در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ضرورت استفاده بیماران از خدمات استاندارد و علمی طب سنتی و مکمل

مشاور دفتر طب سنتی وزارت بهداشت استفاده و الگوبرداری از سند ملی قوانین طب سنتی چین را برای کمک به توسعه علمی و منطقی طب سنتی و مکمل در ایران پیشنهاد کرد.

امیر هومن کاظمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاور دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: مجموعه قوانین طب سنتی کشور چین که حاصل کار علمی و عملی مقامات وزارت بهداشت، فرهنگستان طب سنتی و اساتید تعدادی از دانشگاه‌های این کشور است، چندی پیش در کنگره جمهوری خلق چین مورد تصویب قرار گرفت که این امر موفقیت بزرگی برای ارتقای سطح آموزش، پژوهش و بویژه خدمات مختلف این طب از جمله طب سوزنی و گیاهان دارویی است.

وی که به عنوان مشاور در نگارش این سند همکاری و در مراسم رونمایی از آن حضور داشته است، افزود: خدمات طب سنتی چینی از جمله طب سوزنی و گیاهان دارویی در کنار طب رایج در همه بیمارستان‌های این کشور به بیماران عرضه می‌شود و از پوشش بیمه‌ای مشابه با طب رایج برخوردار است.

این استاد ایرانی دانشگاه پکن تصریح کرد: تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی چین ملزم به ارائه خدمات طب سنتی چینی از جمله طب سوزنی و گیاهان دارویی با پوشش بیمه‌ای یکسان هستند.

به گفته کاظمی از دیگر نکات این سند تاکید بر ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه‌های طب سنتی چینی، به‌روز و مدرن کردن طب سنتی و تحقیقات بین‌المللی، تعرفه جدید خدمات درمانی، ارتقای کیفیت خدمات درمانی و حمایت از حقوق متقابل پزشک و بیمار است.

عضو هیات عملی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کشور چین طی ۶۰ سال اخیر توانسته طب سنتی را به صورت آکادمیک درآورده و در دنیا توسعه دهد، اظهار داشت: این امر قسمت مهمی از خدمات درمانی چین به جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیونی آن محسوب می‌شود که باعث افزایش رضایتمندی مردم و کاهش هزینه‌های درمانی آنها شده است.

عضو کمیسیون تخصصی طب سنتی و مکمل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر این که ایران نیز از طب سنتی قوی و توانمندی برخوردار است، ادامه داد: طب سنتی در کشور ما به لحاظ آکادمیک نوپا بوده و نیازمند حمایت‌های بیشتری از سوی سازمان‌های مرتبط از جمله سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت ودرمان است تا قوانین کاملتری برای توسعه علمی و منطقی طب سنتی ایرانی و حمایت از بیماران علاقه‌مند و نیازمند به این طب انجام شود.

این متخصص طب سوزنی و گیاهان دارویی با بیان اینکه باید خدمات طب سنتی را به صورت علمی و استاندارد به بیماران ارائه کنیم، یادآور شد: باید در مورد اثر بخشی و عوارض جانبی احتمالی خدمات مختلف طب سنتی و گیاهان دارویی مطالعات و تحقیقات استانداردی درجهت ارتقای کیفت خدمات انجام شود.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.