در نشست خبری مطرح شد

شهرداد روحانی: قصد اهانت به «یانی» را نداشتم/حمید اسفندیاری:اجاره سالن وزارت کشور شبی 70 میلیون هزینه دارد

شهرداد روحانی در نشست خبری کنسرت خود گفت:«یانی» نت نویسی و نت خوانی بلد نیست و این را در همه‌ی مصاحبه‌هایش گفته. من یادم نمی‌آید از کلمه‌ی بی سواد استفاده کرده باشم، معمولا برای اینکه خودم را بالا ببرم، کسی را پایین نمی‌آورم.

به گزارش خبرنگار موسیقی باشگاه خبرنگاران؛ صبح امروز نشست خبری کنسرت بزرگ شهرداد روحانی به همراهی نوازندگان ارکستر سمفونیک با حضور وی در تالار وحدت برگزار شد.
 
شهرداد روحانی آهنگسار و رهبر ارکستر در ابتدا نشست خبری کنسرت خود گفت: کنسرت ما پنج شنبه و جمعه ( 2 و 3 بهمن ماه ) در تالار وزارت کشور برگزار می‌شود. قسمت اول تمام قطعات ساخته‌ شده‌ام را شامل می‌شود و برای ارکستر زهی نوشته شده و قسمت دوم موسیقی فیلم از آهنگسازان بزرگ چون جان بری، جان ویلیامز، مکس اشتاینر، انیوموریکونه، اجرا می‌شود و من در این برنامه با ارکستر سمفونیک و نوازندگان حرفه‌ای برنامه‌های بسیاری را در نظر گرفتیم به همین جهت تمرین ما هم از روز شنبه‌ آغاز می‌شود.
 
وی در خصوص استفاده از نام ارکستر سمفونیک تهران در پوستر خود عنوان کرد: در زمان طراحی پوستر من ایران نبودم و وقتی پوستر را دیدم، برای بنده هم سوال پیش آمد که چطور ارکستری که دو سال فعالیت نداشته، نامش در کنسرت من درج شده است. اجرای ما با ارکستر سمفونیک تهران نیست، به دلیل محدودیت تعداد نوازندگان حرفه‌ای قسمت اول و دوم مجبور بودیم از این نوازندگان استفاده کنیم ولی این ارکستر سمفونیک صد درصد ارکستر سمفونیک تهران نیست. ارکستر سمفونیک تهران دنبال کارهای خود است و امیدوارم فعالیت‌های خود را به زودی آغاز کند ولی برنامه‌ی من ربطی به این ارکستر ندارد.
 
وی ادامه داد: نوع کار من چون به ارکستر بزرگ احتیاج دارد، محمدرضا صفی مدیر ارکستر تلاش کرد نوازندگان حرفه‌ای را دور هم جمع کند. ما تا آنجایی که امکان داشت از بهترین افراد استفاده کردیم و راجع به ارکستر سمفونیک تهران چون خیلی در جریان نیستم،‌ نمی‌توانم نظر بدهم. ما همه ناراحت هستیم که ارکستر سمفونیک تهران فعالیت ندارد ولی جای خوشحالی دارد که ارکستر‌های دیگر در حال فعالیت هستند.
 

روحانی افزود: برای هر کنسرت از لحاظ حرفه‌ای چهار تمرین بیشتر لازم نیست و یک تمرین هم در سالن انجام می‌شود،‌ من هم اجرای تهران را همین گونه برنامه ریزی کردم و مطمئنم این 4 تمرین کافی است چراکه نوازنده‌های ما حرفه‌ای هستند، حیف که تعداد این نوازنده‌ها کم است ولی با این تعداد هم نوازنده‌ها بهترین اجرا را می‌رویم.
 
وی درباره‌ی قطعات اجرایی در کنسرت خود گفت: قطعه‌هایی از انیوموریکونه (می‌شن)، مکس اشتاینر (برباد رفته)، جان بری (با گرگ‌ها می‌رقصند)، موریس ژار (محمدرسول الله)، جان ویلیامز، و برخی دیگر از قطعه‌های به یاد ماندنی موسقی فیلم از دهه 50 تا کنون را اجرا می‌کنیم.

وی درباره‌ی حواشی پیش آمده درباره‌ی حضور «یانی» گفت: خود یانی نت نویسی و نت خوانی بلد نیست و این را در همه‌ی مصاحبه‌هایش گفته. من یادم نمی‌آید از کلمه‌ی بی سواد استفاده کرده باشم، معمولا برای اینکه خودم را بالا ببرم، کسی را پایین نمی‌آورم.

روحانی تصریح کرد: یانی ذوق آهنگسازی دارد و نوشتن قطعاتی در ژانر خود بسیار گل می‌کند. اینکه موسیقی یک علم است، شکی در آن نیست، علم به این معنا که شما یک مدرک دکتری یا لیسانس آکادمیک داشته باشید نیست، مدرک برای خلاقیت خیلی موثر است، کسانی مثل یانی که خیلی شناخته شده هستند، صرفا به خاطر تحصیلات بالایشان نیست، کسی که نت خوانی بلد نیست، تنظیم برای ارکستر نمی‌تواند انجام دهد و اینجا است که علم به کار می‌آید. نوشتن ملودی یک ذوق خاص می‌خواهد و من کلماتی چون بی سواد را هیچوقت استفاده نمی‌کنم و قصد اهانت نداشتم و اصولا این گونه حرفه نمی‌زنم.
 
وی درباره‌ی اجرای خود در تهران گفت: بخش اول فقط ارکستر زهی است که برای اولین بار در ایران اجرا می‌شود. دو قطعه هم از باخ اجرا می‌کنیم که ملودی از پیانو است. «لئوپولد استوکوفسکی» رهبر ارکستر است که اگر شما فیلم فانتازیا ساخته دیزنی را ببینید، وی در آن رهبر ارکستر بود. وی آثار باخ را ارکستراسیون می‌کرد. ما یکی از این قطعات را انتخاب کردیم و در بخش اول یک قطعه هم برنا هرمن اجرا می‌کنیم که برای فیلم «سایکو» آلفرد هیچکاک است.

روحانی درباره‌ی رهبری ارکستر سمفونیک تهران گفت:‌ تنها شرطی که هر رهبر ارکستر دارد، این است که یک تعداد نوازند‌ه‌ی ارکستر داشته باشد و قرارداد‌ها و کارهای اداری آن فراهم باشد. برای ارکستر سمفونیک باید شرایطی فراهم شود تا یک نوازنده در هفته 5 روز تمرین کند. جاهای دیگر هم که به عنوان رهبر مهمان می‌روم، همین شرایط فراهم است.

وی درباره‌ی سبک آثارش گفت: من اصولا دو نوع کار در نوشته‌هایم است ولی سعی‌ام همیشه در این است که شنوندگان را با یک نوع موسیقی بی کلام‌ آشنا کنم که تا به حال نشنیده‌اند. بعضی از کارهایم چون «از راه» را سعی کردم برای مخاطب عام بسازم ولی یکسری کار دیگر هم دارم که شخصا علاقه‌ام به آن گونه موسیقی است و برای افرادی که علم موسیقی دارند و شنوندگان حرفه‌ای موسیقی‌ است. قطعاتی که در کنسرت تهران اجرا می‌کنیم، از نوع دوم‌اند.

وی تصریح کرد: من خیلی موافق نیستم که ذهنیت نوازنده‌ها خیلی دور از موسیقی است. ارکستر‌های درجه یک دنیا چون وین، برلین و لندن همیشه در چند برنامه‌ موسیقی فیلم اجرا می‌کنند. علتش این است که موسیقی فیلم در وهله‌ی اول یک چیزی به نوازندگان یاد می‌دهد. از لحاظ تکنیکی احتیاج به تکنیک بالایی دارد که من این را در بعضی از نوازندگان ایرانی می‌بینم. البته طبیعتا آروزی هر رهبر ارکستری است که تعداد تمرین‌هایش بیشتر باشد. هنر این کار در این است که در بد و سخت ترین شرایط اجرا شود. حضور بعضی از نوازندگان ارکستر سمفونیک در این اجرا قدم خوبی است.

روحانی در ادامه عنوان کرد: به نظر من یک موزیسین باید با نوع‌های موسیقی آشنا شود و اجرا کند تا توانایی نوازندگی‌اش بالا رود.

روحانی در ادامه نشست گفت: یک قطعه از موسیقی‌های آهنگساز فقید، موریس ژان داریم که آن هم موسیقی فیلم محمد رسول الله است از جان بری قطعه‌ی معروف «با گرگ‌ها می‌رقصند» داریم. تمرین اول ما هم روز شنبه با نوازندگان زهی است و ارکستر کامل ما از یکشنبه تمرین می‌کند.

روحانی درباره‌ی وضعیت سالن در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه امکانات سالن در تهران زیاد نداریم و سالن وزارت کشور تنها سالنی خالی در این زمان خالی است اما امیدواریم که با تدارکاتی که آن‌جا دیده‌اند، بتوانیم صدای خوبی را دریافت کنیم. من تا به حال در دو سالن تالار وحدت و برج میلاد اجرا داشتم که سالن‌های مناسبی است. امیدوارم این امکانات در سالن وزارت کشور هم فراهم شود.

حمید اسفندیاری مدیر انتشارات آوای باربد که آثار شهرداد روحانی را در ایران منتشر می‌کند، در بخشی از این نشست به پرداخت دستمزد نوازندگان ارکستر اشاره کرد و گفت: با اینکه برگزار کننده این کنسرت موسسه آوای مهربانی است، اما به دلیل حضور من در بخش اجرایی، ضمانت پرداخت دستمزد تمام نوازندگان ارکستر را بر عهده می‌گیرم.

وی درباره قیمت بلیت‌های این کنسرت اظهار کرد: قیمت بلیت‌های این کنسرت از 35 هزار تومان آغاز و تا 150 هزار تومان بالا می‌رود.

مدیر موسسه آوای مهربانی درباره قیمت اجاره سالن وزارت کشور برای هر شب گفت: ما شبی 40 میلیون تومان بابت اجاره سالن پرداخت می‌کنیم. البته برای اجاره امکانات دیگر سالن هم باید جداگانه پول بدهیم. برای مثال هر شب استفاده از مانیتورهای سالن 8 میلیون تومان هزینه دارد. در مجموع هزینه هر شب اجاره سالن وزارت کشور برای ما در حدود 70 میلیون تومان خرج دارد.

محمدرضا صفی مدیر ارکستر گفت: چیدمان ارکستر ما نسبت به آخرین اجرای شهرداد روحانی در ایران تفاوت کرده است. این بار مایستر ارکستر ما ارسلان کامکار است.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۲ ۲۱ تير ۱۳۹۶
خخخخخخخخخ
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر