کد خبر: ۵۱۶۰۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۳

«برادران لومير» خالقين اولين فيلم تاريخ سينماي جهان، «كارگران در حال خروج از كارخانه» هستند.

به گزارش خبرنگار سينماي جهان باشگاه خبرنگاران به نقل از فيگارو، اولين فيلم تاريخ سينما، «كارگران در حال خروج از كارخانه» برادران لومير، مخترعين سينما، 120 ساله شد.

19 مارس 1895، لوئيس و آگوست لومير با قرار دادن دستگاه «سينماتوگراف» خود كه هم دوربين فيلمبرداري بود وهم وسيله اي براي نمايش فيلم در خياباني در شهر ليون فرانسه يك سري تصاوير تقريبا 40 ثانيه اي را از كارگران مرد و زن كارخانه اي كه در حال ترك محل كارشان بودند ضبط كردند. بسياري از تاريخ نگاران سينما براين باورند كه برادران لومير همان روز با اين فيلم كوتاه فرانسوي در ژانر مستند و به شكل صامت و سياه و سفيد، سينما را خلق كردند.

از طرفي مي توان گفت شهر ليون زادگاه سينماست. نام مكان فيلمبرداري اين اثر ماندگار در گذشته «سن ويكتور» بود كه از آن زمان به بعد به خيابان «اولين فيلم» تغيير داده شد.

در سال 1982 موسسه آكادميك فرانسوي مشهوري به نام «موسسه لومير» در همان مكاني كه اولين بار دستگاه فتوگراف قرار داده شد توسط نوه لوئيس لومير افتتاح گرديد.

گفتني است نمايشگاهي با عنوان «نمايشگاه لومير» قراراست از 27 مارس تا 14 ژوئن نه تنها داستان اختراع اين دو برادر را بازگو كند بلكه تمام فيلمهايشان را هم به نمايش درآورد. نمايش گنجينه آثار موسسه لومير، آرشيوهاي خصوصي، دستگاهها وآرشيوهاي خانوادگي لومير از ديگر برنامه هاي اين نمايشگاه كه با حضور شماري از موسسات سينمايي برگزار مي شود خواهند بود.انتهای پیام/
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی