کد خبر: ۵۱۴۴۷۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۳
گزارش از مراسم افتتاحیه‌ی شبکه افق؛

ساعت 5 عصر جمعه هشتم اسفند، شبکه افق با آغاز پخش برنامه زنده ویژه روز افتتاح، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. حضور مستندسازان «افق» در برنامه افتتاحیه

به گزارش خبرنگار رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران؛ ساعت 5 عصر جمعه هشتم اسفند، شبکه افق با آغاز پخش برنامه زنده ویژه روز افتتاح، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.
 
گفتگو با دکتر محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی بخشی از این برنامه است.
 
گفتنی است؛ شبکه افق از سوم خردادماه امسال پخش آزمایشی خود را در تهران آغاز و از سوم دی نیز به صورت سراسری شروع به پخش کرد ضمن اینکه امروز هم به صورت رسمی، فعالیت این شبکه شروع شد.
 
هم اکنون برنامه افتتاحیه شبکه افق با اجرای نادر طالب زاده پخش در حال پخش است.
 
بنابراین گزارش مراسم افتتاحیه‌ی شبکه افق با نمایش تصاویری از رشادت های ایرانیان، شهدای دیروز و امروز و جانبازان 8 سال دفاع مقدس شروع شد؛ به دنبال این تصاویر سرود ملی جمهوری اسلامی در این شبکه طنین انداز شد  و پس از قرائت قرآن کریم صحبت های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری پیرامون رادیو و تلویزیون به نمایش در آمد.

بنابراین گزارش پس از نمایش تصاویر و صحبت هایی از شهید مرتضی آوینی، بهروز افخمی، وحید چاووش، مرتضی شعبانی، کیومرث پوراحمد و امید روحانی در مورد این شهید و آرمان هایش صحبت کردند.

پس از نمایش تصاویری از پشت صحنه‌ی فعالیت های عوامل شبکه افق نادر طالب زاده مجری این برنامه پس از سلام و ابراز خوشحالی گفت: افتتاح شبکه ی افق آرزوی دیرینه‌ی شهید آوینی و امثال وی بود که پس از 23 سال به حقیقت پیوست.

وی افزود: این شبکه 4 سال است که فعالیت می کند و شما در این چند ماه اخیر تولیداتش را می بینید. هدف این شبکه نمایش جنبه های بین المللی انقلاب است. نام این شبکه را می توان گفتمان انقلاب نامید. مخاطبان افق عام هستند و برنامه های ویژه ای برای همه‌ی سنین دارد امروز هم من میهمانان ویژه ای دارم که در ادامه خواهید دید.

طالب‌زاده عنوان کرد: موسیقی از زمان ورود امام(ره) در فرودگاه و بهشت زهرا(س) نقش مهمی در انقلاب داشت.

گروه سرود «رهپویان ولایت» نیز دقایقی پیش سرود «ایران» را اجرا کردند و همچنین قطعه «مرگ بر آمریکا» با صدای حامد زمانی پخش شد.

در ادامه، آهنگ «قصه ادامه دارد» ساخته سید حمزه موسوی با حضور حاج اکبر شریعت، خواننده نوای مشهور «کربلا داریم می آییم» پخش شد.
 
این گزارش می‌افزاید؛ در ادامه و پس از صحبت های نادر طالب زاده با سه نفر از آهنگسازان و خوانندگان جوان کشورمان که در استودیو حضور دارند، آهنگ «قصه ادامه دارد» ساخته سید حمزه موسوی با حضور حاج اکبر شریعت، خواننده نوای مشهور «کربلا داریم می آییم» پخش شد.

بنابراین گزارش موسوی در این گفتگو اظهار داشت: قرار است کار های بعدی را به ترتیب با آقایان گلریز، آهنگران و کویتی پور بسازیم من تنها خواننده ی کار ها هستم ترانه و تنظیم از افراد دیگر است و از مسیری که طی می کنم راضی هستم.

علی اکبر قلیچ گفت: خیلی خوشحالم که الان اینجا هستم. امثال من که در این راه قدم گذاشته اند نیاز به راهنمایی و کمک افراد با تجربه دارند من شعری انگلیسی فارسی خوانده ام که بخش انگلیسی آن را دکتر فاطمی سروده و هومن طالبی شاعر بخش فارسی آن است و این آهنگ در ایام محرم از شبکه افق پخش شد و بعد از این صحبت ها این آهنگ پخش شد.

آهنگ «ارباب تشنه لب» که قطعه ای دو زبانه است با صدای علی اکبر قلیچ نیز پس از آن پخش شد.

*علی اکبر قلیچ: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است

قلیچ همچنین در گفت وگو با طالب زاده گفت: شبکه افق ندای فرهنگ انقلابی ملت ایران است و قطعه «ارباب تشنه لب» را هم که برای امام حسین(ع) ساخته شده کاری انقلابی می دانم زیرا عاشورا در حقیقت انقلاب خون علیه شمشیر بود.
 
وی افزود: نسل سوم ما امروز تحت تاثیر عاشورا و قیام امام حسین(ع) هستند و به واقع هر کس به این فرهنگ تاسی جوید دچار تحولی عظیم خواهد شد.

قطعه موسیقی «خاکریز اول» با صدای محسن توسلی از شبکه افق پخش شد.

*سلاح هنرمندان امروز میکروفن و اشعارشان است

محسن توسلی خواننده‌ی ارزشی نیز گفت: ما همیشه می گوییم اگر در زمان امام حسین بودیم به کمک او می رفتیم. همان طور که شهدای ما شعر بوی خوش کربلا می‌آید را زیر لب زمزمه می کردند هنرمند امروز هم با شعر و میکروفنش می توانمد حماسه بسازد من همیشه گفته ام ما همیشه آماده ی مبارزه با دشمن هستیم.

وی افزود: همه ی کار هایی که خوانده ام مصلحت و مراتبی داشته است و کار حماسه هم شعر حسین صیامی و مهدی استخر از بهترین کار هایم است

توسلی پس از پخش نماهنگ شهید گمنام این نماهنگ را به مادران شهدا تقدیم کرد و اظهار داشت: برای ساختن اولین آهنگم وام گرفتم  و هیچ کدام از کار هایم سفارشی نیست و  90 در صد پول کار هایم را خودم می دهم.

بنابراین گزارش؛ در این برنامه مصاحبه با دکتر محمد سرافراز رئیس سازمان صدا و سیما پخش شد که مشروح صحبت‌های کتر سرافراز در زیر آمده است:

*رئیس سازمان صدا و سیما: «افق» گفتمان انقلاب را در ابعاد مختلف برای مخاطب فهیم تبیین کند

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود. دکتر محمد سرافراز انقلاب اسلامی را موضوعی دانست که از 36 سال پیش تاکنون هر روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند و اظهار کرد: امروز انقلاب ملت ایران گفتمانی را در سطح بین المللی به وجود آورده که کارکردهای فراوانی دارد به همین دلیل اگر شبکه ای داشته باشیم که هدف اصلی آن سرگرم کردن مردم نباشد و با این هدف خاص، یعنی ترویج گفتمان انقلاب برنامه سازی کند کار بزرگی صورت گرفته است.
 
وی افزود: انقلاب اسلامی حرکتی ضد سلطه و استبداد بوده و گفتمان جدیدی به این وسیله در داخل جمهوری اسلامی و در سطح منطقه و جهان به وجود آورده است؛ اسلام به معنای درست کلمه و خارج از افراط و تفریط و تحریف در جمهوری اسلامی تجلی یافته است.
 
رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه امروز همه جهانیان دغدغه این را دارند که اسلام درست را بشناسند گفت: سوال اینجاست که آیات اسلامی داعشی یا انحرافی فرقه ای صحیح است یا آن نوع اسلامی که ادیان الهی را می پذیرد، با ملت های دیگر مراوده دارد و از سوی دیگر می خواهد به عنوان دینی الهی، ارتباط مردم با خدا را تنظیم کند و پیامبرش نیز رسول مهربانی و رحمت است.
 
وی ادامه داد: شبکه افق عمدتا از قالب های مستند استفاده کرده و با توجه به اینکه بیشتر به کارهای تولیدی توجه دارد امتیاز ویژه ای را هم می توان برای آن متصور بود؛ شبکه افق به اتکا کارهای دیگران یا اقدامات مشابه فعالیت خود را شروع نکرده بلکه با استفاده از ظرفیت داخلی، به تولید برنامه پرداخته و می توان گفت حرکتی جدید شروع شده ولی برای اینکه در داخل کشور بتواند راه خویش را ادامه دهد لازم است از قالب های دیگری هم استفاده کند تا جذابیت برنامه ها بیشتر شود زیرا در کنار هدفمندی در برنامه سازی، لازم است مخاطبان را هم جذب کرد.
 
دکتر سرافراز با بیان اینکه نگاه رو به جلو در شبکه پرس تی وی به نوعی دیگر باید در شبکه افق مورد استفاده قرار گیرد خاطرنشان کرد: «افق» برای مخاطب بزرگ ایرانی طراحی شده زیرا وقتی نگاه مخاطبان عمق بیشتری پیدا کند در داخل کشور باقی نمی ماند بلکه تاثیرات خود را در سطح منطقه و بین المللی هم خواهد داشت؛ گفتمان انقلاب اسلامی موضوع بسیار مهمی است به این ترتیب که حفظ انقلاب و دستاوردهای آن و آسیب شناسی های مورد نیاز در قالب های گوناگون توسط شبکه افق پیگیری شود.
 
رئیس رسانه ملی تصریح کرد: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود؛ به عنوان مثال می توان در زمینه اقتصاد مقاومتی، تمام زوایای آن را به دور از شعار دادن و بر اساس حقایق موجود، به مخاطب منتقل کند.

 

وی فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی را از دیگر موضوعاتی دانست که توسط شبکه افق می تواند وارد آنها شود و افزود: انتظار داریم شبکه افق بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی به این موضوعات بپردازد.
 
دکتر سرافراز به زمان راه اندازی شبکه افق اشاره کرد و گفت: به نظر من در دوره تعیین کننده ای قرار داریم زیرا برآیندی از مسائل بین المللی را شاهد هستیم به این ترتیب که نظام جمعی در عرصه جهانی به هم ریخته و دیگر نظامی مبتنی بر سازمان ملل و شورای امنیت را شاهد نیستیم و عملا روس ها به دنبال ایجاد هویت جدید و مستقلی از غرب هستند که تاثیرات خاص خود را در صحنه بین المللی دارد و در صحنه منطقه ای هم جمهوری اسلامی نقش برجسته و مستحکمی را یافته است.

 

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: زمانی آمریکا در عراق و افغانستان حضور یافت و سیاست بلندمدتی را دنبال می کرد تا بتواند بر منطقه تسلط یابد ولی به دلیل رفتار جمهوری اسلامی این روند شکست خورد و همچنین تروریسم در منطقه که در قالب جریان های تکفیری رواج یافته و جنگ مذهبی و داخلی را به راه انداختند هم با راهبردی که نظام اسلامی در پیش گرفت در آستانه شکست قرار گرفته است و امروز هیچ دولتی جرات ندارد از تکفیری ها حمایت کند زیرا این امر آبروی آنها را می برد و اگر هم پشتیبانی از آنها صورت می گیرد مخفیانه است و در حالیکه برخی کشورها با افتخار از تکفیری ها حمایت می کردند امروز با آبرو ریزی و در صحنه تبلیغاتی شروع به مخالفت با آنها کرده اند.
 
سرافراز عنوان داشت: تفکر شیطانی تکفیری ها نبرد میان شیطان و رحمان را دامن می زند و صحنه چنین نبردی ترسیم شده است و دولت ها باید نقش خود را در چنین صحنه ای باید مشخص کنند؛ امروز برخی دولت های منطقه مانند ترکیه دچار چالش های فراوانی شدند زیرا بیشتری حمایت نظامی و اقتصادی را از داعش و سایر گروه های تکفیری را به عمل آورده یا می آورند زیرا رویای احیای دولت عثمانی را در سر می پرورانند ولی می بینند که در ساختمان شیشه ای به سر می برند و رویایشان به حقیقت تبدیل نمی شود به همین دلیل در آینده نزدیک شاهد تحولات زیادی خواهیم بود.
 
رئیس سازمان صدا و سیما به ویژگی های شبکه افق اشاره کرد و گفت: ابزار رسانه هر روز متحول می شود و هرچند این تحول در اختیار ما نیست ولی هنر آن است که با سرعت زیادی از این فناوری ها در ابعاد مختلف و همچنین تاثیراتی که رسانه بر مخاطبان می گذارد بهره ببریم.
 
وی تصریح کرد: برای تاثیرگذاری صحیح و عمیق بر روی ابعاد وجودی مخاطبان نیازمند شناخت صحیح از رسانه و ابزارهای موجود هستیم؛ استفاده از فناوری های روز متناسب با سرعت پیشرفت در سطح جهانی اهمیت زیادی دارد و شامل ابعاد مختلفی می شود.

* افتتاح رسمی افق و نمایان شدن لوگوی نارنجی رنگ بر روی این شبکه همزمان با اذان مغرب

بنابراین گزارش در ادامه اذان مغرب به افق تهران با نوای روح الله کاظم زاده نیز از این شبکه پخش و همزمان با آن لوگوی نارنجی رنگ «افق» بر گوشه سمت راست شبکه نمایان  و اقامه نماز مغرب به امامت بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره)  پخش شد.

پیش از پخش اذان؛ طالب زاده در سخنانی گفت: هم زمان با پخش اذان رنگ لوگوی شبکه تغییر می کند و در حقیقت افتتاح رسمی این شبکه همزمان با اذان مغرب صورت می گیرد.

گفتنی است؛ پس از افتتاح رسمی شبکه افق نوشته‌ی پخش آزمایشی از زیر لوگوی این شبکه حذف شد.

نادر طالب‌زاده: سال هاست مساجد ما بلافاصله بعد از اقامه نماز جماعت بسته می شوند

بعد از آن نوبت به مصاحبه طالب زاده با متین السادات عرب زاده مجری برنامه معارفی «قرار» رسید.

عرب زاده در گفتگو با نادر طالب زاده گفت: دکور برنامه «قرار» بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه مساجد ملجأ و پناهگاهی برای مردم هستند طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: در هر قسمت از برنامه قرار، پنج نفر مهمان دعوت می شوند و طی گفتگو با آنها در می یابیم که چه افرادی و با چه شیوه ای، زندگی خود را با مسجد پیوند زده اند.

مجری برنامه قرار خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی نیز جریانی بود که مساجد در آن تبدیل به پناهگاه و مرکز اجتماعات مردمی شدند و امروز هم ثمره آن را می بینیم.

وی با اشاره به بازخوردهای برنامه معارفی قرار در میان مخاطبان گفت: با توجه به اینکه قرار برنامه ای اذان گاهی است و مخاطبان خاص خود را دارد، کسانی به آن مراجعه می کنند که می خواهند هم پیوند خود با مسجد را نشان دهند و هم مساجد آنها و برنامه هایشان از شبکه افق پخش شود.

عرب زاده تصریح کرد: پیامک 10000027 ویژه برنامه «قرار» در خدمت مخاطبان قرار دارد تا آنها مشکلات و مسائل مربوط به مساجد محلات خود را به اطلاع برنامه سازان برسانند تا به آنها نیز پرداخته شود.

در ادامه طالب زاده گفت: سال هاست مساجد ما بلافاصله بعد از اقامه نماز جماعت بسته می شوند و کسی نمی تواند در میانه روز در مساجد حضور یابد و به کارهای عبادی خود بپردازد؛ همایش ها و کنفرانس های زیادی در مورد نماز برگزار می شود ولی طی آن کسی به این موضوع نپرداخته که چرا مساجد در بیشتر اوقات شبانه روز بسته هستند و این موضوعی است که می توان به آن پرداخت.

وی ادامه داد: در بیشتر کشورهای اسلامی، مساجد در تمام طول روز باز هستند و مومنان به آنها مراجعه می کنند.

عرب زاده نیز در این زمینه عنوان داشت: این مسئله ای است که بسیاری از ما با آن رو به رو شده ایم و به مشکل برخورده ایم؛ قصد داریم به این موضوعات نیز بپردازیم البته در تحقیقات خود با مساجد روبه رو شدیم که امام جماعت آنها تمام وقت در اختیار نمازگزاران و اهالی مسجد بودند و وقتشان را وقف این کار کرده اند؛ با رویکردی مثبت درصدد هستیم چنین نگاهی را به صورت برجسته تر مطرح کنیم.

*گفتگو با عوامل مستند مشتی اسماعیل

 پس از این گفتگو طالب زاده وارد گفتگو با سه تن از عوامل مستند مشتی اسماعیل شد. زمان پور کارگردان این مستند گفت: مشتی اسماعیل پیر مرد پر تلاشی است که با وجود از دست دادن بینایی اش در دوران کودکی امید خود را از دست نداد و به تلاشش ادامه داد و ما سعی کردیم در این یک سال زندگی او را به تصویر بکشیم.

وی ادامه داد: این کار تاثیر جهانی داشت و در جشنواره های زیادی جایزه گرفت. کشورهایی مثل سوئیس، ایتالیا و روسیه کارهای آبرومند انسانی را دوست داشتند و ما از همین طریق اسلام را به آنها معرفی کردیم مثلا در روسیه خیلی از افراد حرف های عجیبی می‌زدند و می‌گفتند زندگی ما تغییر کرد در ژنو در کلیسایی فیلم پخش شد و دلیل آن امید دادن به افراد افسرده‌ی آنجا بود و بسیاری از انسان ها مشتی اسماعیل را انسانی آسمانی دانستند.

این کارگردان افزود: اسماعیل محدودیت های زیادی دارد اما همیشه شوخ طبع است. دعای پدر و مادر من، روح پاک مشتی اسماعیل و کمک افرادی چون همسرم سبب شد توجه خاص خدا بر این مستند باشد. دقیقا یادم است مادرم گریه کرد و از خدا خواست من در این کار موفق باشم.

مشتی اسماعیل نیز اظهار داشت: آن روزی که برای فیلم‌مان نیاز به برف داشتیم لوکیشن‌مان آسمان صافی داشت اما مادر زمان پور دعا کرد که برف بیاید و صبح بعد از نماز صبح که از خانه خارج شدم دیدم تا زانوهایم برف آمده است.

همسایه‌ی مشتی اسماعیل نیز که به این برنامه آمده بود اظهار داشت: همیشه به کارگردان می گفتم که ما را بیمه کن و او می گفت بیمه‌ی ما خداست.

طالب زاده نیز در پایان این گفتگو گفت: خوشحالم که در کشوری با این اعتقادات و فرهنگ غنی زندگی می‌کنم کشوری که پیرمردش در ساعت 5 صبح برای نماز بیدار می شود و برای دینش ارزش قائل است.

*معاون سیما: وظیفه اصلی «افق» کار بر روی هویت اسلامی – ایرانی است

معاون سیما رسانه ملی گفت: «افق» را شبکه ای در رابطه با سبک صحیح زندگی می دانیم و وظیفه این شبکه، کار بر روی هویت اسلامی – ایرانی نسل امروز است.

علی اصغر پور محمدی در مراسم افتتاحیه شبکه افق با اشاره به راه اندازی این شبکه اظهار کرد: ابتدا به همه دست اندرکاران شبکه افق تبریک می گویم که این شبکه افتتاح شد و از حالت آزمایشی خارج شد و امروز خوشحالیم که افق به صورت سراسری توسط همه ایرانیان قابل مشاهده است.

 

وی افزود: این مهم با همت و دستور دکتر سرافراز ریاست سازمان صدا و سیما محقق شده است.
 
معاون سیمای سازمان صدا و سیما با بیان اینکه برنامه های شبکه افق از نظر محتوا و تصویری در سطح بالایی هستند گفت: در کارهای فرهنگی لازم است هم از ابزار هنر استفاده شود و هنرمندانه کار صورت بگیرد و هم پشتوانه تحقیقاتی خوبی وجود داشته باشد که هر دو این ویژگی ها در برنامه های شبکه افق مشاهده می شود.

وی ادامه داد: سازمان صدا و سیما در حال حاضر با مشکلات مالی زیادی روبه روست و هر روز هم این مشکلات بیشتر می شوند بنابراین لازم است دولت و مجلس، فکری اساسی برای این منظور داشته باشند زیرا تلویزیون در حال حاضر بدهی هایی دارد و از سوی دیگر نمی توان طرح های فرهنگی و تلویزیونی را مانند پروژه های عمرانی نیمه تمام گذاشت و پس از مدتی ادامه آن را پی گرفت البته خوشبختانه شبکه افق از ابتدا از پشتوانه خوبی برخوردار بوده و کمتر به بحران مالی برخورده است.
 
پورمحمدی با اشاره به تعریفی که از شبکه افق در سازمان صدا و سیما وجود دارد عنوان داشت: افق در حقیقت شبکه ای فرهنگی و ترویج کننده سبک زندگی صحیح است؛ این شبکه قرار است مأموریت بازبخشی هویت اسلامی را به انجام برساند.