کد خبر: ۵۶۳۱۳۸۹
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰

معاون کل سازمان توسعه تجارت گفت: در صورتی که تولید کنندگان از 300 میلیارد تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی بانک مرکزی استفاده کنند تا 6 درصد بهره به آنها کمک خواهیم کرد.

سازمان توسعه تجارت 6 درصد تسهیلات بانکی تولیدکنندگان را بر عهده گرفتبه گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد رضا مودودی معاون کل سازمان توسعه و تجارت در دهمین همایش ملی صادرات ماشین آلات با  محصولات صنایع غذایی عنوان کرد: نمی توان به صادرات نفت در کشور تکیه کرد و بهتر است در دوران پسابرجام شرایط را به گونه ای فراهم کنیم صادرات غیر نفتی جایگزین نفت گردد. بنابراین یکی از این راهبردها بحث صنایع تبدیلی است که می توان برای تقویت صادرات غیرنفتی حساب ویژه ای روی آن باز کرد. 

مودودی اذعان داشت: در بخش تدوین نقشه راه توسعه تجارت مشغول فعالیت هستیم و در حال حاضر مطالعاتی بر روی بازارها و کشورهای هدف صورت گرفته و بنگاه های تولیدی مورد نظر برای پیشبرد اهداف در حال شناسایی است.

وی با اشاره به اینکه بار صادرات غیرنفتی بر دوش شرکت های محدودی قرار دارد بیان کرد: سال 94 ، 17 هزار و 500 شرکت صادرات به کشورهای خارجی داشتند اما در مطالعه ای که صورت گرفته، مشخص شد 95 درصد این صادرات تنها بر دوش 1000 شرکت بوده که در راستای تقویت فعالیت سایر شرکتها این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا کسانی که به فنون مذاکره، حقوق بین الملل و فنون بازاریابی اشراف دارند به بازارهای صادراتی ورود پیدا کنند. 

معاون کل سازمان توسعه  و تجارت ضمن تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید برنامه مدونی داشته باشد تصریح کرد: صندوق توسعه ملی بودجه ای حدود 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای صنایع در نظر گرفته که در بخش صنعتی با بهره 16 درصد و بخش کشاورزی 14 درصد از این تسهیلات استفاده کنند. همچنین صندوق 1 میلیارد دلار تسهیلات ارزی برای تامین مواد اولیه از بازارهای خارجی با بهره 30 درصد در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی  حدود 200 میلیارد تومان به طور اختصاصی برای صنعت شیر در نظر گرفته است و این سازمان اعلام میکند در صورتی که صاحبان صنایع از تسهیلات 300 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده از سوی بانک مرکزی استفاده کنند 6 درصد سود این تسهیلات را عهده دار خواهد شد. صنعتگران در صورتی که کمبود کانتینرهای یخچال دار با خرید این محصول از محل تسهیلات بانکی تامین کنند 6 درصد بهره آن را سازمان بر عهده خواهد گرفت. 

وی در پایان با اشاره به اینکه در بحث صادرات کشور جوانی هستیم عنوان کرد: بخش خصوصی باید برای بیان مشکلات و ارائه طرح های تشویقی و تقویتی صادرات به بخش دولتی کمک کند. 

انتهای پیام /

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر