کد خبر: ۵۲۷۲۰۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۳:۲۵
قم؛

در قرن سیزدهم میرزا محمدتقی نوری پدر محدث نوری با نگارش ماتمکده، اثری برجسته در محافل سوگواری بر اهل بیت به وجود آورد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم: این کتاب یک مقتل و به عبارتی مصائب المعصومین با نثری شیوا و ادبی از نیمه قرن سیزدهم محسوب می‌شود و ماتمکده فقط مقتل حضرت سید الشهدا (ع) نیست، بلکه مصائب خمسه آل عبا و امام سجاد (ع) است.

ماتمکده تاکنون چاپ نشده بود و اکنون در سه نسخه خطی تصحیح شده و با مقدمه‌ای مفصل منتشر شده است که در حال حاضراز دو بخش مقدمه و متن تشکیل شده که در مقدمه سه موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. 

در قسمت دیگر مقدمه به بیان نثر نویسی دوره قاجار و سبک بازگشت ادبی پرداخته شده تا تلاقی نثر ادبی و مقتل‌نگاری در این دوره نشان داده شود.

قسمت سوم مقدمه، به شرح احوال نویسنده، آثار و... پرداخته شده است. بحث از ماتمکده و بیان برخی نکات درباره آن و نسخه‌های موجود و روش تصحیح در انتهای این قسمت قرار دارد.

متن ماتمکده از 10 انجمن تشکیل شده که انجمن‌های هفتم، هشتم و دهم هر کدام به سه بخش تقسیم شده است. ماتمکده از مصائب وفات پیامبر اعظم (ص) شروع شده و تا بازگشت اسرای اهل بیت عصمت (ع) از شام ادامه دارد.

ماتمکده توسط علیرضا اباذری و محسن شریفی دانا تصحیح شده و انتشارات سماء قلم در قم آن را چاپ و منتشر کرده است.انتهای پیام/ ا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر