کد خبر: ۵۹۲۱۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶

نشست خبری دومین کنگره شعر عفاف و حجاب (مستور) در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

نشست خبری دومین کنگره شعر عفاف و حجاب برگزار شد/ بیش از 2000 شعر به دبیرخانه رسیدبه گزارش خبرنگار  حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشست خبری دومین کنگره شعر عفاف و حجاب(مستور) در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

برقعی در این نشست خبری گفت: کنگره شعر عفاف و حجاب با رویکرد استفاده از قابلیت شعر و زبان هنر برای راه اندازی مفهوم حجاب و عفاف در حال برگزاری است. داوری ها در سه مرحله به صورت مجزا برگزار شد.
 
مرحله اول و مقدماتی مرحله غربالگری اشعار بود که بیش از 2000 شعر به دبیرخانه ارسال شد . مرحله دوم مرحله ای که شعرها در سطح چاپ در کتاب، انتخاب شدند و مرحله سوم انتخاب نهایی اشعار را داشتیم. در هر بخش از داورهای مختلفی استفاده کردیم .

در بخش کودک و نوجوان آقای پوروهاب، در بخش سپید و نیمایی، آقای شکارسری، در بخش کلاسیک محمدعلی مجاهدی، سعید بیابانکی و اسماعیل امینی و در بخش نوحه محمد زمانی و محمدجواد شرافت داوری کرده اند.

وی افزود: تفاوت اشعار امسال با سال‌های قبل در بالا رفتن عنصر عاطفه در اشعار است. فردا مجموعه اشعار رونمايی می‌شود و شاهد افزایش کیفیت خصوصا در بخش کلاسیک و ترانه و سرود هستیم و آثار ارزشمندی ارائه شده است.

در بخش بعدی قبادی اظهار داشت: بخشی از پرداخت به مد و لباس، شکلی و فیزیکی است و بخش عمده آن تبیینی و توصیفی است. کارگروه تلاش دارد در این دوره سیاست تبیین مفاهیم را بیش از گذشته دنبال کند.
 
فعالان در این حوزه می بایست از این پس مورد صیانت فکری و نظری هم قرار بگیرند. فرهنگ پوشش مبتنی بر عقاید و باورها و آموخته های دینی و فکری ماست. برای تبیین این مساله نیاز به استفاده از ابزار و روش های فرهنگی متفاوت داریم. اگر بخواهیم سبک پوشش را ترویج کنیم با رفتار های تند و صرف سلبی فراهم نمی شود، بلکه باید شرایط فکری جامعه را برای کمک به توسعه در این زمینه تغییر دهیم که رفتار عفیفانه در جامعه ترویج پیدا کند.

وی افزود: شعر کمک کرده که موضوعات مختلف ماندگار شوند و شکل سیره و رفتار پیدا کنند. حتی بسیاری از رفتارها را میتوانیم با قطعات شعری منتقل کنیم . یکی از اهداف، تولید محتوا برای سایر بخش های فرهنگی و هنری است. برای موسیقی اول کلام و شعر و بعد شکل موسیقی تاثیرگذار است.  شعر کمک می کند که زمینه اقتباس در موضوعات مختلف فراهم بشود.  نکته دیگر اینکه باید مسیر فرهنگ سازی را فراهم کنیم. کنگره شعر عفاف و حجاب گامی در جهت استفاده از فرهنگ حجاب و عفاف در کشور و به نوعی فرهنگ پوشش در کشور است. مهمترین  اهداف این کنگره ایجاد و قرار  گرفتن در مسیر فرهنگ سازی فرهنگ پوشش در کشور است.

برقعی هم در پایان گفت: مشارکت و حضور پررنگ شاعران مطرح در عرصه شعر اتفاق افتاد.  کنگره های دیگر با موضوعات سلیس تر برگزار می شود. اما با اینکه این موضوع ، موضوع سختی است، درگیر شدن فضای متفاوت شعری نشان دهنده موفقیت کنگره بود . سال گذشته، موضوع کوتاه نوشت و هایکو و تک بیتی بود. امسال سرود و نوحه و ترانه بخش ویژه ما بود. در این کنگره، سه سرود و یک ترانه به مرحله اجرا رسیده است.انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر