گفتگوی صمیمی با روح الله بهمنی و سعيد پاشازاده؛

ماجرای سروده شدن نوحه "سفره دار كرمی"/ پاشازاده چگونه شاعر اهل بيت(ع) شد؟

به مناسبت فرار رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و 72 تن از یاران باوفای ایشان گفتگویی داشتیم با روح الله بهمنی مداح اهل بیت(ع) و سعید پاشازاده شاعر اشعار آئینی که در ادامه خواهید خواند.

به گزارش خبرنگار معارف باشگاه خبرنگاران، به مناسبت فرار رسیدن ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین(ع) و 72 تن از یاران باوفای ایشان گفتگویی داشتیم با روح الله بهمنی مداح اهل بیت(ع) و سعید پاشازاده شاعر اشعار آئینی که در ادامه خواهید خواند. خوش آمدید در شروع گفتگو، برای دوستداران شما شاید جالب باشد که بدانند شما چطور به سمت مداحی کشیده شدید، می‌دانیم که شما با شنیدن نوارهای حاج صادق آهنگران خیلی به این وادی علاقه مند شدید؟

روح اله بهمنی: بسم الله الرحمن الرحیم، عرض تسلیت دارم به مناسب فرا رسیدن ایام عزای سید و سالار شهیدان. خدمت شما عرض شود که شروع مداحی بنده ابتدا با قرآن بود، بنده قاری قرآن بودم. ولی کم کم با گوش دادن به نوار کاست های  مداحی به مداحی علاقه مند شدم البته در این موضوع تأثیر یکی از دوستان پدر بنده که از مداحان بودند و شهید شدند،نیز مشهود بود و مارو به این سمت علاقه مند کرد و به خادمی اهل بیت (ع) مفتخر شدیم.

 چند سال از این ماجرا گذشته است؟

روح اله بهمنی: حدود پانزده، شانزده سال پیش بود که برای اولین بار وارد این عرصه شدم.


شما از جمله مداحانی هستید که در واقع مراسم شما بسیار پرشور برگزار می شود و جوانان زیادی استقبال می کنند. دلیل این استقبال را چه می دانید؟ چه مسیری را پیش گرفتید و یا چه ویژگی هایی کار شما دارد که با این استقبال روبرو شد؟روح اله بهمنی: این مسئله البته که لطف اهل بیت و نظر خاصه اهل بیت(ع) است اگر استقبالی از جلسات با حضور بنده می شود، مهمترین شاخصه فکر کنم این باشد که ما سعی می کنیم اشعار، ملودی ها، سبک ها و در کل مطالبی را به مستمعین ارائه دهیم به ذائقه ایشان خوش بنشیند و بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. یعنی اگر ذکر مصیبتی، نوحه ای، شعری خوانده شود سعی می کنیم طوری باشد که باب طبع مستمعین باشد و در این مسیری که در پیش داریم از یک سری حاشیه ها دوری کنیم و در کل به سلایق مختلف مستمعین احترام میگذاریم. به همین دلیل همیشه روی مداحی ها کار و فکر می کنیم و گاهاً یک سبکی که خوانده می شود ماه ها روی آن کار می کنیم و الحمدالله مورد استقبال مردم هم قرار می گیرد.