کد خبر: ۵۱۶۰۶۰۳
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۶:۰۴
در پی خورشیدگرفتگی 29 اسفند؛

امروز 29 اسفند، بخشی از کشور ایران شاهد خورشیدگرفتگی جزیی (کسوف) است و بنابر دستورات شرع مقدس اسلام هنگام حوادث طبیعی همچون کسوف بر افراد واجدالشرایط نماز آیات واجب می شود.

به گزارش خبرنگار معارف باشگاه خبرنگاران؛امروز 29 اسفند، بخشی از کشور ایران شاهد خورشیدگرفتگی جزیی (کسوف) است و بنابر دستورات شرع مقدس اسلام هنگام حوادث طبیعی همچون کسوف بر افراد واجدالشرایط نماز آیات واجب می شود.

کیفیت نماز آیات و احکام مربوط به آن

نماز آيات دو ركعت است و در هر ركعت پنج ركوع دارد و قبل از هر ركوع يك حمد و سوره خوانده مي شود و مي توان در هر ركعت بعد از حمد يكي از سوره هاي قرآن را پنج قسمت كرد و هر قسمت را قبل از هر يك از پنج ركوع خواند.

برخي از احكام نماز آيات عبارتند از:
1- ثبوت خورشيد گرفتگي، ماه گرفتگي يا زلزله با حسّ و مشاهده شخصي يا شهادت دو نفر عادل و يا وسائل و متخصصين رصدخانه ها و زلزله سنج در صورت اطمينان، حاصل مي شود.

2- تنها بر اهالي آن منطقه اي كه اين حوادث به وقوع مي پيوندد يا قابل رؤيت باشد، نماز آيات واجب مي شود.

3- وقت نماز كسوف و خسوف از آغاز گرفتن خورشيد و ماه است تا آغاز باز شدن و از اين رو بايد از وقتي كه خورشيد يا ماه گرفتگي آغاز مي شود شروع به نماز آيات كرد و اگر در همان وقت نماز خوانده نشود، بعداً به قصد قربت بدون نيّت أدا و قضاء آن را به جا آورد مگر در صورت كسوف و خسوف جزئي كه شخص تا باز شدن از آن اطلاع نيابد.

4- به هنگام زلزله و رعد و برق هولناك بايد بلافاصله نماز آيات خوانده شود و ترك آن معصيت بوده تا آخر عمر واجب خواهد بود و هر وقت خوانده شود به صورت اداء است.

5- با تكرار اين حوادث نماز آيات نيز تكرار بايد گردد.

برخي حكمت هاي نماز آیات
الف) توجه دادن مردم از خرافات به طرف خداوند متعال، تا بدانند كه خسوف و كسوف و هر آيت ديگر الهي ارتباطي با اژدها، مار، قهر كردن خورشيد و ... ندارد؛ بلكه اين خداوند است كه خالق و مدير افلاك است.

ب) يادآوري تاريكي، زلزله و .. قبل از قيامت.

ج) از آن جا كه بسياري از مردم در هنگام نعمت، خدا را فراموش مي كنند و تنها در گرفتاري ها به ياد خدا مي افتند؛ در حال زلزله و آيات ديگر الهي و ديدن آثار مرگ، با خواندن نماز توجه بيشتري پيدا مي كنند و به فكر توبه از گناه و جبران گذشته خود مي افتند. (1)

دو سؤال از مراجع تقلید
*سؤال: اگر خورشيد گرفتگى در شهر ما قابل رؤيت نباشد و يا در شهر ديگرى زلزله شود، نماز آيات بر ما واجب مى‏ شود؟.

 همه مراجع: امورى كه نماز آيات براى آن ها واجب است، در هر محلى كه اتفاق بيفتد، فقط مردم همان جا بايد نماز آيات بخوانند و بر مردم شهرهاى مجاور آن، واجب نيست. (2)

*سؤال: اگر زن در گرفتگى خورشيد و ماه، حائض باشد، آيا پس از پاك شدن، بايد نماز آيات را قضا كند؟.

 همه مراجع: (به جز آیات فاضل و وحيد): قضاى آن واجب نيست. (3)

آيت‌اللَّه فاضل: بنابر احتياط واجب، بايد قضا كند. (4)

آيت‌اللَّه وحيد: اگر در هنگام گرفتگى خورشيد و ماه حائض بوده، قضاى آن واجب نيست؛ ولى اگر در هنگام زلزله بوده، بايد پس از پاك شدن، آن را بدون نيت ادا و قضا به جا آورد. (5)

لازم به ذکر است خورشید گرفتگی جزیی در تهران از ساعت۱۳و۴۲ دقیقه و۲۷ ثانیه روز جمعه اسفند آغاز می شود و تا ساعت ۱۴و ۲۵ دقیقه پایان خواهد یافت. البته این زمان در شهرهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

پی نوشت:
(1)-مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم
(2). توضيح المسائل مراجع، م 1494؛ نورى، توضيح المسائل، م 1491؛ وحيد، توضيح المسائل، م 1502 و خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 713.
(3). امام، صافى، مكارم و نورى، توضيح‏المسائل مراجع، م 1506 و تبريزى و سيستانى، منهاج‏الصالحين، احكام‏الحائض، م 232 و بهجت، وسيلة النجاة، ج 1، م 283 و دفتر: خامنه‏اى.
(4). تعليقات على العروه، ج 1، احكام الحائض، الحادى عشر.
 (5). وحيد، منهاج‏الصالحين، احكام الحائض، م 232 و صلاة الآيات المبحث الثانى.
منبع:حوزه
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر