کد خبر: ۵۱۶۰۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۵
تبریز؛

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان هشترود گفت:سازمان میراث فرهنگی به تبع وظایف ذاتی و بر اساس برنامه ریزی‌های منظم کار صنایع دستی در رشته‌های مورد تقاضا را به افراد علاقمند در شهرستان هشترود آموزش می‌دهد.

علیرضا پاشایی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز، گفت:شهرستان هشترود قابلیت‌ها و توانمدی‌های بالایی در عرصه تولیدات صنایع دستی دارد و با توجه به اینکه اکثر افراد ساکن در هشترود روستانشین می‌باشد؛اما متاسفانه کار ساخت صنایع دستی در روستاهای هشترود از یاد رفته و به فراموشی سپرده شده است.

وی اظهار داشت:اگر رونق ساخت صنایع دستی یک بار دیگر در این منطقه رونق یابدخانواده‌ها هم از نظر اقتصادی و هم از نظر هنری به خود کفائی خواهند رسید و این امر با توجه به وجود اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی در هشترود کاری شدنی و امکان پذیر است.

پاشائی ادامه داد:تعداد رشته های صنایع دستی در هشترود محدود است و وضعیت صنایع دستی در هشترود در حد ومتوسط قرار دارد اما با افزایش تعداد رشته ها سعی بر این است که وضعیت صنایع دستی در منطقه بهبود یابد.

وی اشاره کرد:اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی برای افراد علاقمند در هشترود صدور کارت شناسایی،تکمیل پرونده جهت استفاده از بیمه هنرمندان و ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای تولیدات صنایع دستی می باشد که از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی هشترود یاد آور شد:انتظارات هنرجویان از مسئولین این است که جلوی واردات بی رویه صنایع دستی کشورهای دیگر مانند هند و چین گرفته شود تا تولیدات داخلی در بورس قرار گیرد و با بازار یابی در کشور و خارج از مملکت باعث به فروش رفتن صنایع دستی تولید داخل شوند و کار بیمه هنرجویان صنایع دستی را به طور جدی پیگیری کرده و زحمت کشان در این عرصه را با در اختیار دادن وام‌های کم بهره و معاف کردن از مالیات حمایت کنند.

وی اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی هشترود هنر گلیم بافی،ورنی بافی،سوزن دوزی و معرق کاریرا توسط اساتید مجرب در مقاطع مقدماتی و تکمیلی برای هنر جویان هشترودی آموزش داده و بعد از گرفتن آزمون و اعطای گواهینامه معتبر،آنها را وارد بازار کار می کند تا در آینده با حمایت مسئولین بازارچه دائمی صنایع دستی را در هشترود راه اندازی کند.

وی خاطر نشان کرد:با توجه به ظرفیت بالای نیروی انسانی در هشترود و تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد رشته های مختلف صنایع دستی مانندسفالگری،تراش سنگهای تزئینی و دیگر رشته ها را در شهرستان هشترود برای علاقمندان آموزش دهد و شرایط را برای فعالیت جوانان فراهم آورد.

هنرجویان هشترودی نیز ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تشکیل فراکسیون صنایع دستی در مجلس موجبات خرسندی این قشر را فراهم نمودند؛اظهار داشتند:اگر جلوی واردات بی‌رویه صنایع دستی خارجی را بگیرند وضعیت صنایع دستی کاران بهتر خواهد شد و ما با تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را در این حوزه اجرائی خواهیم کرد.

انتهای پیام/ش
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر