کد خبر: ۵۱۷۳۷۰۱
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹
۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۹
کد خبر : ۵۱۷۳۷۰۱
گروه : سیاسی » مجلس
دهقان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» بدون هماهنگی نمایندگان منع قانونی دارد، گفت: مجلس آمادگی دارد در صورتی که در سطح نظام تصمیمات دیگری بگیرند، نسبت به اصلاح مصوبات خود اقدام کند.

حتی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی منع قانونی دارد / پذیرش پروتکل یعنی آغاز چالش‌ها
«محمد دهقان» نماینده مردم چناران و طرقبه در مورد اجرای «پروتکل الحاقی» به خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، گفت: اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» منع قانونی دارد.

وی افزود: ما در سال 84 و 89، دو مصوبه در مجلس تصویب کردیم و صراحتاً گفتیم در صورتی که پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارجاع شود، دولت موظف است همکاری داوطلبانه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به حالت تعلیق درآورد.

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با استناد به این مصوبه تا زمانی که پرونده هسته‌ای ایران در شورای امنیت باشد، دولت حق همکاری داوطلبانه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد «پروتکل الحاقی»  را ندارد.

وی افزود: همچنین بر اساس مصوبه سال 89 که با عنوان صیانت از دستاوردهای هسته‌ای کشور مطرح شد، هرگونه همکاری دولت ایران فراتر از پادمان ممنوع است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: اجابت درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قالب «پروتکل الحاقی»  برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای فراتر از پادمان ممنوع است.

وی ادامه داد: این دو مصوبه به صورت صریح و شفاف به قانون تبدیل شده و با توجه به این دو قانون، دولت حق همکاری داوطلبانه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی»  را ندارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: این دو قانون کاملاً شفاف بوده و ذره‌ای ابهام ندارد که کسی بخواهد آن را تفسیر کند.

وی افزود: احتمالاً تیم مذاکره کننده هسته‌ای از این دو قانون که در مجلس تصویب شده است، مطلع نبودند.

دهقان در ادامه گفت: اصل پذیرش «پروتکل الحاقی»  به منزله تداوم چالش‌های ایران و غرب خواهد بود.

وی ادامه داد: طرف غربی می‌خواهد وضعیت تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را رصد کند.

نماینده چناران و طرقبه گفت: اگرچه برداشته شدن تحریم‌ها و بهبود وضعیت اقتصادی برای مردم مهم است ولی قطعاً امنیت و جان مردم مهم‌تر از اقتصاد آن‌ها خواهد بود.

دهقان خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل دارد در صورتی که در سطح نظام تصمیمات دیگری  بگیرند، نسبت به اصلاح مصوبات خود اقدام کند.

«پروتکل الحاقی» چه می‌خواهد؟ / «مسئولان» چه می‌گویند؟ بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر