کد خبر: ۶۰۵۶۵۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶
وزير ارشاد در اختتاميه جشنواره انجمن‌های ادبی:

مراسم اختتاميه جشنواره انجمن‌های ادبی عصر امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

انجمن‌های ادبي به حمايت مالی نياز دارند
به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مراسم اختتاميه جشنواره انجمن‌های ادبی عصر امروز با حضور مهدی قزلی مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد و سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
 
در این مراسم سید رضا صالحی امیری سایت پایگاه نقد شعر را افتتاح كرد. در این مراسم با حضور وزیر از ده جلد کتاب درباره داستان نویسی رونمایی شد.

در این مراسم سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به بیمه بیش از  سی هزار نفر از اصحاب فرهنگ بیان کرد: تلاش داریم در سال جدید افراد بیشتری را از اهالی فرهنگ بیمه کنیم. در سال 96 با تشکیل یک مجمع انجمن های ادبی و  تعریف یک ساز و کار ایین نامه ای تمام عزیزانی که در انجمن ها هستند، می توانند از بیمه برخوردار شوند.

وی افزود؛  انجمن های ادبی بايد در قالب یک تشکیلات سامان ملی پیدا کنند و از میان خود جمعی را برگزینند.  در مرحله دوم بايد به نیازهای مالی و ضروری انجمن ها توجه شود. حتی در سال 96 یک ردیف مستقلی را با مشورت بنیاد شعر و ادبیات داستانی و معاونت فرهنگی به انجمن ها اختصاص خواهیم داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد, اسلامی با اشاره به نیاز نسل جوان امروز بیش از هر زمان دیگری به شعر و ادب و فرهنگ اظهار داشت: همیشه شعرا، ادبا و حکما دارای منزلت بودند. جامعه امروز ما باید یک بار دیگر به چشمه سار ادب و شعر برگردد. امروز بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمندیم.

وی ادامه داد: بیش از 360 مجوز تاسیس موسسه فرهنگی چند منظوره در سال گذشته صادر کردیم. هیچ کس نمی تواند جای انجمن ها را بگیرد. یک و نیم میلیون از آثار ادبی ما در خارج از کشور نگهداری می شود و پانصد اثر در ایران است. سیصد و بیست اثر را در 45 جلد کتاب فهرست نویسی کردیم. اگر قرار باشد دو میلیون جلد فهرست نویسی شود، چند جلد خواهد شد.
 
در این مراسم مهدی قزلی مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در خصوص جشنواره انجمن های ادبی گفت: 182 انجمن در جشنواره انجمن های ادبی ثبت نام کردند و ما در خدمت حدود 110 تا 120 بودیم. حرفهایشان را شنیدیم و این جمع شدن ما پر از اطلاعات و ایده های جدید است. فکر می‌کنم  8 جلد سابقه انجمن های ادبی را بررسی کردیم و متوجه شدیم انجمن های ادبی دچار خلا قانونی و تشکیلاتی هستند.

وی افزود: انجمن های ادبی سه شاخه اصلی دارند؛ درباره ادبیات کار می‌کنند، داوطلبانه کار می‌کنند و گروهی کار می‌کنند. این خود نشانه توسعه است. هر چند انجمن های ادبی ریشه در تاریخ ما دارند، با توسعه جامع نهادهای بسیار مهمی هستند. از این بابت سراغ این موضوع مغفول مانده رفتیم.

در این مراسم جایزه انجمن های ادبی به نام ملک الشعرای بهار نامگذاری شد. انجمن های برگزیده دوستداران شاهنامه از البرز، داستان کودک انوشادی از شیراز، رسم کتابخوانی از تهران، شعر آیینی مشکات از سبزوار، خانه ادبیات افغانستان، انجمن قلم شهرزاد از اهواز و جام جهان بین از تربت جام بودند.

برگزیده برگزیدگان انجمن جام جهان بین از تربت جام شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کارت یک سال عضویت افتخاری این انجمن را دریافت کرد.
 
 
 
انتهاي پيام/
 
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر