"ایران با ۱۵هزار حادثه‌دیده کارگری در دنیا رکورددار است" این را ریس کانون کارگران ساختمانی می گوید ،وقتی تعداد کارگران ساختمانی را چیزی حدود یک میلیون و 400هزار نفر می داند و انجمن صنفی کارگران ساختمان را دومین تشکل صنفی بزرگ اما کم صدای کشور توصیف می کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ "ایران با ۱۵هزار حادثه‌دیده کارگری در دنیا رکورددار است" این را ریس کانون کارگران ساختمانی می گوید ،وقتی تعداد کارگران ساختمانی را چیزی حدود یک میلیون  و 400هزار نفر اعلام می کند و انجمن صنفی کارگران ساختمان را دومین تشکل صنفی بزرگ اما کم صدای کشور توصیف می کند.

امروز کارهای ساختمانی جزو کارهای سخت و زیان آور و سنگین قلمداد شده و به عنوان دومین شغل پر خطر در دنیا   تعریف شده است  اين در حاليست كه افرادی که در این حرفه مشغولند در معرض انواع خطرات و عوامل زیان آور  قرار دارند و به گفته مسولان در  کشور تا به امروز توجه کافی و لازم به مشکلات ایمنی وبهداشتی کارگران ساختمانی نشده است.

بیش از 50 درصد حوادث کارگری مربوط به کارگران ساختمانی است و در سال گذشته از مجموع 2 هزار فوت‌شده 1200 نفر مربوط به کارگران ساختمانی بودند ؛ اما هنوز کارگران ساختمانی از چتر بیمه ای فعالی برخوردار نیستند با این همه در کنار رکود بازار مسکن وکاهش آمار ساخت وسازها رقبای قدرتمندی در بازار کار این قشر زحمت کش رسوخ کرده اند که تحت عنوان اتباع خارجی با حقوق کمتر فرصتهای کار را ربوده اند .
رییس کانون کارگران ساختمانی کشور در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا  با اشاره به جمعیت کارگران ساختمانی می گوید: از یک میلیون 400 هزار نفر کارگر ساختمانی شناسایی شده ،یک میلیون و 180 هزار نفر وخانواده جامعه کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه هستند، اما هنوز بیش از 300 هزار کارگر ساختمانی مشمول بیمه نیستند.

احمد شوکت با اشاره به طرح پالایش بیمه می افزاید :با راه‌اندازی سامانه پالایش بیمه ساختمانی  امیدواریم تعداد افرادی که مشمول بیمه نیستن را شناسایی و به سازمان تامین اجتماعی معرفی کنیم، هر چند با تکلیف قانونی برای شهرداریها و ساخت مراکز شناسایی برای کارگران ساختمانی بهانه دیگری برای عدم بیمه کارگران واحراز شغلی آنها باقی نمانده است.

بیمه مسئولیت مدنی برای کارگران ساختمانی ضروری است

وی تاکید می کند:با وجود آنکه تعدادقابل توجهی از کارگران ساختمانی بیمه هستند اما کارشناسان بیمه معتقدند صرف بیمه سلامت و از کارافتادگی  کافی  نبوده وباید کارگران ساختمانی دارای کارت مهارت و بیمه مدنی باشند .

شوکت گفت :متاسفانه اغلب کارفرمايان به زعم اينکه کارکنان خود را بيمه تامين اجتماعي نموده  و هر اتفاقي براي کارکنان رخ دهد ، بيمه تامين اجتماعي کليه خسارات و غرامات وارده به فرد حادثه ديده توسط بيمه تامين اجتماعي جبران خواهد نموداز تگناهای بیمه ای مطلع نیستند و در صورت خادثه در نهایت کارگر ساختمانی حادثه دیده و خانواده وی پشتیبانی نمی شوند.

وی افزود : اين ذهنيت صحيح نبوده و بيمه تامين اجتماعي با داشتن خدمات و پوششهاي متنوع هيچ تعهدي نسبت به ديه نقص عضو يا ازکارافتادگي و نيز ديه فوت کارکنان ، در حيطه مسئوليت کارفرما تعهدي ندارد.

ریس انجمن صنفی کارگران ساختمانی  ادامه داد:ضمنا مبلغي که بابت بيمه تامين اجتماعي در شهرداري جهت صدور مجوز ساخت از کارفرما دريافت ميشود هيچ پوشش فوت يا نقص عضوي را بدنبال ندارد و لازم است کارفرمایان کارگران را بیمه مدنی کنندتا مشمول خسارتهای احتمالی کار شوند.

بر اساس بررسیهای خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا  در بیمه مسئولیت مدنی آمده است چنانچه در حين انجام کار در محل کار، در اثر حادثه خسارت بدني به کارکنان شاغل بيمه گزار وارد آيد و مسئوليت کارفرما در اين ارتباط براي بيمه گر محرز گردد خسارت وارده جبران  خواهد شد.منظور از جبران خسارت بدني، شامل پرداخت هزينه هاي پزشکي و غرامت نقص عضو و فوت مي باشد.


 خسارات بدني ناشي از سهل‌انگاري و قصور در نظارت و استفاده از وسايل بي‌حفاظ و معيوب در حين کار و ضعف اقدامات ايمني ، پوشش بيمه‌اي منحصر به آن موارد از حوادثي است که ناشي از اجراي کار در محل مورد بيمه اتفاق افتاده باشد.پوششهاي اصلي اين بيمه نامه براساس ديه نقص عضو و فوت با درج سقف تعهدات براي هر نفر و هر حادثه و در طول مدت بيمه نامه خواهد بود.

در صورتي که عمليات ساختماني شامل تخريب، خاکبرداري، گودبرداري، پي کني، و مراحل احداث بناي جديدي باشد يک فقره بيمه نامه مسئوليت عمليات ساختماني نيز در کنار بيمه نامه مسئوليت مدني کارفرما در قبال کارگران ساختماني نيز نياز خواهد بود. دراين بيمه نامه ، مسئوليت مدني بيمه گذار در برابر اشخاص ثالث بيمه مي گردد. بدين معني که چنانچه در جريان عمليات ساختماني شامل تخريب، خاکبرداري، گودبرداري، پي کني، و مراحل احداث بناي جديد، خسارات جاني و مالي به اشخاص ثالث وارد آيد بيمه گر با رعايت شرايط بيمه نامه از عهده جبران خسارت بر خواهد آمد. لازم به ذکر است که کليه صاحبکاران و عوامل اجرايي عمليات ساختماني به اين بيمه نامه نياز دارند.

کارفرما نميتواند با تهيه اين بيمه نامه مسائل ايمني را رعايت نکرده و به پوشش بيمه اي بسنده نمايد ، اين پوشش با رعايت کليه موارد ايمني وقوع حوادث ناگزير را پوشش مي دهد.پوشش هاي اصلي اين بيمه نامه علاوه بر پوشش جاني شامل پوشش مالي نيز خواهد بود.

فرصتهای شغلی کارگری که از آن افغانی ها می شود!

در کنار مشکلات بیمه ای که کارگران ساختمانی دارند حضور اتباع بیگانه به عنوان رقبای بالفعلی که فرصت های کار را در بازار رکود زده مسکن از آن خود کرده اند کارگران ساهتمانی داخلی را تهدید می کند.

به گفته شوکت ،در حال حاضر لایحه‌ای برای ساماندهی اتباع بیگانه و کاهش حوادث کار در مجلس وجود دارد که نیاز است نمایندگان با رویکردی مناسب آن را به‌تصویب برسانند.

ریس فراکسیون حزب کارگر و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا می گوید : ایجاد شرایط ایمن برای کارگران ساختمانی یک وظیفه فرادستگاهی است که شامل شهرداری ، وزارت کار و تامین اجتماعی می شود .
علیرضا محجوب می افزاید : قانون بیمه کارگران ساختمانی از معدود قوانینی است که طی 4 یا 5 سال گذشته چندین بار تغییر کرده و چندین بار به شکل طرح و لایحه به شورای نگهبان  رفت و برگشت  کرده است این در حالی است که سایر گروههای شغلی چنین وضعیتی نداشته اند. 

 نماینده تهران ری شمیرانات در مجلس  در باره طرح جدید بیمه کارگران ساختمانی که در مجلس تصویب و توسط شورای نگهبان برگشت داده شد اظهار داشت : طرح جدید در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تهیه  شده است که فعلان شورای نگهبان آن را برگشت داده و در کمیسیون دارد ایراداتش بر طرف می شود . سهم حق بیمه کارفرما در قانون بیمه کارگران ساختمانی  تاکنون  بر اساس 4 درصد متراژ قیمت منطقه ای ملک  دریافت می شد که طبق قانون جدید قرار است این مبلغ از محل 12درصد کل هزینه های صدور پروانه ساختمانی تأمین شود. و البته سازمان تأمین اجتماعی نسبت به این موضوع اعتراض دارد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به حضور افاغنه در حوزه ساختمانی گفت: فعالیت اتباع بیگانه بدون داشتن روادید در داخل کشور و حضور انها در شبکه شغلی ساختمانی به نفع اقتصاد کشور نیست.

محجوب تاکید کرد: حضور کارگران افغان در شرایطی که نه مشمول بیمه حوادث هستند و نه کارت شناسایی رسمی دارند آنهم با حداقل حقوق تنها فرصت های کاری کارگران ساختمانی را محدود کرده و کارفرمایان را در شرایط انتخاب قرار داده است .

وی ادامه داد مجلس طرحی در دست رسیدگی دارد که بر اساس آن چگونگی مشاغل اتبع بیگانه را بررسی و برای حضور فعال آنها برنامه ریزی خواهد کرد.

منبع: شهرفردا

انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۲ ۲۴ آبان ۱۳۹۵
کسانی که از ساختمان پرت می شوند /شاید اتفاقی نباشد کسی آنها را هل داده باشد
آخرین اخبار