کد خبر: ۶۱۲۵۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
کد خبر : ۶۱۲۵۴۵۷
تبریز؛

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی از رتبه 21 آذربایجان شرقی در نرخ ولادت خبرداد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛اشراقی در نشست کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان آذربایجان‌شرقی، با اشاره به نقش اساسی زنان در توسعه جامعه‌ گفت: نرخ ولادت استان آذربایجان‌شرقی رتبه 21 را در کشور داشته و نرخ فوت ثبت شده رتبه سوم را دارد و در نرخ ازدواج رتبه 16 و در نرخ طلاق رتبه 14 را دارد.
 
وی افزود: 49.33 درصد از جمعیت استان را زنان تشکیل می‌دهند که 72 درصد آن را زنان شهری و 27.6 درصد را زنان روستایی تشکیل می‌دهند.
 
وی با بیان اینکه نرخ باسوادی زنان استان بر اساس سرشماری سال 90 76.7 درصد است، افزود: همچنین تعداد کار‌آفرینان زن استان 726 نفر و زنان سرپرست خانوار 118 هزار نفر و واحدهای صنعتی با مدیریت زنان 24 مورد و سازمان‌های مردم نهاد با مدیریت زنان 123 مورد و صندوق‌های اعتبارات خرد روستایی و عشایری با مدیریت زنان 37 مورد است.
 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی در خصوص آمار اشتغال زنان استان، ادامه داد: در استان بر اساس آمار سال 94 نرخ مشارکت اقتصادی14.6 درصد بوده که نسبت به کشور وضعیت مطلوبی را داریم و نرخ اشتغال 91.1 درصد و نرخ بیکاری 8.9 است.
 
وی با بیان اینکه سهم اشتغال زنان در بخش‌های مختلف کشور در بخش کشاورزی 22 درصد و در صنعت 23 درصد و در خدمات 53.4 درصد است، گفت: در استان آذربایجان‌شرقی نیز سهم اشتغال زنان در بخش‌های کشاورزی 32.8 درصد و در صنعت 39.6 درصد و در خدمات 27.6 است با توجه به این آمار ما خیلی جاها را داریم که در بخش خدمات و حوزه زنان فرصت برای فعالیت وجود دارد.
 
اشراقی با بیان اینکه در کل کشور 74 درصد در بخش خصوصی و  25 درصد عمومی حضور دارند، گفت: اما 84 در بخش خصوصی و 15 درصد در بخش عمومی حضور دارند  همچنین سهم زنان در هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها، 18 درصد در دانشگاه‌های دولتی و 21 درصد در دانشگاه آزاد است.
 
وی ادامه داد: همچنین سهم  زنان دانشجو که باید بر اساس فعالیت زمان برنامه‌ریزی کنیم، در علوم پایه 10 درصد، در علوم انسانی50 درصد، در بخش کشاورزی 6 درصد، در فنی و مهندسی 22 درصد و علوم پزشکی 9.16 درصد است.
 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ورزشکاران زن 30 درصد هستند، گفت: 40 درصد از دانشجویان استان را دختران تشکیل می‌دهند.
 
وی ادامه داد: همچنین در بحث نرخ ولادت استان آذربایجان‌شرقی رتبه 21 را در کشور داشته و نرخ فوت ثبت شده رتبه سوم را دارد و در نرخ ازدواج رتبه 16 و در نرخ طلاق رتبه 14 را دارد.
اشراقی گفت: در راستای توسعه نقش زنان در استان تنظیم و تکمیل اطلس زنان و خانواده استان و اجرای سند توسعه زنان و خانواده استان در دستور کار است.
 
 
انتهای پیام/ش
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ