تکنیک های مختلف خبرنویسی است و تعداد زیادی از شگردهای خبرنویسی که جنبه عمومی تر و کاربردی تر دارند، معرفی می کند و معایب و محاسن آن ها مورد نقد قرار می دهد.

 نویسنده کتاب حاضر چگونگی نگارش، دسته بندی و چینش اطلاعات، شیوه های انتشار اخبار و عوامل موثر در واکنش افراد نسبت به خبری خاص را معرفی می کند.
  
در این کتاب شگردهایی خواهید یافت درباره این موضوعات و با هدف ایجاد این احساسات در خواننده: پنهان‌سازی منبع خبر، برجسته‌سازی، خبرهای مقایسه ای، خبرهای تحلیلی، انتشار تکذیبیه ها، ایجاد شک، یادآوری هدفمند، برانگیختن عواطف، تکرار و تأیید در خبر، محک زدن، سکوت، انحراف، کنایه در خبر، تحریف در خبر، کلی‌بافی، اغراق، خبر مشکوک، خبر دروغین، تظاهر به بی‌طرفی در پخش خبر، ایجاد دشمن فرضی، جاسازی اطلاعات شخصی در خبر واقعی، اهانت، افترا، زهرگیری و زهرافزایی، شهدگیری و شهدافزایی، آگهی ها، اعتمادسازی، حذف بخشی از خبر برای ایجاد شایعه، و بسیاری نکات و شگردهای مثبت و منفی دیگر که با شناخت آنها گلوگاه های خبرنویسی را می‌توان شناخت.   
این اثر در 275 صفحه، یک هزار و پانصد نسخه شمارگان و با قیمت 90000 ریال در اختیار علاقمندان خبرنگار و دانشجویان ارتباطات و خبرنگاری قرار گرفته است.
 
نویسندگی برای مطبوعات و رسانه های الکترونیک

این کتاب درباره فوت ‌و ‌فن­های نویسندگی برای مطبوعات و رسانه ­های الکترونیک است و از آن حیث ممتاز است که، اگر کتاب ­های دیگری هم هستند که بر جنبه­ هایی از نگارش مقاله و گزارش و خبر و تفسیر و مصاحبه و مانند آن تأکید کرده ­اند، اما این کتاب همه چیز را در بر می­گیرد؛ از گردآوری داده­ها و منابع مصاحبه تا ساخت­بندی و نگارش.

کتاب نویسندگی برای مطبوعات و رسانه های الکترونیک برای مدرسان حوزه روزنامه­نگاری و مطالعات رسانه­ ها و دانشجویان این رشته منبع ارزشمندی است و به کار همة مطبوعاتی ­هایی که دوست دارند مهارتشان را بیفزایند و بازار تازه ای برای اطلاع­رسانی و روزنامه­نگاری آزاد ایجاد کنند، می­آید.

کلیات، سازماندهی، از ایده تا چاپ، جهان ایده ها، بررسی بازار مطبوعات، سوژه ها و نحوه پرداخت آنها، سفارش مقاله و وظیفه سردبیری، شیوه های مطلع شدن، پژوهشگری و نویسندگی اینترنتی، بهترین نظم و ترتیب،گسترش و پرورش اسلوب نگارشی،سبک و سیاق مناسب و مصورسازی موثر سرفصل های بخش اول کتاب با عنوان تمرین مهارت ها هستند و تبلیغ نویسی، مقاله های مصاحبه گونه و شرح حال های کوتاه، ستون نویسی، نقد نویسی، متخصصان، فروش در خارج از کشور،قانون و اخلاقیات نیز سرفصل های بخش دوم این کتاب با عنوان افق های دیدتان را وسیع تر کنید است .

در این کتاب همچنین دو ضمیمه کمیسیون شکایت مطبوعاتی و ضوابط حرفه ای اتحادیه خبرنگاران نیز آمده است.
 
چاپ دوم این اثر مطبوعاتی نیز در ۵۲۰ صفحه و با قیمت ۱۵۰۰۰۰ ریال از سوی انتشارات سروش در اختیار دوستداران و فعالان رسانه، خبرنگاری و نویسندگان مطبوعات و فضای مجازی قرار گرفته است.
 
اصول کاربردی خبرنگاری

این کتاب از مهمترین کتاب های کاربردی خبرنگاری است که علاوه بر اینکه می تواند به عنوان یک درس برای دانشجویان علوم ارتباطات تدریس شود، در عین حال برای تمام کسانی که در تهیه، تدوین و انتشار خبر فعالیت دارند، مفید است.

مفاهیم خبری به کار رفته در کتاب، بیانگر مراحل فرایند تولید و پخش خبر رادیو و تلویزیون است و یکپارچه هدف واحدی را تعقیب می کنند. از ویژگی های دیگر این تالیف، بیان راهکارهای کاربردی است؛ یعنی بیان شیوه ها و روش هایی که کاربرد دارند و در عمل نیز تجربه شده اند.

کتاب از شش فصل تشکیل شده و مولف فصل هایی از آن را برای خبرنگاران تدریس کرده است.

در فصل اول کتاب، شناخت و نگارش خبر رادیو و تلویزیون، در فصل دوم اصول کابردی خبرنگاری رادیو و تلویزیون و در فصل سوم اصول کاربردی خبررسانی و پخش خبر بیان شده است که این سه فصل نیمی از کتاب را تشکیل می دهند.

در فصل چهارم مهندسی خبر یا مراحل تعیین موضوع، ساختار و محتوای خبر و گردش کار خبر و در فصل پنجم سازمان های خبری مشهور ایران و جهان بیان شده است. فصل ششم کتاب نیز به بیان مفاهیم و اصطلاحاتی که بیشتر در خبر رادیو و تلویزیون مرسوم است، اختصاص یافته است.

چاپ چهارم این اثر در 212 صفحه و با قیمت 50000 ریال از سوی انتشارات سروش روانه بازار نشر شده است.

انتشارات سروش همچنین کتاب های ارزشمند دیگری در حوزه ارتباطات  دارد که از آن جمله می توان به " ارتباط شناسی" ، " ارتباطات و آگاهی" ، " ارتباط کلامی" ، " ایران در چهار کهکشان ارتباطی" ، " بازاندیشی درباره رسانه، دین و فرهنگ" ، " تحقیق در رسانه های جمعی" ، " جامعه شناسی روزنامه نگاری" ، " رسانه در حرکت" ، " رسانه ها و مدرنیته" ، " طبقه بندی مفاهیم در ارتباطات" ، " مدیریت رسانه های الکترونیکی" ، " یک جهان و چندین صدا" ، " ژورنالیسم تلویزیونی" ، " ژورنالیسم( مفاهیم کاربردی و نظری)" ، " قانون مطبوعات" ، " فن برنامه سازی تلویزیونی" ، " واژه نامه ارتباطات"، " مصاحبه رادیویی" و ده ها عنوان کتاب دیگر اشاره کرد که مطالعه هریک از آنها می تواند برای علاقمندان به حوزه خبرنگاری و رسانه بسیار سودمند باشد.

علاقمندان برای تهیه این کتاب ها به صورت تک جلدی و کلی می توانند به فروشگاه شهید مطهری انتشارات سروش به نشانی: خیابان استاد مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش مراجعه یا با تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.

همچنین مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ ( ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir   امکان پذیر است.


انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر