کد خبر: ۵۲۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۰ - ۲۱:۵۴
معاون پژوهش وزير علوم تحقيقات و فناوري:

محمد مهدي نژاد نوري گفت:وظيفه برخورد با دانشجویانی كه اقدام به خريد پايان نامه می کنند بر عهده دانشگاه است نه وزارت علوم.

 معاون پژوهشي وزارت علوم تحقيقات و فناوري در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: اگر نگاهي به بحث چگونگي تصويب موضوعات پايان نامه ها در دانشگاه ها صورت گيردبه طوركامل بحث فروش پايان نامه ها مشخص مي‌شود.چرا كه حدود 120 هزار دانشجو تحصيلات تكميلي در كشور وجود دارد كه حدود 20 هزار نفر در مقطع دكتري هستند بنابراين نوشتن پايان نامه براي دوره دكتري تقريبا محال است مگر انكه استاد راهنما و هئيت داوران همه با هم هماهنگ شده باشند.
مهدي نژاد نوري ادامه داد: البته اگر موردي هم دراين خصوص ديده شود توسط خود دانشگاه، نه وزارت علوم برخورد مي‌شود چون وزارت علوم نقش سياستگذار را دارد و نمي‌توانند تك تك به سراغ اين مراكز برود و مجري اين امر دانشگاه البته است.


*فروش پايان نامه در مقطع دكتري و رشته هاي فني مهندسي ارشد محال است

وي درخصوص فروش پايان نامه در مقاطع كارشناسي ارشد گفت: در بخش كارشناسي ارشد حدود 300 هزار دانشجوي كارشناسي ارشد وجود دارد و امروز باوجودسايت ايران داك چنين مواردي تقريبا غير ممكن است.
وي افزود: سايت ايران داك اين امكان را فراهم آورده كه همه پايان نامه ها در همه دانشگاه ها اعم از رشته هاي فني مهندسي و علوم انساني تمام پايان نامه هاي خود را الزاما ثبت كنند.

وي افزود: البته امكان فروش پايان نامه درمقطع دكتري و در رشته هاي فني مهندسي تقريبا محال است.چرا كه موضوعات اين رشته با توجه به پيشرفت علمي هر روز تغيير و به نوعي به روز مي‌شود.

.مهدي نژاد تصريح كرد: البته در رشته هاي علوم انساني هم اين مسئله يعني فروش پايان نامه ها شايد به دليل كثرت و تنوع و يا دسترسي نداشتن اساتيد به اين سايت وجود داشته باشد.


*دو ابزار قانوني براي مقابله با فروش  پايان نامه ها تعيين شده است

مهدي نژاد نوري در ادامه به خريد پايان نامه ازسوي يك شخص در يكي از دانشگاه ها اشاره كرد و اظهارداشت: البته چنين موردي در يكي از دانشگاه ها در مقطع كارشناسي ارشد مشاهده شد كه بعد از پيگيري صحت آن به اثبات رسيد و قبولي اين دانشجو كان لم يكن شده و با استاد زيربط نيز برخورد قانوني صورت گرفت.
وي افزود: هم اكنون 2 ابزار مهم براي پايان نامه ها وجود دارد، منبع اطلاعاتي و منشور اخلاقي كه البته منشور اخلاقي در اين هفته رونمايي مي‌شود.


*فروش پايانه نامه در برخي موارد براي سوژه سازي است

معاون پژوهشي وزارت علوم تحقيقات و فناوري گفت: من به سلامت فعاليت تحقيقاتي ايران ايمان دارم چرا كه سطح سلامت در برخي از دانشگاه هاي خارجي چه در آسيا، اروپا و حتي امريكا به هيچ وجه قابل مقايسه با سطح سلامت دانشگاههاي مانيست واگر در مورد فروش پايان نامه ها فعاليتي صورت مي‌گيرد بخشي از آن به دليل سوژه سازي است تا ارزش دانشگاه هاي ايران را پايين بياورند.
وي در پاسخ به سوال خبرنگار مبني بر اينكه هم اكنون در برخي از دانشگاه ها از روي سايت ايران داك نيز كپي برداري مي‌شود اظهار داشت: در اين مورد بايد بيان شود كه اگر كپي برداري از روي اين سايت صورت گيرد و اگر استادي در اين زمينه در ميان ساير اساتيد چهره شود به دنبال ان، استاد توبيخ مي‌شود.
وي افزود: در وزارت علوم 2 آئين نامه انضباطي براي دانشجويان و آيين نامه انتظامي براي اساتيد وجود دارد كه براساس اظهارات و مدارك و درست بودن آن ،دانشجو ي آن درس محروم و قبولي آن غير ممكن مي شود و استاد نيز به مقاطع پايين تر نزول مي‌يابد/صب
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر