در جمع خبرنگاران؛

کمالوندی: امیدواریم تا 24 آذرماه موضوع PMD حل و فصل شود/ هنور هیچ سانتریفیوژی را جمع نکرده‌ایم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در اجرای برجام، دستورات رهبری انقلاب مبنای کار خواهد بود.

بنحوه بازی ایران براساس اقتدار استه گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست تخصصی بررسی و تحلیل برجام و تاثیر آن بر جایگاه ژئوپلتیک ایران که پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در دانشگاه خوارزمی تهران برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ابراز نگرانی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره شروع اقدامات ایران برای اجرای تعهدات پذیرفته شده در برجام قبل از تحقق شروط مورد نظر مقام معظم رهبری گفت: این نگرانی‌ها برای ما هم قابل توجه است.ما هم نگران هستیم و دلمان می‌سوزد، اما کار را به شکلی پیش خواهیم برد که براساس منویات رهبری انقلاب و نیز ضوابط و قوانین موجود به تعهداتمان عمل کنیم.

کمالوندی تصریح کرد: منویات و دستورات رهبری انقلاب مبنای اصلی کار ما در اجرای تعهداتمان در برجام است.

وی در پاسخ به خبرنگار دیگری در مورد اینکه اقدامات ایران در راستای ایفای تعهدات هسته‌ای اش قبل از بسته شدن موضوع PMD شروع شده، گفت: آنچه مدنظر رهبری انقلاب است، نصب‌العین ماست و ما مو به مو این موارد را اجرا خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما باید در رابطه با موضوع رآکتور اراک و نیز تبادل سوخت طبیعی قراردادهای محکم را منعقد کرده و تضمین‌های لازم را از طرف مقابل اخذ کنیم و همه این اقدامات در حال انجام است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد نحوه شروع اقدامات ایران برای ایفای تعهداتش در برجام، گفت: ما بخشی از ساز و کارها را شروع کرده‌ایم تا فرصت و زمان بیشتری را وقتی که بخواهیم عملا اقدامات را انجام دهیم، به ما خواهد داد و ما در مرحله انجام کارهای مقدماتی هستیم و هنوز هیچ سانتریفیوژی را جمع نکرده‌ایم.

کمالوندی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر امضای سند رسمی باز طراحی رآکتور اراک توسط وزیران خارجه ایران و 1+5 گفت: از مجموع 6 کشور عضو 1+5 به جز یک کشور نظر مثبتشان را در این خصوص اعلام کرده‌اند و ما در حال حاضر منتظر اعلام نظر این کشور طی امروز و فردا هستیم و به زودی امضای سند صورت خواهد گرفت.

وی افزود: در رابطه با رآکتور اراک حقیقت این است که ما خودمان توانایی بازطراحی را داریم اما برای سرعت و سهولت کار همکاری بین‌المللی را در این زمینه پذیرفتیم.

کمالوندی در پاسخ به سوال خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد سفر رئیس سازمان انرژی اتمی به ژاپن هم گفت: صالحی قرار است در یک کنفرانس بین‌المللی در رابطه با فناوری هسته‌ای در ژاپن شرکت کند و در یکی از دانشگاه‌های این کشور هم سخنرانی خواهد داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: همکاری‌های نزدیکی بین ایران و ژاپن به ویژه در مورد ایمنی هسته‌ای صورت گرفته است و ما برای ساخت نیروگاه‌های اتمی جدید که در برنامه بلندمدت خود تعریف کرده‌ایم، با کشورهای مختلف از جمله ژاپن رایزنی و همکاری خواهیم داشت، البته به این شرط که فناوری‌های جدید را وارد کشور ما کنند و در سرمایه‌گذاری‌ها مشارکت داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما در حال حاضر هم برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید در حال رایزنی با برخی کشورها هستیم.

کمالوندی در پایان و در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد نشست ایران و آژانس قبل از انتشار گزارش آمانو در مورد ارزیابی موضوع PMD گفت: این نشست یک هفته قبل از تهیه و ارائه گزارش و به احتمال زیاد در تهران برگزار خواهد شد.

وی افزود: امیدوار هستیم تا تاریخ 15 دسامبر (24آذرماه) و طی نشست مشترک ایران و آژانس موضوع PMD برای همیشه حل و فصل و پرونده مربوط به آن بسته شود.

انتهای پیام/
برچسب ها: سخنگو ، انرژی ، اتمی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار