کد خبر: ۵۹۲۲۵۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵
گزارش/

یکی از برنامه‎های آمریکا برای توطئه علیه ارتش سوریه، تجهیز تروریست‎های تکفیری به موشک‎های دوش‎پرتاب است.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارتش سوریه در میادین نبرد با تروریست های داعش و جبهه النصره توفیقات مهمی را بدست آورده است.

این توفیقات موجب شده تا ایالات متحده آمریکا تلاش کند تا با کمک هم‎پیمانانش اسلحه و مهمات را به جبهه‎های شمالی و جنوبی سوریه منتقل کند.

موشک های آمریکایی بر دوش تروریست های ارتش آزاد + تصاویر

یکی از برنامه هایی که آمریکا برای توطئه علیه ارتش سوریه در نظر دارد، تجهیز تروریست های تکفیری به موشک های دوش‎پرتاب است. در این طرح آمریکا، ترکیه و سایر هم‎پیمانانشان در نظر دارند تا با کمک به تروریست ها از طریق موشک های دوش پرتاب ، هواپیماهای سوری و روسی را سرنگون کند.

در سال 2015 میلادی تصاویری منتشر شد که نشان می داد  دولت ترکیه در کمک به تروریست های مسلح در سوریه از طریق ارسال کامیون های حامل سلاح در پوشش ارسال کمک‌های انسانی دخالت دارد و براساس اطلاعات منابع آگاه؛ محموله سلاح، در کارتن‎های دارو جاسازی شده بود.

موشک های آمریکایی بر دوش تروریست های ارتش آزاد + تصاویر

"اوزکان اوزتاش" کارشناس مسائل سیاسی درباره کمک ترکیه به مسلحین در سوریه  گفت: دستگاه اطلاعات ترکیه صدها کامیون سلاح از طریق بندر "اسکندرون"  برای تروریست ها ارسال کرده و "حزب عدالت و توسعه " از هر اقدامی برای پوشیده نگه داشتن حقایق و دلایلی که حمایت "آنکارا" از تروریست ها در سوریه را افشا می نمایند، استفاده می کند.

نیروهای نظامی سوری نیز در سال 2015 میلادی چندین محموله‌ای از سلاح را قبل از قاچاق به جبهه های حساس  سوریه کشف و ضبط کردند.

بر اساس این گزارش، در این محموله، موشک‌های "سام" و "استریلا" و تیربارهایی که برخی از آنها ساخت ترکیه است، نیز کشف شده است.  موشک‌های سام و استریلا دوش‌پرتاب بوده و برای حمله به جنگنده‌ها و بالگردها در ارتفاع پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موشک های آمریکایی بر دوش تروریست های ارتش آزاد + تصاویر

در سال 2016  میلادی نیز فیلمی نیز در یوتیوب پخش شده که نشان می دهد تروریست ها موشک های دوش پرتاب را برای سرنگون کردن هواپیماهای جنگی شلیک می کنند
.
البته برخی همپیمانان منطقه ای آمریکا نیز از نحوه حمایت ایالات متحده از تروریست ها انتقاد می کنند. چندی پیش اردوغان گفته بود شواهد حمایت از گروهک های تروریستی در سوریه از جمله داعش از سوی ائتلاف آمریکایی وجود دارد.

وی همچنین این ائتلاف را در اجرا نکردن تعهدهای خود برای سرکوب داعش متهم کرد و گفت که «آنها ما را به حمایت از داعش متهم می کردند. در حالیکه خود حامی گروهک های تروریستی از جمله داعش هستند. چنین حمایت هایی بسیار آشکار است و ما شواهدی تأیید شده از جمله عکس و فیلم در این زمینه داریم.

رسانه های روسی در این زمینه گزارش دادند که پیش از این  "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، واشنگتن را عامل چنین اقدام هایی معرفی کرده بود و به قول وی، جنگجویانی که اخیرا تدمر را تصرف کرده اند، با حمایت آشکار آمریکایی ها یا آگاهی آنها این حمله را انجام دادند.

ولادیسلاو شوریگین کارشناس و رئیس بخش انجمن نظامی ایزبورسک در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک در باره اظهارات علنی رئیس جمهوری ترکیه علیه آمریکا، گفت: همه چیز آشکار است. نخست واشنگتن اردوغان را وارد طرح های خود نکرد. از سوی دیگر، تلاش های اخیر کودتا در ترکیه به باور من گره تنگاتنگی با آمریکایی ها دارد و در جریان آن بوده اند.

البته آمریکا در حمایت از تروریست های تکفیری مصمم است و اخیرا هم قانون حمایت مسلحانه از تروریست های تکفیری سوریه  در ایالات متحده تصویب شده است. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قانونی را امضا کرد که به موجب آن اجازه داده می شود موشکهای ضد هوایی و دوش پرتاب در اختیار گروه های مسلح در سوریه قرار گیرد.

این قانون اشاره دارد که تنها پس از ارائه گزارش مشترک وزرای دفاع و امور خارجه در این باره به کنگره، اجازه تخصیص بودجه به گروه های مسلح داده می شود. این قانون همچنین بر لزوم ذکر اسامی گروههای مسلحی که این موشکها را دریافت خواهند کرد تاکید کرده است.

کنگره آمریکا چند هفته قبل، پیش نویس قانونی را تصویب کرده بود که به رئیس جمهور اجازه می دهد این نوع سلاح را در اختیار گروه های مسلح در سوریه قرار دهد.

روزنامه «الوطن» سوریه گزارش داد که دولت آمریکا با طرح قانون هزینه دفاعی سالانه که شامل بندی درباره تسلیح عناصر مسلح سوری به موشک‎های ضد هوایی است، موافقت کرد، این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که قصد تجهیز عناصر مسلح در سوریه به این موشک‌ها را ندارد.

موشک های آمریکایی بر دوش تروریست های ارتش آزاد + تصاویر

موشک های آمریکایی بر دوش تروریست های ارتش آزاد + تصاویر


دولت اوباما طی دو سال گذشته، پروژه بزرگی به مبلغ 500 میلیون دلار را برای آموزش و تسلیح عناصر مسلح سوری در اردن و ترکیه ارائه کرد، اما این پروژه با درگیری درون گروهی تروریست‎ها و کشته شدن برخی از آنها و نیز پیوستن به دو گروه داعش و جفش موفقیت آمیز نبوده است.

کاملا مشخص است که قصد آمریکا از کمک های چند صد میلیارد دلاری چیست. آن ها به دنبال از بین بردن کامل زیرساخت های سوریه هستند تا از این طریق نظام سوریه را مقصر قلمداد کنند ؛ حال آنکه اکثر کمک های ایالات متحده مستقیم یا غیر مستقیم به حساب داعش و جبهه النصره واریز شده است.


گزارش از محمد زرچینی


انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر