کد خبر: ۵۶۴۱۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۰

"درهای بهشت دراين ماه گشوده است، از پروردگار خود بخواهيد كه آنها را بر روی شما نبندد و درهای جهنم دراين ماه بسته است، از خدا بخواهيد كه آنها را بر روی شما نگشايد. "

بهترین اعمال در ماه رمضان از نظر پیامبر اکرم (ص)
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، رسول گرامی اسلام(ص) در آخرین روزهای ماه شعبان با ایراد خطبه ای نورانی که به خطبه شعبانیه معروف است، وظایف روزه‌داران را در ماه مبارك رمضان مشخص كردند. در این خطبه حضرت به بیان فضایل و اهمیت این ماه شریف و بایدها و نبایدهای آن پرداختند و منشور اخلاقی این ماه را تبیین فرمودند.

***

ای مردم!

ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به سوی شما روكرده است. ماهی كه نزد خدا، بهترین ماه‌هاست و روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شبها و ساعت‌هایش بهترین ساعت‌هاست؛ ماهی كه در آن شما را به مهمانی خدا دعوت كرده‌اند و شما در آن از اهل كرامت خدا شده‌اید.

نفس‌های شما در آن ثواب تسبیح و ذكر خدا دارد و خواب شما ثواب عبادت. اعمال شما در آن پذیرفته است و دعاهای شما مستجاب؛ پس از پروردگار خویش با نیت‌های راستین و دل‌های پاك، بخواهید كه توفیق روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنایت فرماید. شقی و بدبخت، كسی است كه در این ماه بزرگ، از آمرزش خدا بی بهره باشد.

دراین ماه با گرسنگی و تشنگی‌تان، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به یاد آورید. به فقیران و درماندگان كمك و تصدق كنید. به پیران و كهنسالان احترام و ارج بنهید. به كودكانتان ملاطفت و مهربانی كنید. با خویشاوندان ارتباط داشته باشید. زبان خود را از گفتار ناشایست نگاه دارید. دیدگان خود را از دیدن ناروا و حرام بپوشانید و گوش‌های خود را از شنیدن آنچه نادرست است، بازدارید. با یتیمان مردم مهربانی كنید تا بعداز شما با یتیمان شما مهربانی كنند. از گناهان خود به سوی خدا توبه و بازگشت كنید. در اوقات نماز، دستهای خود را به دعا بردارید، زیرا كه وقت نماز، بهترین ساعتهاست و در این اوقات، حق تعالی با رحمت، به بندگانش می‌نگرد و اگر با او مناجات كنند، پاسخشان دهد و چنانچه او را ندا كنند لبیكشان گوید و اگر از او بخواهند عطا كند و چون او را بخوانند مستجابشان گرداند.

 
 ای مردم!

جان هایتان در گرو اعمال شماست، پس با طلب آمرزش از خدا، آنها را از گرو، خارج كنید.

پشت شما از بار گناهان سنگین است، پس با طول دادن سجده‌ها، آنها را سبك گردانید و بدانید كه حق تعالی به عزت خود سوگند یاد كرده است كه نمازگزاران و سجده‌كنندگان دراین ماه را عذاب نكند و در روز قیامت آنها را از آتش دوزخ درامان دارد.

ای مردم!

هر كه از شما روزه دارمؤمنی را دراین ماه افطار دهد، نزد خدا پاداش بنده آزادكردن و آمرزش گناهان گذشته اش را خواهد داشت. برخی از اصحاب گفتند: یا رسول الله! همه ما قادر به انجام آن نیستیم. حضرت فرمود: با افطار دادن روزه‌داران، از آتش جهنم بپرهیزید، اگرچه به نصف دانه خرما و یا یك جرعه آب باشد.

ای مردم!

هر كه اخلاق خود را در این ماه نیكو كند، از صراط، آسان بگذرد، آن روز كه قدم‌ها، برآن بلغزد. هر كه دراین ماه كارهای غلامان و مستخدمان خود را سبك گرداند، خدا در قیامت حساب او را آسان كند. هر كه در این ماه از آزار رساندن به مردم خودداری كند، حق تعالی، روز قیامت، خشم خود را از او باز دارد. هر كه در این ماه یتیم بی پدری را گرامی دارد، خدا او را در قیامت عزیز گرداند. هر كه در این ماه صله رحم كند و با خویشان بپیوندد، خدا او را در قیامت به رحمت خود واصل گرداند و هركه در این ماه رابطه اش را با خویشان قطع كند، خداوند در قیامت رحمت خود را از او دریغ نماید. هر كه دراین ماه نماز مستحبی بپا دارد، خداوند او را از آتش جهنم برهاند و كسی كه نماز واجبی بجا آورد، خداوند ثواب هفتاد نماز واجب در ماه‌های دیگر را به او عطا كند. هر كه دراین ماه بسیار بر من صلوات فرستد، خداوند كفه سبك اعمال او را سنگین گرداند. كسی كه در این ماه یك آیه از قرآن تلاوت كند، ثواب كسی را دارد كه در ماه‌های دیگر قرآن را ختم كرده باشد.

ای مردم!

درهای بهشت دراین ماه گشوده است. از پروردگار خود بخواهید كه آنها را بر روی شما نبندد و درهای جهنم دراین ماه بسته است، از خدا بخواهید كه آنها را بر روی شما نگشاید. شیاطین دراین ماه در غل و زنجیرند. از خدا بخواهید كه آنها را بر شما مسلط نگرداند.

علی(ع) می فرماید: در این حال از جا برخاسته و عرض كردم، ای پیامبرخدا! برترین اعمال در این ماه چیست؟

حضرت فرمود: ای اباالحسن! برترین اعمال دراین ماه پرهیز از محرمات است.

(وسایل الشیعه –کتاب روزه ؛ بحارالانوار، ج 96، ص157)

منبع: کیهان

انتهای پیام/


کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر